Bitcoin prorazil hranici 8 000 USD a pokračuje v růstu před halvingem

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Bitcoin po šestitýdenním růstu prolomil klíčovou hranici 8 000 dolarů. Kryptoměna už letos vzrostla o 11 %, navzdory propadu v polovině března a koronakrizi. Co stojí za růstem ceny a co lze nyní čekat necelé dva týdny před halvingem? 

Souboj býků a medvědů

Bitcoin (BTC) překročil hranici 8 000 USD poté, co od včerejška získal další čtyři procenta. Kryptoměna se nyní pohybuje kolem 8 070 USD. Býci a medvědi se o cenu Bitcoinu přetlačují už několik týdnů a býkům se povedlo prorazit po téměř šesti týdnech od posledního velkého propadu v březnu.

Tip: Speciál TA na Bitcoin a halving

74 % zisk za šest týdnů, zisk navzdory koronakrizi

Bitcoin klesl v polovině března až na 4 600 USD a to po dramatickém jednodenním výprodeji na trhu, ale od té doby je na vzestupu. Od této ceny Bitcoin nyní přidal téměř 74 % během pouhých šesti týdnů. Bitcoin začal rok 2020 na ceně 7 200 USD a nyní tak celkově vzrostl o 11 %, což z něj činí jeden z mála finančních nástrojů, kterým se podařilo udržet zisky během toho, co lze popsat pouze jako bouřlivý rok 2020.

Halving za necelé dva týdny

Historicky Bitcoin prokázal vždy býčí růst těsně před a krátce po události zvané halving, tedy půlení. Bitcoin má totiž naprogramovaný mechanismus, který automaticky snižuje odměny pro těžaře na polovinu jednou za čtyři roky a tím také snižuje nabídku bitcoinů na trhu. Vzhledem k tomu, že bitcoinů je omezené množství – 21 milionů, a z toho je přes 18 milionů BTC již vytěžených, předpokládá se, že i při zachování současné poptávky dojde k výraznějšímu převisu poptávky nad nabídkou a tím ke zvýšení ceny bitcoinů.

Tip: Vše o halvingu BTC

Nižší inflace, než fiat měny

Jak nedávno zdůraznil analytik Mati Greenspan, roční míra inflace Bitcoinu bude po půlení činit 1,8 %. Průměrná míra inflace fiat měn na celém světě je pro srovnání 3,41 %. To samo o sobě učiní bitcoiny atraktivnějším aktivem.

FOMO

Většina lidí věří, že cena BTC se po halvingu prudce zvýší, a média s tímto pojetím také většinou nadšeně souhlasí, což nakonec může vést k vysoké úrovni FOMO (situace, kdy se lidé obávají, že o něco přijdou, pokud se nezapojí také, což vede k prudkému růstu ceny a většinou následnému propadu). Když však lidé zjistí, že halving nemá krátkodobý dopad na ceny, bude následovat tlak na prodej. Obchodníci proto vyzývají, aby lidé zůstali v klidu a pečlivě předem zvážili své nákupní a prodejní plány a nenechali se ovlivnit masovou hysterií, která kolem halvingu může nastat.

Tip: Pozor na FOMO

Závěr

Pokud jste v obchodování s kryptoměnami nováčci, máte nyní příležitost zažít na vlastní kůži událost, ke které dochází jednou za čtyři roky. Nenechte se ale strhnout k neuváženým nákupům ani prodejům a vždy pamatujte na zlaté pravidlo obchodování: Nikdy nekupujte za víc peněz, než o kolik si můžete dovolit přijít.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img