Binance, jedna z největších kryptoměnových burz na světě a její bývalý generální ředitel Changpeng Zhao (CZ) čelí novým obviněním. Minulý týden v pátek proti nim byla podána hromadná žaloba u Okresního soudu Spojených států.
Názor redakce: Je takovéto obvinění opodstatněné? Za nás není. Nelze udělat vlastní chybu a poté házet vinu na burzu, na které jste ani neměl prostředky. Naopak se Binance snaží podvodníky zastavovat složitými procesy KYC, a mechanizmy proti praní peněz. Někdy jsou až zbytečně přísné. (Binance chrání před krypto podvodníky, od ledna zabránila potenciálním ztrátám ve výši 2,4 miliardy dolarů).
Philip Martin, Natalie Tang a Yatin Khanna, podali žalobu s tvrzením, že nedokázali získat zpět své ukradené prostředky, protože Binance selhala v zabránění praní špinavých peněz. Tvrdí, že burza díky svým nedbalým postupům a nedodržováním předpisů, umožnila zlodějům vyprat ukradené kryptoměny.
Údajné praní špinavých peněz
Žádný z investorů ve skutečnosti neměl účet u Binance. Jejich kryptoměny byly ukradeny na jiných platformách. Martin a Tang tvrdí, že jim byly odcizeny desítky tisíc dolarů v kryptoměnách z jejich účtů na Coinbase, zatímco Khanna tvrdí, že mu bylo odcizeno 1,5 milionu dolarů v kryptoměnách, a to z neupřesněné platformy. Hlavním problémem je, že ukradené prostředky nakonec skončily na Binance, kde byly “vyprány”.
Hlavní body žaloby:
- Obvinění z praní špinavých peněz: Žalobci tvrdí, že zloději použili Binance k tomu, aby „odstranili spojení mezi účetní knihou a jejich digitálními aktivy,“ což je činí nevystopovatelnými.
- RICO Act: Žalobci tvrdí, že Binance hrála klíčovou roli v procesu praní peněz, což je v rozporu s americkým zákonem RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act).
Skepticismus ohledně úspěchu žaloby
Bill Hughes, vedoucí právní poradce ve firmě Consensys, je však skeptický, zda-li žalobci dokáže svá tvrzení prokázat. Dodal, že pokud by žaloba pokračovala a dostala se až k soudu, mohlo by to mít za následek významné změny pro celý kryptoměnový průmysl. Zejména pokud jde o schopnost sledovat a obnovovat/vracet ukradená aktiva na blockchainu.
Hughes také poznamenal, že právníci, kteří se tomuto sporu věnují, mají silné zázemí a zkušenosti. V minulosti již žalovali velké společnosti, jako jsou Facebook a Wells Fargo.
Důsledky pro Binance
Tato žaloba navíc přichází v době, kdy Binance čelí dalšímu regulačnímu dohledu. V roce 2023 se burza dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti (DOJ) na zaplacení pokuty ve výši více než 4,3 miliardy dolarů. Kromě toho vyrovnala nároky s americkým regulátorem komodit, kdy zaplatila dalších 2,85 miliardy dolarů.
V rámci tohoto vyrovnání Binance přiznala vinu za porušení amerických zákonů proti praní špinavých peněz (AML) a sankčních zákonů.
Changpeng Zhao se již dříve přiznal k praní špinavých peněz a odstoupil z funkce generálního ředitele Binance v rámci dohody s úřady. Za to byl odsouzen k čtyřměsíčnímu trestu odnětí svobody.
Závěr
Nová hromadná žaloba proti Binance a jejímu bývalému generálnímu řediteli Changpengu Zhaovi představuje významný právní a regulační problém pro jednu z největších kryptoměnových burz na světě. Tato žaloba přichází v době, kdy je Binance pod stále větším dohledem ze strany regulačních orgánů a čelí obviněním z nedostatečného dodržování předpisů proti praní špinavých peněz.
Výsledky tohoto případu mohou mít dalekosáhlé důsledky nejen pro Binance, ale i pro celý kryptoměnový průmysl.
Zdůrazňuje tento případ potřebu přísnějších regulačních opatření nebo je to jen neopodstatněné volání do tmy. Kdy se poslední tonoucí snaží chytit stébla trávy, namísto aby si byl vědom rizik a své krypotměny lépe zabezpečil?
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky