Blockchain by mohl změnit automobilový svět

0
blockchain

Německá automobilka Porsche oznámila, že bude zkoumat možnosti, jak v budoucnu lépe využít Blockchain ve svých vozidlech. V oznámení z 27. února stojí také, že na výzkumu spolupracují se společností XAIN.

(Společnost XAIN se zabývá zkoumáním a posilováním technologie Blockchainu od roku 2014.)

Blockchain je revoluční technologie, kterou již nejspíš všichni známe nebo jsme o ní přinejmenším slyšeli alespoň ve spojitosti s kryptoměnami a Bitcoinem. Využít se však dá v celé řadě jiných oblastí, například v medicíně, výzkumu, finančních sektorech, ke zvýšení kyberbezpečnosti, ale také v automobilovém průmyslu.

Blockchain pro odemknutí auta, ale i autonomní řízení

Světoznámý výrobce ikonických vozidel Porsche již dříve prohlásil, že je prvním výrobcem automobilů, kterému se podařilo implementovat a úspěšně otestovat Blockchain. Uplatnit se dá například při takových procesech, jako je dálkové ovládání vozidla pomocí aplikace. Dále by mohl umožnit udělení dočasného přístupu k vozidlu další osobě nebo také pro lepší šifrování dat a větší bezpečnost. Porsche rovněž naznačilo, že technologie Blockchainu může být v budoucnosti využita pro systémy autonomního řízení vozidla.

Dálkové ovládání vozidla pomocí aplikace Porsche již umožňuje. Blockchain by však tento proces mohl urychlit až šestkrát. Z hlediska technického provedení by bylo nutné zahrnout do Blockchainu celé vozidlo, což by umožňovalo ovládání vozidla i bez připojení na vzdálený server, jak je tomu v současnosti.

„Blockchain lze využít pro bezpečnější a rychlejší přenos dat, díky čemuž mohou být naši zákazníci v budoucnu klidnější,“ uvedl v tiskovém prohlášení finanční stratég společnosti Oliver Döring.

Data získaná během jízdy lze pomocí Blockchainu lokálně zašifrovat. K takovým datům lze následně kontrolovaně umožnit přístup například dalším řidičům nebo mohou být prodána integrátorům. Především však je lze využít pro systémy umělé inteligence a systémy autonomního řízení vozidel.

Porsche však není jedinou firmou v automobilovém průmyslu, která zkoumá využití technologie Blockchainu. Například společnost ZF, banka UBS a softwarový gigant IBM spolupracují na aplikaci Car eWallet, která by umožňovala bezpečné transakce při placení na stanicích, mýtného nebo parkovného. Využití Blockchainu zkoumá od minulého roku také Toyota.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře