Bitcoin počtvrté klesl k 60 000 dolarů. Propadne se cena po halvingu na 52 000 dolarů nebo přijde odraz?

4.2
(10)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Cena bitcoinu opětovně klesla k 60 000 dolarů, což je již čtvrté otestování této cenové úrovně za předešlých několik týdnů. Každý cenový průběh představuje pro analytika nové informace, které lze interpretovat. A z dané interpretace něco vyvodíme. Momentálně je situace na trhu taková, že kupci nemají dostat sil, aby převzali kontrolu nad trhem.

Bitcoin je proto pořád dost volatilní a zároveň se neustále přibližujeme k řečené cenové úrovni. Je to nutně medvědí signál? Částečně ano, protože jsme chtěli brzké vytvoření rovnováhy. To znamená stabilní cenový vývoj bez volatility. Místo toho máme volatilitu a postrkování ceny dolů.

Bitcoin halving je za dveřmi, takže není až tolik překvapivé, že dochází k ústupu ceny bitcoinu. Je to důležitá událost, u čehož není nijak zvláštní, že se předtím začnou vybírat zisky. Respektive se vybírají již týdny dopředu. To ovšem neznamená, že po halvingu nemůžeme pokračovat v růstu. Je to spekulování na trend, což samo o sobě nese jistou dávku rizika.

Jaká bude cena bitcoinu během víkendového halvingu?

Stream: Jaký ovlivní halving cenu bitcoinu?

Výnosová křivka je převrácená skoro 650 dnů, silný signál k poklesům na trhu

Ještě než se podíváme na cenový graf, chtěl bych oprášit výnosovou křivku, která je převrácená téměř 650 dnů. Pro mne osobně se jedná o signál, který je zásadní pro trh s bitcoinem, akciemi, dluhopisy a zlatem. Pro některá aktiva je to býčí signál, pro jiné jde samozřejmě o medvědí signál. Proto si myslím, že je výnosová křivka rozhodně na pořadu dne, i když to třeba na první pohled není vůbec nic zajímavého.

Výnosová křivka fungovala velmi spolehlivě jako předstihový ukazatel pro ekonomické recese a ekonomické krize. Spolehlivost tohoto signálu je opravdu vysoká. Inverze trvá pomalu již zhruba 650 dnů, což je naprostý rekord a blíží se tomu pouze 70. léta, kdy inverze trvala po 624 dnů.

Info
Chceš být v obraze ohledně trhů a ekonomiky? Sleduj můj profil na Xku.

Výrazná změna v ekonomické aktivitě (recese/krize) většinou nastala se zpožděním v rozmezí 12-18 měsíců od inverze. Je tudíž evidentní, že tentokrát to přijde mnohem později. Jestli vůbec. Ačkoliv v minulosti sehrál tento signál důležitou roli, neznamená to, že to bude fungovat i tentokrát. Jestli ovšem dluhopisový trh vygeneroval tak silný a zároveň falešný signál, bude to posléze určitě středem zájmu pro výzkum.

Poznámka
Tou výnosovou křivkou nechci nikoho strašit. Je však nutné investovat způsobem, který vás ochrání před nepříznivým vývojem. Osobně investuji poslední dva roky způsobem, který by mne měl dostatečně ochránit, když se něco zlomí.

Cena bitcoinu již počtvrté klesla k 60 000 dolarů

Jak jsem zmínil hned v úvodu, cena bitcoinu otestovala již počtvrté v řadě cenovou hladinu kolem 60 000 dolarů. Zmíněná úroveň proto hraje roli spolehlivého supportu, o který se trh může opřít. Nicméně je nápadné, jak se cena k dané úrovni opakovaně tlačí. My z toho víme, že prodejci mají větší kontrolu a proto by mě nijak nepřekvapil pokles k 52 000 dolarů. Přece jenom je dobré si připomenout, že bitcoin se za krátkou dobu zhodnotil o velmi vysoká čísla a přitom byl retracement vskutku skromný.

Z grafu víme, že se nám týdny tvoří stranové pásmo v rozmezí 60 000-75 000 dolarů. Což může ve výsledku fungovat jako jedna velká tržní rovnováha. Avšak vzhledem k velikosti struktury, potrvá mnohem déle, než se cena rozhodne o průlom na vyšší úrovně. V relativním měřítku je to podobně široké pásmo jako se tvořilo jaro až začátek podzimu v minulém roce.

Nicméně tehdejší struktura vypadala mnohem lépe, protože jsme měli pod sebou hodně spolehlivých supportů a nebyl trh tolik volatilní. Nyní je další support až na 52 000 dolarech.

Závěrem: Neklesejte na mysli, strmý růst bitcoinu jednou zase přijde

Bitcoin má v podstatě za sebou dva důležité fundamenty. Jeden v podobě spotového ETF pro bitcoin a další v podobě halvingu. Obojí tlačilo cenu zběsile nahoru a nyní nemáme takřka nic, co by mělo podpořit „narativ“, že bitcoin půjde mnohem výše ze současných cen. Tím chci říct, že cenový růst měl palivo díky spekulacím. Nicméně každá spekulace musí mít svůj důvod. Proto se ptám, je důvod k pokračujícím spekulacím na trhu s bitcoinem?

Krátkodobě je bitcoin jako vymačkaný citrón a trh proto bude možná potřebovat více času pro zotavení. Přece jenom to rally z 16 000 dolarů na 74 000 dolarů muselo být opravdu vyčerpávající. Respektive se noví kupci jen tak rychle zase nenajdou.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Stanley

Vidím to podobně, ale pro mě není důvod k prodeji. Prostě držím. Spíš bych si přál hlubší pokles někam k 40.000, pro další nákup i když hledat kupce potom bude na delší dobu. Spousta lidí bude zklamaných.

Bart

Zatím to odolává statečně. Řekl bych, že vikend rozhodne. Nicméně růst nad 70 nebude teď reálný, tak budeme dál lítat mezi 60-70 a nebo dolů.

Stanley

Osobně letos nevidím ani těch proklamovaných 100k. Možná tak 2025. Ale nechme se překvapit.

Jan H.

Jde videt ze uz jste v kryptu nejakou dobu, taky bych totiz chtel 40 k a mene na nakupky. A Presne novacci co do toho vstupuji letos by to videli jako konec btc a bylo by to jak pisete.

Stanley

Pro mě je krypto budoucnost a beru jej holt jako investici. Trochu mě paradoxně “trápí” vznik ETF ale zase není jen BTC. Mám i jiné favority.
Nedávno jeden nejmenovaný v TV prohlásil, že dnes už je spíše riziko kryptoměny nemít a s tím naprosto souhlasím.

Bart

A v čem je to riziko je nemít? To by me zajímalo. Je to fajn zábava, sem tam někdo viděla, někdo prodela, ale puvodni účel neplní ani zdaleka.

Stanley

Zatím samozřejmě neplní a v nejbližší době asi také ne. Časy se ale můžou změnit a vše může být trochu jinak, stejně jako celý monetární systém. Když to nenastane za mého života, je tu prostor pro děti, vnuky atd. Zatím jak říkáte, čistě spekulativní aktivum, alespoň pro většinu lidí.

Bart

Pak je otázka, která krypto to bude. Pokud by se vyšlo že stávajícího stavu, tak všechny? A když nebudu spokojen, vydám novou :)? Takový svět bych nechtěl, vy ano? Podle mě se to už napravit nedá, škody v komcepci jsou uz moc velké.

Kenny

Presne tak, lide si to zatim osahavaji. Casem se to bude vyvijet, tak jako vsechno. Dokud bude fungovat fiat, tak se samozrejme mnozi budou snazit na tom vydelat. Nekdo hodluje, kazdy dle sveho planu…

spot_img