BITCOIN SHOT #36: Shrnutí toho nejzásadnějšího ze světa kryptoměn za poslední týden

5
(5)

Je tady nový díl pravidelného formátu Bitcoin Shot, který shrnuje ty nejdůležitější novinky ze světa kryptoměn za poslední týden. V tomto díle si můžete přečíst o těchto tématech:

  • Americká vláda je už 36 dní v odstávce, což z ní dělá nejdelší uzavření v historii země a vážně omezuje přísun likvidity na trhy
  • Google oznámil integraci dat z predikčních trhů Polymarket a Kalshi do vyhledávače, čímž otevírá dveře mainstreamovému využití tržních predikcí
  • Kryptoměny čelí pokračujícím výprodejům, ETF fondy zaznamenávají odlivy a nálada investorů klesla do zóny extrémního strachu

Nejdelší vládní odstávka v historii USA

V sobotu vstoupila probíhající vládní odstávka v USA do 39. dne. Již ve středu se oficiálně stala nejdelší v historii USA. Překonala tak dosavadní rekord, který držela předchozí odstávka z prosince 2018 během prvního funkčního období prezidenta Trumpa.

Zdroj: x.com

Proč je vládní shutdown důležitý pro kryptoměnový trh? Vládní odstávka má významný dopad na tržní dynamiku, protože zadržuje likviditu, která by jinak proudila do bankovního systému.

Zůstatek na účtu státní pokladny (TGA) se drží vysoko nad cílovou úrovní a přebytečná likvidita zůstává zablokována, dokud nebude vláda znovu otevřena, což působí jako nenápadná, ale trvalá zátěž pro trhy.

Google uvede data z predikčních trhů Polymarket a Kalshi ve výsledcích vyhledávání Google

V úterý společnost Google Finance oznámila, že v nadcházejících týdnech integruje data z predikčních trhů Polymarket a Kalshi přímo do vyhledávače Google. Znamená to, že uživatelé budou moci pokládat otázky týkající se budoucích událostí a dostávat pravděpodobnostní odhady přímo z predikčních trhů

Zdroj: x.com

Obě platformy tak nadále přitahují pozornost médií a mimořádně rychle pronikají do mainstreamového prostředí Web2.

Tento týden dostávaly kryptoměny další rány

Pro kryptoměnové investory to byl další náročný týden, kdy většina coinů zaznamenala dvouciferné ztráty. Několik výjimek, jako ZEC, ICP, FIL, XTZ a DASH, se však vydalo opačným směrem.

Všechny tyto projekty pocházejí z předchozích cyklů a momentálně si zřejmě procházejí vlastními mini cykly. V následující části se zaměříme na možné důvody současné slabosti trhu.

Analýza ceny bitcoinu Jaroslava Jarolíma. Zdroj: youtube.com

1. Následky rozsáhlých likvidací z 10. října

Nedávný kolaps a likvidační vlna z 10. října stále výrazně ovlivňují současnou tržní dynamiku. Po tak masivním výmazu otevřených pozic a likvidační události, která byla vůbec největší v historii, je přirozené, že trh potřebuje čas na konsolidaci a že účastníci trhu omezují expozici.

Pokud se ohlédneme za minulými likvidačními událostmi, obvykle trvalo týdny či měsíce, než se objevily první oběti. Pravděpodobně tomu nebude jinak ani tentokrát.

Je dost možné, že některé fondy, které obchodovaly strategie typu spot long a perpetual short, utrpěly ztráty v důsledku automatického odpákování (ADL) na decentralizovaných burzách.

Nyní postupně uzavírají své spotové long pozice, aby se vrátily do neutrálního postavení. Tento proces může trvat delší dobu a nelze vyloučit, že se v následujících týdnech objeví další negativní zprávy.

2. ETF toky a akumulace DAT se zastavily

Kromě zvýšené opatrnosti kryptoměnových investorů po událostech z 10. října se umrtvily i přílivy kapitálu do spotových ETF na bitcoin a ethereum.

Data ukazují, že institucionální poptávka po pádu prakticky zmizela, přičemž zbytek října byl pro bitcoinové i etherové ETF ve znamení výrazných čistých odlivů.

