Bitcoin v portfoliu – Snížení rizika, zvýšení výnosnosti

0
(0)

Zprávy a souhrny

Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Pokud se ptáte, jak správně rozdělit portfolio na následující roky, tak je tento článek věnován právě vám. Takovou otázku si totiž klade spousta investorů a dokonce byla předmětem výzkumu prestižní univerzity Yale.

NÁVRATNOST V RŮZNÝCH ČASOVÝCH INTERVALECH

Dle grafu světové banky J. P. Morgan, která sumarizuje za posledních 20 let výkonnost různých finančních instrumentů, je právě zlato v návratnosti investice na nejvyšším místě. Zlato za posledních 20 let bylo více výkonné než akcie, ropa, mix portfolia, dluhopisy anebo nemovitosti.

Ale sumarizace za posledních 20 let není zcela objektivní

  • Návratnost za posledních 40 let: u S&P 500 činí výnos 11,67 % ročně a celkem se jedná o 8200% návratnost, přičemž zlato má roční výnos 4,30 % a návratnost 439 %.
  • Při pohledu na zhodnocení za posledních 80 let: S&P 500 měl roční zhodnocení 11,19 %, celkem návratnost investice 488 388 % a u zlata tvořil oční výnos 4,62 % a celková návratnost byla 3621 %.

Takže při delším držení hlavních amerických akcií, tzn. indexu S&P 500, můžeme mít několikanásobně vyšší zhodnocení a návratnost investice, než tomu může být třeba u zlata.

To jsou ale jen historická data.

Psali jsme v minulosti: Zakladatel CryptoOracle: Bitcoin funguje lépe než zlato

JAK VYŘEŠÍME SVÁ PORTFOLIA V DALŠÍCH 10 – 20 LETECH?

  • Experti na akciové tituly uvádějí, že v příští dekádě můžeme uvažovat o -3 % až +1 % zhodnocení u akciových titulů.
  • U 10letého dluhopisu při průměrných výnosech by se zhodnocení mohlo pohybovat mezi 2,5 % až 3,25 %.
  • A pokud chcete držet americký dolar, pak se bavíme o ročním působení inflace na vaše peníze 2 %. To znamená, že každý rok přijdete o 2 % z vámi držených peněz, které máte uložené v bance.

Pokud se investoři rozhodnou investovat do tradičních aktiv, můžou tak očekávat nepříliš velké zhodnocení.

Zahrnutí Bitcoinu do svého portfolia povede jednak k lepšímu zhodnocení a také by se mělo zmenšit riziko (podobně tomu bylo posledních 10 let u akcií, které zažily největší býčí trh – největší růst – ve své historii).

Dle výzkumu z univerzity Yale by měl každý mít alespoň 6 až 10 procent svého portfolia uloženého v digitálním zlatu. To znamená v Bitcoinu.

Podle význačného ekonoma Aleh Tsyvinskiho z Univerzity Yale by každý investor měl mít optimálně vyvážené portfolio, do kterého má patřit i Bitcoin. Podle výsledků výzkumu docházíme k závěru, že Bitcoin v dlouhodobém držení prokazuje daleko vyšší návratnost investice a zhodnocení než jakékoli jiné finanční instrumenty.

BITCOIN: SEN PRO DLOUHODOBÉ INVESTORY

bitcoin log scale
bitcoin log scale

Tržní kapitalizace BTC činí ke dnešnímu dni cca 97 miliard dolarů. Pokud investoři investují v dlouhodobém horizontu, pak počítají s volatilitou během držení dané měny či jiných investičních aktiv.

Slýcháme mnoho názoru na Bitcoin. Každý investor by si měl udělat malý průzkum, co to je za technologii a jaké přidané hodnoty do světa přináší. Ať je plně seznámen s dlouholetou investicí a nehoní se za honbou mnohonásobných zisků.

V tom případě je Bitcoin sen pro dlouhodobé investory, kteří hledají velmi uspokojivé výnosové návratnosti během 5 až 10 let.

Co číst dále?

[PŘEHLED TRHU] Bitcoin stagnuje a altcoiny padají – Proč je to tak?

Zdroj:
kryptofond.cz

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: