Kurz ceny bitcoinu otestoval 69 500 USD a zatím byl zamítnut. Vrátil se na support a pravděpodobně se připravuje na další pokus. Profesionální obchodníci na derivátech razantně uzavírají pozice a čekají na silnější pohyb. Projdeme si dnes spolu opět grafy a podíváme se, kam by se mohl bitcoin dále vydat.
Tento týden byl z pohledu makroekonomických informací poměrně nudný. Největší ekonomika světa se připravuje na prezidentské volby a spíše než na data se zaměřují na proslovy. V pondělí se hned po půlnoci kurz ceny bitcoinu pokusil dostat nad 69 500 USD, ale asijské trhy k tomu ihned řekly svoje. Velmi rychle se cena vrátila na páteční uzavírací cenu CME a pak klesala až k 67 000 USD.
Celý týden na trhu vidíme vyšší objemy primárně během otevření newyorské burzy. Hlavně proto, že spotová ETF na bitcoin pokračovala v nákupech. Tedy hlavně skupina BlackRock. Celkově se těmto fondům za týden podařilo narůst o téměř miliardu USD. Do svého portfolia přidaly dalších 15 194 mincí bitcoinu. V porovnání s 3 150 novými mincemi, které se podařilo vytěžit je jasné, že tímto tempem nám časem dojdou. Zatím to ale úplně nehrozí. Na burzách je stále k dispozici 2,39 milionu bitcoinů.
Americký trh práce se jeví jako silný
Ve středu bitcoin krátce otestoval 20denní exponenciální klouzavý průměr (20DEMA). Tam se odrazil a opět začal stoupat. Konec týdne byl ve znamení expirace bitcoinových opcí za téměř 4,2 miliardy USD. Býci se snažili dostat cenu k 70 000 USD a medvědi zase pod 64 000 USD. Trošku se jim do toho ve čtvrtek připletly informace o žádostech o podporu v USA. Těch bylo méně než se čekalo. Analytici to vyhodnotili jako sílu amerického trhu práce bez nutnosti razantnějšího snížení základní sazby.
To ale na derivátových trzích evidentně nic neznamená. Tam se stále očekávají dvě snížení základní sazby do konce roku. CME FedWatch Tool bývá krátce před zasedáním již poměrně přesný, takže by šlo jejich názor brát i vážně. Další zasedání Fed nás totiž čeká již za 11 dní.
V pátek v 10:00 vypršely opce a někteří obchodníci pak začali uplatňovat svoje práva. Do toho se ale opět připletl konflikt na Blízkém východě. Respektive Izraelský odvetný úder na Írán. Vidíme, že si na to ekonomika již začíná zvykat a pokles byl je mírný. Support na úrovni 20DEMA dobře zafungoval a chicagská burza CME v pátek uzavřela futures trh na ceně 66 620 USD. Na tuto úroveň lze předpokládat návrat na počátku týdne.
Čtyřhodinový graf nahrává možnému obratu trendu
Na čtyřhodinovém grafu jsem vyznačil supportní pásmo, které tento týden dvakrát zafungovalo a poměrně razantně odrazilo potenciální propad. Současně tam je vidět i klesající trendová linie, kterou bitcoin také již dvakrát otestoval. Na grafu by tak šel namalovat pravoúhlý trojúhelník, který by v tomto podání šel číst jako medvědí signál pro obrat trendu. Někteří analytici tam hledají potenciální býčí vzor dvojitého dna, ale s tím spíše nesouhlasím. Myslím, že nám bitcoin brzy ukáže, zda prolomí support nebo rezistenci.
Denní graf testuje proraženou rezistenci
To na denním grafu to vidím mnohem jasněji. Kurz ceny bitcoinu evidentně prorazil horní linii býčí vlajky, kterou od března respektoval. Nyní ji testuje shora, aby potvrdil, že se z rezistence stal support. Současně vidím, že na grafu hledáme vyšší vrcholy a vyšší dna. Kdyby se support neudržel, tak lze čekat propad k 66 000 USD. Ale pořád by to byl býčí trend. Dokonce i propad na 60 000 USD by stále neznamenal obrat trendu a vyšší dno by zůstalo zachováno. Kdyby tato varianta nastala, tak ale čekám jen rychlý propad a pak růst. Sázím na prezidentské volby v USA (za 8 dní), které jsou historicky býčím impulzem nejen pro bitcoin.
Týdenní graf vysílá signály k nákupu
Na týdenním grafu je to testování horní linie býčí vlajky možná ještě lépe vidět. V součinnosti s průrazem je i indikátor MACD. Tam došlo k býčímu překřížení a historicky víme, že překřížení MACD nad signální linii je dobrý signál k nákupu. Pro ty, kdo se tímto signálem řídili v říjnu 2023, to byl zisk minimálně 100 %, jestliže drželi až do medvědího překřížení na konci letošního dubna. Samozřejmě, že historické chování není nikdy zárukou chování v budoucnosti, ale může nás nasměřovat.
Jaká nálada panuje na internetu?
Před shrnutím faktů a vyvození nějakých závěrů se jako vždy podíváme ještě na internetové analytiky. Ti svoje sledující na každodenní bázi zásobují názory na vývoj trhu, bitcoinu i altcoinů. Vybral jsem pro vás pár z jejich příspěvků, které mne zaujaly.
Keith Alan, který stojí za nástrojem Material Indicators, pravidelně sleduje knihy objednávek. V rozmezí 68 500 až 70 000 USD vidí 178 milionů USD. Předpokládá, že by to mohlo vést k nucenému ukončení krátkých pozic (short squeeze). Musíme ale brát i v potaz, že se jedná o knihu objednávek, které může někdo za minutu zrušit.
