V Portoriku vzniká další karibský ráj – kryptoUtopie

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Desítky podnikatelů, nově zbohatlých na blockchainu a kryptoměnách, míří tuto zimu do Portorika. Prodávají své domy a automobily v Kalifornii a usazují se na karibském ostrově s nadějí, že se vyhnou tomu, co považují za nesmyslné státní a federální daně z jejich rostoucího bohatství, z nichž některé dosáhlo miliard dolarů.

A tito lidé teď mají ohledně svého bohatství plán: vybudují v Portoriku kryptoUtopii (Utopie – představa ideální lidské společnosti, obce nebo státu), kde peníze budou virtuální a všechny smlouvy veřejné. V novém městě Puertopia ukáží zbytku světa, jak by mohla vypadat kryptobudoucnost. Podle nich má technologie blockchainu potenciál postavit společnost znovu od základů – a oni to chtějí dokázat.

Portoriko jako vhodná oblast

Déle než rok vyhledávali podnikatelé to nejlepší místo. Poté, co hurikán Maria zničil v září infrastrukturu Portorika a současně začala stoupat cena kryptoměn, spatřili zde příležitost.

Investoři nyní tráví dny vyhledáváním nemovitostí, kde by mohli mít vlastní letiště a doky. Probírají hotely a muzea v historické části hlavního města, nazvané Old San Juan. Říkají, že už jsou blízko tomu, aby jim místní vláda umožnila mít první kryptobanku.

Předchozí daňoví expati jsou znepokojení

Hnutí znepokojuje dřívější generaci daňových expatů (to je člověk dočasně či trvale mimo vlast) v Portoriku, jakým je například manažer hedgeového fondu Robb Rill, který se na ostrov přestěhoval v roce 2013. Rill uvedl:

“Řekli mi, že se chystají koupit 250.000 akrů, aby mohli postavit své vlastní město, doslova nastartovat město v Portoriku, aby měli svůj vlastní kryptosvět.”

Nově příchozí stále diskutují o tom, jakou formu má Puertopia mít. Někteří si myslí, že potřebují vybudovat zcela nové město; jiní si myslí, že stačí, aby se přestěhovali do starého San Juanu.

Hlavní postavou kryptoboomu je Brock Pierce, ředitel Nadace Bitcoin. Na otázku, co jej a jemu podobné přivedlo do Portorika, odpověděl:

“Soucit, respekt, finanční transparentnost.”

Pierce spoluzaložil Block.One, blockchain pro startupy, který má vlastní virtuální měnu EOS. Aktuální hodnota všech tokenů EOS činí přibližně 5,5 miliardy dolarů (podle coinmarketcap.com z 7.2.2018).

Amerika nás nechce

“V USA nás nechtějí. Snaží se utlumit tuto ekonomiku,”uvedl jeden z kryptoexpatů a zmínil se o obtížích, s nimiž se kryptoinvestoři potýkají v amerických bankách. “Musí existovat místo, kde si lidé mohou svobodně vynalézat.”

Internetový veterán Reeve Collins získal více než 20 milionů dolarů z ICO pro BlockV, jeho vlastní aplikaci pro blockchain, jehož tokeny mají hodnotu kolem 125 milionů dolarů. Spoluzaložil také Tether, kryptoměnu navázanou na dolar, ačkoli zrovna tato kryptoměna vyvolala enormní kontroverze ve světě virtuálních měn. Jeho pohled je jasný:

“Je to poprvé v lidské historii někdo jiný než králové, vlády nebo bohové, kdo mohou vytvářet vlastní peníze.”

Jak celá tato myšlenka na kryptoUtopii dopadne a zda se tento velmi ambiciózní plán povede dotáhnout do realizace, vás budeme informovat v některém z příštích článků.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img