Kurz ceny bitcoinu tento týden překonal magickou hranici 100 000 USD. Analytici slavili, obchodníci vybírali zisky a spotové burzovně obchodovatelné fondy (ETF) rostly dál. Kam se kurz dále vydá? Projdeme si dnes opět spolu grafy a pokusíme se to odhadnout.
Nejprve se podíváme na vývoj kurzu ceny bitcoinu v tomto významném týdnu. V týdnu, kdy se cena poprvé dostala přes magickou hranici 100 000 USD. I když se dá říci, že podobný význam se připisoval i překročení 1000 USD a 10 000 USD, a dnes si již málokdo vzpomene, kdy to bylo. Takže se spíše pojďme podívat, co se vlastně stalo a proč se nám podařilo tuto příčku zdolat.
Vidíme, že CME gap se o minulém víkendu skoro nevytvořil a tak v pondělí nebylo moc co naplňovat. Kurz byl dost stabilní a na chvilku jej dokázaly srazit jen pondělní informace o stavu ekonomiky Spojených států. Konkrétně index nákupních manažerů ze sektoru výroby. Ti hlásí (po sedmi měsících propadů) nárůst nových objednávek. Pro dolar dobře, pro bitcoin tradičně ne. Ale jen na malou chvilku a pak se i bitcoin vrátil ke klidu. Vidíme, že objemy se nezlepšily ani v úterý. Spojené státy vykazují více volných míst, než se předpokládalo. Potenciálně tedy dobrý stav pro ekonomiku. Ale na trhu byl stále klid.
Jerome Powell nám pomohl prolomit 100 000 USD
Klid před bouří. A tu bouři, jak se zdá, rozpoutal Jerome Powell. Předseda Fed, v rámci rozhovoru na NYT DealBook Summit, mluvil o bitcoinu a přirovnal ho ke zlatu. Tak to je rozhodně býčí impulz, který dokázal bitcoin do konce americké burzovní otevírací doby dostat skoro na 99 000 USD. Podobně jeho slova vyhodnotily i asijské trhy a poslaly bitcoin až téměř k hranici 104 000 USD. Vidíme i výrazný nárůst objemů na burzách. Kolem této úrovně jsme se drželi až do čtvrtečního otevření newyorské burzy.
Pak nastalo předpokládané vybírání zisků a kurz začal docela silně klesat, až se propadl skoro k 91 000 USD. A to i přesto, že spotové ETF na bitcoin dále rostly. Kolem 91 000 USD se ale kurz dlouho neohřál a nastal opravdu rychlý odraz. Cena se vrátila na úroveň kolem 98 000 USD. Na této úrovni byl i při pátečním zveřejnění míry nezaměstnanosti. Ta podle očekávání mírně vzrostla a podpořila i bitcoin v dalším růstu. Opět jsme šli nahoru a otestovali 102 000 USD. Chicagská burza CME s deriváty nakonec uzavřela na ceně 99 850 USD. Kolem ní se zatím pohybujeme většinu víkendu.
Čtyřhodinový graf ukazuje silný nárůst volatility
Do grafu jsem vyznačil (oranžově) symetrický trojúhelník, ve kterém se aktuálně pohybujeme. Ten často ukazuje rovnováhu mezi býky a medvědy. Vypadá to, že do konce víkendu by se mohlo rozhodnout. S ohledem na Bollingerova pásma by šlo spekulovat na růst na 103 000 USD nebo naopak propad na 96 850 USD. Tato nižší úroveň je potvrzená i dlouhodobější klesající trendovou linií (fialová). Ta několikrát posloužila jako rezistence a po jejím středečním proražení se evidentně stala i silným supportem. Otestovali jsme jej hned ve čtvrtek. I to, že se nacházíme na středovém Bollingerově pásmu, nám nenapovídá, kterým směrem se dále vydáme. Krásně ale vidíme, že od středy se na trh vrátila vyšší volatilita.
Denní graf slibuje pokles
Na denním grafu si můžeme všimnout, že poslední tři dny sice máme knot vždy nad magickou úrovní 100 000 USD, ale denní svíčka zatím vždy uzavřela pod ní. Čeho si lze také všimnout, že sice uzávěrky rostou, ale indikátor Relative Strength Index (RSI) nám postupně klesá. Tento jev označujeme jako medvědí divergenci a často bývá předzvěstí poklesu ceny. Jako support bych viděl 20denní exponenciální klouzavý průměr (20DEMA) na úrovni 95 150 USD nebo při jeho proražení můžeme otestovat 50DEMA na úrovni 86 450 USD.
Týdenní graf nahrává možné opakující se historii
Na týdenním grafu jsem toho vyznačil víc. Do žlutého kolečka jsem umístil stejné časové období před čtyřmi lety. V roce 2020 také proběhl halving a současně i americké prezidentské volby. Silná podobnost s letošním rokem. Vidíme, že na konci listopadu a počátku prosince byl vývoj hodně podobný. Pak přišla Santa Clause rally a kurz ceny bitcoinu rostl až do začátku ledna. Podobnost s tímto rokem lze vidět i na MACD. Nahrávalo by to variantě poklesu v příštím týdnu a pak dalšímu růstu.
Do grafu jsem přidal i Fibonacciho retracement. Jako minimum jsem použil počátek roku 2023, kdy jsme bitcoin nakupovali kolem 16 000 USD. Jako 100 % jsem použil historické maximum z roku 2021, které nám pak skoro 3 roky vydrželo. Vidíme, že aktuálně se pohybujeme kolem významné úrovně 161,80 %. Při propadu lze čekat support na 85 850 USD (141,40 %) a jako další metu pro růst vidíme 114 670 USD (200 %).
Současně si také všimněte, že když spojíme dvě historická maxima z roku 2021, tak dostáváme trendovou linii, kterou aktuálně testujeme. Uvidíme, zda tento trend lze považovat za adekvátní.
Jaká nálada panuje na internetu?
Určitě se ani dnes nezapomenu podívat na internet, jaká nálada panuje tam a zda ještě někdo vůbec sleduje bitcoin. Minule jsme řešili, že hodně populárních analytiků se již přesunulo na altcoiny.
Matthew Hyland sleduje dominanci bitcoinu. I když ve středu opět narostla, tak její týdenní svíčka je červená. Uzavření na této úrovni by mohlo ukazovat prolomení supportu a potenciální propad. Na grafu vidíme podobnost s rokem 2018 a 2021. Znamená to, že nastoupila sezóna altcoinů?
I analytik Moustache se věnuje sezóně altcoinů. Podle něj jsme teprve před touto fází. Na grafu celkové tržní kapitalizace srovnává současný vývoj s rokem 2017. Podle něj ten pořádný růst teprve přijde.
Analytik ChiefraT poukazuje na růst tržní kapitalizace bitcoinu. Stačí poměrně málo a překročí společnosti jako je Google nebo Amazon.
YouTuber a analytik Crypto Rover připomíná fakt, že ne všechny vzory již došly na plnění. Cílová úroveň jeho vzoru vychází kolem 155 000 USD.
Kam se tedy bitcoin dále vydá?
Jednoduchá otázka, ale složitá odpověď. Na hodinovém grafu jsme viděli, že trh umí vyčkávat a že i na základě jednoho rozhovoru Jerome Powella dokáže zase naopak zběsile růst. Doufám, že emoce již opadávají. Index Fear and Greed se sice stále pohybuje v pásmu extrémní chamtivosti, ale již to není tak vysoké.
Nastává tedy čas, kdy by zase mohla dobře fungovat technická analýza. Čtyřhodinový graf nám toho sice moc neříká, ale předpokládá, že dnes večer se něco bude dít (výstup ze vzoru symetrického trojúhelníku). Osobně bych se klonil spíše k poklesu a otestování minimálně 96 850 USD. Máme tam klesající trendovou linii, blíží se tam 20DEMA a Fibonacciho retracement tam má úroveň 161,80 %. Určitě si tam připravím dlouhou pozici s menší pákou. Během pondělí bych ale čekal jen menší výkyvy a slabší objemy. V úterý totiž Spojené státy zveřejní míru inflace a pak lze předpokládat vyšší volatilitu.
Při pohledu na graf likvidity za poslední týden je vidět nerozhodnost profesionálních obchodníků. Nad námi leží 5,5 miliardy a pod námi 6,5 miliardy USD. Relativně vyrovnané. Hodně zajímavě vypadá ale pásmo kolem 97 000 USD. To by nás mohlo přitáhnout.
Nicméně se zdá, že většina obchodníků s futures je stále býčích. Při pohledu na poplatky lze vidět jejich ochotu platit každých 8 hodin za udržení otevřených pozic. Nechci být skeptik, ale většina se často mýlí.
Jak budu tedy dnes obchodovat?