Titan of Crypto se vrací opět ke vzoru Cup and Handle. Ten stále platí a bitcoin testuje vršek „ouška“. Cílová úroveň se podle něj nachází kolem 110 000 USD.
Crypto Rover poukazuje na vývoj ceny bitcoinu v letech prezidentských voleb (které se náhodou shodují i s roky halvingu). Bez ohledu na vítěze voleb nastal po nich vždy růst.
I přes páteční propad vidíme, že na trhu stále panuje chamtivost. Index Fear and Greed ukazuje hodnotu 74 bodů, což je dokonce na hranici až extrémní chamtivosti.
Jak se bude bitcoin dále chovat?
Na grafech jsem vyznačil ty nejdůležitější informace, které tam osobně vidím. Pojďme si to teď shrnout a pokusit se odhadnout vývoj dalšího chování bitcoinu.
Hodinový graf nám říká, že v pondělí se pravděpodobně vrátíme k 66 620 USD. Možná, že asijské trhy již dnes v noci zreagují nákupem, v reakci na páteční nárůst spotových ETF na bitcoin. Ty v pátek všechny rostly a přidaly bitcoiny za 402 milionů USD. Dalo by se tedy předpokládat, že páteční propad (způsobený pravděpodobně útokem na Blízkém východě) se v pondělí otočí a nastane růst.
Ale! Osobně obchoduji na intradenní bázi za pomoci kryptoměnových derivátů. Pracuji tedy s futures a všiml jsem si jejich nedávného pokoření historického maxima v počtu otevřených pozic (open interest). Vidím na grafu bitcoinových futures ale nejen ten růst. Máme tu razantní propad za posledních pár dní. Evidentně dochází k uzavření pozic před možnou větší změnou. V pátek byl denní pokles nejvyšší od srpna letošního roku.
Dáme si to dohromady s mapou likvidací pozic těchto obchodníků. Musíme vzít pohled z delšího časového hlediska, aby tam byly zohledněny i dlouhodobé krátké a dlouhé pozice. Měsíční graf nám ukazuje, že hodně dlouhých pozic má likvidaci kolem 61 500 USD. To by mohl být slušný magnet na vybrání likvidity před zahájením povolebního býčího růstu.
Nečekám, že by mohl bitcoin klesnout pod 60 000 USD. To by bylo opět prolomení býčího trendu a hledání nižšího dna a nižších vrcholů. Na denním grafu jsem vyznačil potenciální supportní pásma. Spíše bych čekal, že ještě otestujeme 64 000 USD. Za 8 dní nás čekají prezidentské volby a pak hned zasedání Fed. Uvidíme, jak nám s kartami zamíchají.
Kam se bitcoin vydá v příštím týdnu?
Osobně jsem na bitcoin stále býčí. Předpokládám, že support ve formě horní trendové linie býčí vlajky se udrží. Maximálně předpokládám rychlé otestování 64 000 USD a opět návrat nad 66 000 USD. Určitě bude návrat k 66 620 USD a pak možná pokus o 69 000 USD. Nečekám, že hned padne, ale odpor slábne. Vidím tam poslední silnější rezistenci před 70 000 USD. A to je určitě i silná psychologická hranice.
Spotová ETF na bitcoin silně nakupují již dva týdny v kuse. Překročily nárůst 22 miliard USD. Jestliže nepřijde nějaká negativní zpráva, tak čekám že budou pokračovat. V úterý také dostaneme nové informace z amerického trhu práce, ve středu tamní HDP a ve čtvrtek i jádrové PCE. V pátek přijdou ještě informace o míře nezaměstnanosti. Všechny lze označit jako důležitá fakta pro rozhodování Fed, ale podle některých novinářů mohou být zkreslena s ohledem na současné volby. Proto vždy pečlivě sleduji i možné korekce, které k těmto datům následně přicházejí.
Microsoft zvažuje nákup bitcoinů
Samozřejmě, že do hry může vstoupit i potenciální rozhodnutí Microsoftu o nákupu bitcoinů. Média to teď hodně řeší. Podle finanční zprávy za druhé čtvrtletí 2024 má Microsoft přibližně 76 miliard likvidních dolarů. Kdyby jej akcionáři hlasováním přesvědčili k investici i jen 10 % z těchto volných prostředků, tak tu máme nákup za 7,6 miliardy USD. Nicméně, to je zatím jen hodně hypotetická situace, která se řeší jen v těch médiích. Závěry si tvoří na základě podání pro Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Microsoft toto hlasování totiž zařadil na výroční schůzi akcionářů, která proběhne 10. prosince a její program předem zasílají právě SEC. Představenstvo ale volbu investice do bitcoinu svým akcionářům nedoporučuje. Takže tuto zprávu bych zatím nebral nijak vážně.
Jak tedy budu teď obchodovat? Aktuálně nemám otevřenou žádnou pozici. Mám připravený short na 69 000 USD a long na 66 000 USD. U všech pozic mám samozřejmě nastavený i SL (stop-loss) signál. A budu na grafu bitcoinu pečlivě sledovat i těch 67 650 USD (klesající trendová linie ze čtyřhodinového grafu). Vývoj aktuální situace pro vás budu opět hodnotit v článcích během týdne. Pro okamžité zprávy, ohledně toho co vidím na trhu, můžete sledovat i můj profil na sociální síti X.
Pro vás ale tento článek není ani investičním doporučením nebo nějakou formou rady. Udělejte si vlastní analýzu, definujte si investiční strategii a tou se řiďte. Článek vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor na současné dění kolem bitcoinu. DYOR.
Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.
A mnoho dalšího bonusového obsahu.