Bitcoin (BTC) bude do roku 2030 stát 1 milion dolarů. To jsou slova, která vyřkl a za kterými si stále stojí bývalý CEO burzy BitMEX, Arthur Hayes. Důvodem je podle něj skutečnost, že země po celém světě se začínají vyhýbat euru a americkému dolaru.
Ve svém posledním blogovém příspěvku zdvojnásobil Arthur Hayes, bývalý generální ředitel kryptoměnové burzy BitMEX, svou cenovou předpověď pro bitcoin a zlato.
Bitcoin, zlato, komodity… jen ne fiat
Ve světle sankcí uvalených na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu se podle Hayese blíží obří obrat v geopolitické i hospodářské politice. Vzhledem k tomu, že Spojené státy a Evropská unie bojují za snížení závislosti na ruských energiích a potravinách, je téměř jisté, že dlouhodobé důsledky je budou bolet – což by mohlo BTC poslat „to the Moon“.
Situace je složitá. Inflaci, která již před ukrajinským konfliktem dosahovala 40letých maxim, zhoršují západní sankce a Rusko se vzpamatovává z toho, že mu Západ zmrazil offshorová aktiva v hodnotě stovek miliard dolarů. Čína situaci bedlivě sleduje.
Od konce 90. let 20. století se v Číně vytvořil kruh, v němž Čína prodává Západu levné zboží výměnou za fiat měnu, kterou pak posílá zpět dovozcům výměnou za státní dluh. Tím se udržují nízké úrokové sazby a čínské zboží je v důsledku toho ještě levnější.
Narušení dodavatelských řetězců, inflace a nyní i riziko konfiskace aktiv mění status quo. Hayes se však domnívá, že spíše než změnit svůj výrobní model bude Čína muset najít způsob, jak snížit svou expozici vůči nejhorším scénářům.
„Není možné, aby Čína prodala aktiva v hodnotě bilionů USD a EUR, aniž by zničila globální finanční systém. To škodí ve velké míře jak západu, tak i číně […] Proto je cestou, jak co nejméně systém poškodit, přestat reinvestovat splatné dluhopisy zpět do západního finančního systému. […] Čína nebo její zástupné státní banky se pokusí ulehčit západním akciím a nemovitostem v takové míře, aby to nemělo dopad na trh.“
Bitcoin za 1 milion dolarů a zlato za 20 000 dolarů.
Ještě zajímavější je pohled do budoucnosti západních demokracií, a zejména Evropské unie. Hayes tvrdí, že izolace Ruska nakonec vyústí v rozpad evropského projektu. Vývozci, jako je Německo, nebudou schopni konkurovat Číně, zatímco rozbujelá inflace vyvolá v rámci EU vnitřní pnutí mezi severem a jihem.
„ECB je v pasti, EU skončila a do deseti let budeme opět obchodovat s lirami, drachnami a německými markami“
Jak se začne unie rozpadat, začnou se tisknout peníze pod taktovkou různých vlád a místních měn. Hyperinflace není vyloučena, a jakmile evropští střadatelé uvidí, co se chystá, utečou do tvrdých aktiv, jako je zlato a bitcoin.
Rozpad EU = Bitcoin za 1 milion dolarů
Vedle toho se zlato, stále ještě miláček narativu o uchovávání hodnoty, dočká do konce desetiletí ceny až 20 000 dolarů za unci. Na závěr Hayes vyzval bitcoinery, že bitcoinová síť potřebuje jejich podporu a účast, aby přežila a nezhroutila se.
„Musíme agitovat za to, aby země, které mají vlastní zájmy, ukládaly část přebytku svého běžného účtu do bitcoinu, aby po celém světě vyrostly ekonomiky typu Bitcoin farm-to-table“
Závěr
Arthura Hayese je v poslední době všude plno. Nedávno předpověděl pád bitcoinu, který by měl přijít v červnu letošního roku na hodnoty kolem 30 000 USD, ale v dlouhodobém horizontu bitcoinu, na rozdíl od dolaru či eura, evidentně věří.
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.
Kolikrát už jsme takové výkřiky slyšeli.
A nesčetněkrát se to v minulosti vyplnilo. Viz dlouhodobý graf Bitcoin.
Věřím Bitcoinu. Obávám se,že mocnipani si sílu Bitcoinu uvědomují a uděláji vše proto,aby ho buď regulovali ve svůj prospěch nebo zcela vytěsnili nebo zakázali.
Nedovolí mechanismus,jenž jim utne okrádat lidí inflaci a tisknou papírky.
To je možné jen někoho přání, aby to tak bylo,ale realita bude možná jiná.🤷♂️