Korelace mezi cenou bitcoinu a etherea a přílivy do spotových ETF je vysoká, což má sice negativní dopad v době odlivů, ale zároveň znamená, že s obnovením přílivů lze očekávat opětovný růst.

3. Dlouhodobí držitelé bitcoinu vybírají zisky

Dlouhodobí investoři zůstávají v distribuční fázi a realizují zisky, což sledujeme už od července. Předchozí vlny (prosinec 2023, říjen 2024) trvaly přibližně čtyři měsíce, proto se domnívám, že i tato fáze vybírání zisků by mohla brzy skončit.

Jakmile nabídka dlouhodobých držitelů začne opět růst, výrazně se zvyšuje pravděpodobnost dosažení cenového dna.

4. Vládní odstávka v USA bez dohody

Jak jsme zmínili výše, Spojené státy se nacházejí ve vládní odstávce od 1. října 2025. Tento stav má zásadní dopad na tržní dynamiku, protože brání potřebné likviditě proudit do bankovního systému.

Ačkoli uvedené faktory stojí za aktuálním poklesem trhu, velmi pravděpodobně jde jen o dočasné vlivy. Jakmile dojde k jejich vyřešení, výhled do roku 2026 zůstává pozitivní. K tomuto tématu se vrátíme v závěrečné části tohoto newsletteru, kde se podíváme na očekávání pro nadcházející období.

Graf týdne: Objem transakcí na Polymarketu

Poslední oznámení od Googlu jasně ukazuje, že tento sektor míří do mainstreamu. Platformy Polymarket a Kalshi se opakovaně dostávají na titulní stránky díky svým investičním kolům.

Robinhood zaznamenal ve třetím čtvrtletí objem obchodů na predikčních trzích ve výši 2,3 miliardy dolarů a v říjnu dokonce 2,5 miliardy dolarů, což odpovídá ročnímu výnosovému tempu kolem 300 milionů dolarů.

Očekává se, že i Coinbase spustí vlastní predikční trhy ještě do konce roku, a čísla z Polymarketu i Kalshi nadále prudce rostou.

Týdenní obchodní objem na predikčních trzích dosáhl minulý týden nového historického maxima už třináctý týden po sobě, překonal hranici 2,2 miliardy dolarů a výrazně převýšil rekordní úroveň z loňského listopadu během amerických voleb.

Co se děje on-chain? MegaETH alokace, Monad TGE a boom privacy coinů

Po veřejném prodeji na platformě Sonar minulý týden oznámil MegaETH včera konečné alokace pro všechny účastníky a vrátil přibližně 1,3 miliardy dolarů těm, kteří během prodeje alokaci nezískali.

Většina uživatelů (73 %) obdržela minimální příděl ve výši 2 650 dolarů v tokenech MEGA, zatímco 1,7 % účastníků získalo více než 100 000 dolarů v MEGA.

Investoři MegaETH už tedy vědí, kolik tokenů dostali. Minimální alokace má aktuálně hodnotu téměř 11 000 dolarů, což představuje 4násobek původní investice.

Mezitím Monad oznámil svůj Token Generation Event (TGE) na 24. listopadu, což mezi investory vyvolalo značné očekávání. Na platformě Polymarket je aktuálně otevřená sázka, kde spekulanti tipují tržní kapitalizaci (FDV) Monadu den po spuštění.

Většina uživatelů očekává, že Monad vstoupí na trh s FDV nad 4 miliardami dolarů, přičemž pravděpodobnost hodnoty přes 5 miliard se pohybuje kolem 43 %.

Jak jste si jistě všimli, Zcash a další privacy coiny momentálně zažívají vlastní býčí trh. ZEC vzrostl v listopadu o více než 50 % a od začátku října už přidal téměř 730 %.

DASH posílil za posledních sedm dní o 140 %, zatímco další projekty jako Decred a Secret si v listopadu připsaly přes 100 %. Celková tržní kapitalizace privacy coinů nyní činí 28,2 miliardy dolarů, přičemž Zcash a Monero tvoří více než polovinu této hodnoty.

Toky fondů digitálních aktiv: odlivy pokračují

Minulý týden zaznamenaly investiční produkty v oblasti digitálních aktiv čisté odlivy ve výši 360 milionů dolarů. Zajímavé je, že bitcoin byl jediným aktivem s výraznými odlivy. Přesně 950 milionů dolarů, což bylo způsobeno především americkými spotovými ETF.

Naopak solana zakončila první týden obchodování svých spotových ETF silně, s přílivem 421 milionů dolarů, následovaná ethereumem s téměř 60 miliony a XRP se 43 miliony dolarů v čistých přílivech.

Jak jsem zmínil dříve, toky z ETF fondů a cenový vývoj spolu úzce souvisí, a proto je vhodné je sledovat. Vyčerpání prodejního tlaku ze spotových ETF by totiž mohlo naznačovat možný obrat trendu na širším kryptotrhu.

V dalších zprávách společnost Strategy minulý týden nakoupila 397 BTC za zhruba 46 milionů dolarů při průměrné ceně 114 771 dolarů. Znamená to, že Michael Saylor se opět trefil téměř na vrchol, protože bitcoin se nad touto cenou obchodoval jen krátce.

Také Tom Lee, přezdívaný „Michael Saylor Etherea“, a společnost Bitmine navýšili své pozice o 82 300 etherů, čímž zvýšili své celkové držby na téměř 3,4 milionu etherů.

Tržní nálada: extrémní strach na všech trzích

Indexy strachu a chamtivosti pro kryptoměnový i akciový trh se aktuálně nacházejí v zóně strachu (25). Tedy na nejnižších úrovních od letošního dubna, kdy svět otřásla Trumpova oznámení o clech.

Členové organizace AAII, kteří byli minulý týden výrazně optimističtí, opět své predikce umírnili: 38 % se nyní označuje za býky, zatímco 36 % za medvědy, pokud jde o výhled akciového trhu na příštích šest měsíců.

Podle aktuálního vývoje cen je pravděpodobné, že příští týden se nálada posune ještě více směrem k pesimismu, protože individuální investoři bývají ve svém výhledu často ovlivněni negativním vývojem cen.

Sentiment v podstatě kopíruje cenový vývoj bitcoinu. Vzhledem k absenci výrazných růstových impulsů se stagnace na trhu promítla i do indexu nálady.

Přestože aktuální situace nevypadá příznivě, fakt, že se index nachází v zóně strachu, může být zajímavým signálem možného cenového dna v příštích dnech či týdnech.

Výhled do budoucna: extrémní strach, nejistota, ale konstruktivní výhled do roku 2026

Při pohledu na závěrečné dva měsíce roku 2025 a na rok následující je důležité zdůraznit, že většina současné nejistoty je pravděpodobně jen dočasný šum, zatímco výhled na rok 2026 zůstává pozitivní.

Kryptoměnový průmysl vstoupil do fáze institucionální integrace, která se bude v příštích letech dále rozvíjet. Zároveň se Fed nachází na prahu výrazného obratu k holubičí politice pro rok 2026, přičemž prezident Trump bude mít na jaře možnost jmenovat nástupce předsedy Powella.

Proces snižování rozvahy Fedu se blíží ke konci, podmínky likvidity by se měly zlepšovat a s blížícími se americkými kongresovými volbami v listopadu 2026 je těžké si představit, že by akciový trh v mezidobí utrpěl výraznější pokles.

V krátkodobém horizontu by ukončení vládního shutdownu USA mohlo fungovat jako pozitivní impuls pro akciový i kryptoměnový trh, protože by umožnilo, aby likvidita znovu proudila do bankovního systému.

Dalším důležitým datem je prosincové zasedání FOMC, které přináší zvýšenou míru nejistoty ohledně rozhodnutí o úrokových sazbách na konci roku 2025.

Na platformě Polymarket se pravděpodobnost snížení sazeb aktuálně obchoduje za 72 centů na akcii, zatímco podle nástroje CME FedWatch Tool je pravděpodobnost snížení sazeb 65 % a 35 % šance, že sazby zůstanou beze změny.

Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!

Bitget recenze pro rok 2025

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Zeptej se AI na cokoliv

Chatuj si s AI

Ahoj! Jsem nový Kryptomagazín rádce! Co tě zajímá?
BitcoinLIVE
$--,---
--.--%
Market Cap$2.26T
Fear & Greed12Extreme Fear
Silný strach mezi investory. Trh může být podhodnocen.
Načítám...