Blockchain by mohl změnit automobilový svět

0
(0)

Německá automobilka Porsche oznámila, že bude zkoumat možnosti, jak v budoucnu lépe využít Blockchain ve svých vozidlech. V oznámení z 27. února stojí také, že na výzkumu spolupracují se společností XAIN.

(Společnost XAIN se zabývá zkoumáním a posilováním technologie Blockchainu od roku 2014.)

Blockchain je revoluční technologie, kterou již nejspíš všichni známe nebo jsme o ní přinejmenším slyšeli alespoň ve spojitosti s kryptoměnami a Bitcoinem. Využít se však dá v celé řadě jiných oblastí, například v medicíně, výzkumu, finančních sektorech, ke zvýšení kyberbezpečnosti, ale také v automobilovém průmyslu.

Blockchain pro odemknutí auta, ale i autonomní řízení

Světoznámý výrobce ikonických vozidel Porsche již dříve prohlásil, že je prvním výrobcem automobilů, kterému se podařilo implementovat a úspěšně otestovat Blockchain. Uplatnit se dá například při takových procesech, jako je dálkové ovládání vozidla pomocí aplikace. Dále by mohl umožnit udělení dočasného přístupu k vozidlu další osobě nebo také pro lepší šifrování dat a větší bezpečnost. Porsche rovněž naznačilo, že technologie Blockchainu může být v budoucnosti využita pro systémy autonomního řízení vozidla.

Dálkové ovládání vozidla pomocí aplikace Porsche již umožňuje. Blockchain by však tento proces mohl urychlit až šestkrát. Z hlediska technického provedení by bylo nutné zahrnout do Blockchainu celé vozidlo, což by umožňovalo ovládání vozidla i bez připojení na vzdálený server, jak je tomu v současnosti.

„Blockchain lze využít pro bezpečnější a rychlejší přenos dat, díky čemuž mohou být naši zákazníci v budoucnu klidnější,“ uvedl v tiskovém prohlášení finanční stratég společnosti Oliver Döring.

Data získaná během jízdy lze pomocí Blockchainu lokálně zašifrovat. K takovým datům lze následně kontrolovaně umožnit přístup například dalším řidičům nebo mohou být prodána integrátorům. Především však je lze využít pro systémy umělé inteligence a systémy autonomního řízení vozidel.

Porsche však není jedinou firmou v automobilovém průmyslu, která zkoumá využití technologie Blockchainu. Například společnost ZF, banka UBS a softwarový gigant IBM spolupracují na aplikaci Car eWallet, která by umožňovala bezpečné transakce při placení na stanicích, mýtného nebo parkovného. Využití Blockchainu zkoumá od minulého roku také Toyota.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img