Jak jsem psal již výše, tak předpokládám v následujícím týdnu mírný pokles nebo stagnaci. Sázím na otestování významnějších supportů a tam si připravím dlouhé pozice. Věřím v Santa Claus rally a věřím v dlouhodobý potenciál bitcoinu. Čistě pohledem technické analýzy máme stále kam růst. Pořád také prohledávám internet a čekám na zmínky o počátku odškodnění klientů zkrachovalé FTX. To bude další býčí signál, který se s proslovem Jerome Powella nedá ani srovnávat.
Důležité si je ale uvědomit, že je to makro, které tady pořád vládne. Stačí jeden proslov a můžeme letět do nebes, ale i nevhodně zvolený vtip nás může poslat mnohem níže. Proto si na svoje obchody vždy pečlivě nastavuji TP a SL. To je asi jediné co vám doporučím, protože vše ostatní zde uvedené vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor. Pro vás to není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Před případnou investicí si vždy udělejte vlastní průzkum, definujte si strategii a tou se řiďte. DYOR.
Díky za článek/analýzu.
K FTX (odkaz snad projde)
https://www.prnewswire.com/news-releases/ftx-provides-update-on-upcoming-timeline-for-creditor-and-customer-distributions-302313274.html?tc=eml_cleartime
Díky moc za zpětnou vazbu i link. Snad to tentokrát s FTX vyjde. Už to jednou mělo běžet do 60 dnů od posledního října.
Díky za kvalitní analýzu a zajímalo by mě jak si v nasedujicich dnech a týdnech povede většina altcoinů…
Dominance bitcoinu klesá a někdo již považuje altseason za zahájenou. Ve středu jsme ale viděli, že stačí aby bitcoin trošku začal růst a dominance zase ihned letí nahoru. Nevím tedy, jak si povedou altcoiny, ale předpoklám, že to bude hodně ovlivněné chováním hlavní kryptoměny (přesně jak píše BKF1).
Nemohla by prave dominance bitcoinu vystrelit nahoru ? RSI je nizko.
Perfektní jako vždycky! Moc děkuji za kvalitní analýzu.
Rádo se stalo.
Opět hezká analýza od Kamila. Občas si u toho vzpomenu na ty jeho začátky, které už tehdy byly hodně nadějné a od té doby se jen zlepšuje 👍 Jinak k těm altům bych rád připomněl, že „pupeční šňůra“ k BTC, pořád nebyla přestřižena. To je ale pochopitelné, krypto je stále velmi mladé (i když jeho počátky zasahují až do starověkého Říma, moderní pojetí má však svoje zásadní rozdílná specifika). Proto bych NEJEN u těch altů nezapomínal na to, co říkal kdysi Jarda – sledovat všechno. Na to ale Kamil nezapomíná👍
PS: Mě už několik let zajímají hlavně alty, ale sledování BTC a celosvětové ekonomiky k tomu patří také. Nelze sledovat jen úzký okruh.
Díky, také na to často vzpomínám. Hlavně na doby, kdy jsem v neděli ráno klidně spal 🫣🫣🫣
Potvrzuji!
A ja myslel, ze nam chtely Velryby udelat na Mikalase radost (prekonani 100tis.) a on to byl Jerome Powell 🙂
P.S. kazdopadne dekuji za perfektni analyzu, jen mala poznamka. Moc jste se nezabyval tim flash crasehm na BTC. Napr. analytik Michael van de Poppeuvedl flash crash predpovidal s predstihem. Zrejme se to dalo cekat s ohledem na pakove obchody.
Věnoval jsem tomu samostatný článek, tak jsem se teď už k tomuto tématu moc nevracel
https://kryptomagazin.cz/prudky-propad-bitcoinu-behem-hodiny-zlikvidoval-pozice-za-300-milionu-usd/
Tak to se moc omlouvam, sleduji VSECHNY Vase clanky a tento mi vypadl.. Skoda, ze u clanku neuvadite i cas. U obchodovani je kazda minuta znat… 🙂
P.S. Je fakt, ze jsem byl v patek odpoledne dost casove zaneprazdnen.
Většinou to vydávám v 10:00. Podnět na úpravu systému jlna zobrazování času jsem již poslal.
Dekuji, mam jeste jedno tema jako podnet: Co rikate na to, ze Tether kryje 80-90% vydavanych digitalnich Tetheru pres nakup americkeho dluhu? Mate pro takoveto jednani racionalni vysvetleni? Tema na mozny dalsi clanek.
viz. napr.
https://www.binance.com/cs/square/post/379092