Banky spotřebovávají o 61 % více energie než Bitcoin

0
(0)

V představě o Bitcoinu a jeho roční míře spotřeby energie si lidé stále neumějí udělat přesný obraz. V porovnání s bankovním sektorem je totiž spotřeba stále menší, říká specialista na čistou energii.

Profesorka Katrina Kelly-Pitou z University of Pittsburgh napsala, že výzkumníci nadhodnocují spotřebu potřebnou k udržení bitcoinové sítě. Vzhledem k tomu, že banky každoročně spotřebovávají více energie než Bitcoin, což bychom mohli považovat za jejich alternativu, neměli bychom si z energetické náročnosti kryptoměn dělat těžkou hlavu.

„Těžba Bitcoinu vyžaduje nadměrné množství energie. V roce 2017 to bylo odhadem okolo 30 TWh. […] Ano, je to hodně, ale ne v porovnání s bankovnictvím. To totiž každoročně využije energii o velikosti odhadem 100 TWh. A navíc, pokud by byl trh Bitcoinu 100násobně větší než aktuálně je, stále by se pohyboval pouze na 2 % celkové světové spotřeby energie.“

Plýtvání energií a uhlíková stopa

Jen tak na okraj. Těžba nových bitcoinových tokenů je založena na řešení programovatelného puzzle pomocí energeticky náročného počítačového hardwaru. Horníci, kteří poskytnou více výkonu, mají větší pravděpodobnost ve vyřešení kódu. Vše, co potřebují, je moderní počítač a přístup k elektřině.

Základní algoritmus Bitcoinu za to sklidil slušnou várku kritiky. Lidem vadí nabádání k plýtvání energií a zvětšování uhlíkové stopy Země. Článek Forbes z května loňského roku uvedl, že kryptoměny zvýšily míru celosvětové spotřeby energie o 2 procenta.

Bitcoin a obnovitelné zdroje

Profesorka Kelly-Pitou je přesvědčena, že rozhovor o těžbě Bitcoinu směřuje špatným směrem. Vědci nemusí každoročně diskutovat o spotřebě kryptoměny. Namísto toho by mohli řešit uspokojení hardwarových a energetických požadavků Bitcoinu, avšak s využitím obnovitelných zdrojů. Výzkumný pracovník srovnal čínské těžební farmy na bázi fosilních surovin se 100 % čistými těžebními středisky v Irsku, čerpající energii z obnovitelných zdrojů. Uvedl, že zdroj elektřiny hraje zásadní roli při určování, zda je těžba Bitcoinu dobrá či nikoli.

„Namísto toho, aby lidé diskutovali spotřebě energie Bitcoinu obecně, by se měli zaměřit na produkci uhlíku v rámci těžby. Z toho by jasně negativně vyšla určitá těžební místa, přispívající k již tak velké zátěži na životní prostředí,“ napsala.

Jsou těžaři Bitcoinu milovníky čisté energie?

Těžař je z části také podnikatel, jehož zisk roste, pokud jeho vstupní náklady klesají. Profesorka Kelly-Pitou uvedla, že mnozí z těchto podnikatelů již přesouvají své základny do oblastí, které nabízejí čistou a levnější energii. Horníci si koneckonců vyberou město, které takovou energii nabízí. Teď je to na vládách a energetických společnostech, aby inovovali své dodávky energie a zavedli ekologická řešení.

„Zvyšování spotřeby energie je špatné pouze tehdy, když se nepřesouváme směrem k výrobě elektřiny s nižší uhlíkovou stopou,“ dodala. „Možná by lidé měli přestat kritizovat Bitcoin za svou energetickou náročnost a začít kritizovat národy za poskytování špinavé energie pro nová odvětví průmyslu.“

Aktuální spotřeba

Podle cbeci.org se roční spotřeba Bitcoinu v době psaní článku pohybuje zhruba okolo 62 TWh. Jedná se o klouzavý sedmidenní průměr hodnot přepočítaný na rok. S použitím jednoduché matematiky se dostaneme na rozdíl 61 %.

Co číst dál?

Libra není měna – je to záblesk budoucnosti finančních služeb. Jaká bude?

Zdroj:
newsbtc.com

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Hanz

To je docela smůtné taková postřeba elektřiny pro těch pár transakcí v bitcoinu vůči celému bankovnímu systému. Pokud by měl na bitcoinu fungovat celý bankovní systém tak nám nebude stačit ani 20% celosvětové produkce eletřiny na to aby běžela bitcoin síť.

Huhulak

Čteš po sobě co píšeš? Myslíš si že to je pár transakci? Jsi me fakt pobavil.

Hanz

Ok hodím pár dat.

Denní transakce v Bitcoin síti
https://www.blockchain.com/charts

Transactions per Day
389,500 Transactions

Transakce pouze v síti VISA
https://s1.q4cdn.com/050606653/files/doc_financials/annual/2018/Visa-2018-Annual-Report-FINAL.pdf

strana 1

sekce Operational Highlights
rok 2018
Transactions processed on Visa’s networks – 124.3 billion

124.3 miliard transakcí / 356 dní = 349 157 303 transakcí denně

Takže ano pouze pár transakcí prochází bitcoin sítí

Hanz

Ještě přihodím Paypal

https://investor.paypal-corp.com/static-files/0679dfac-93e0-4768-b280-58eae8917612

strana 36
rok 2018
Number of payment transactions – 9,871 millions

to je cca 27 727 528 transakcí denně

Ze článku
“A navíc, pokud by byl trh Bitcoinu 100násobně větší než aktuálně je, stále by se pohyboval pouze na 2 % celkové světové spotřeby energie.”

jen na pokrytí sitě VISA bitcoinem by bylo potřeba 2% celkové světové spotřeby energie

Hmm

Máš recht Hanzi, když se veme v úvahu kolik bylo provedeno transakcí bitcoinu k nějakému smysluplnému účelu, např. za účelem nějaké platby za zboží či služby, tak je spotřeba obrovská.
Krom toho, banky dělají mnohem víc než jen převody peněz z účtu na účet. Těžaři Bitcoinu asi budou těžko vyřizovat úvěry, hypotéky, a hromady dalších věcí.
Stručně řečeno, porovnat spotřeby energie bankovního sektoru a těžby kryptoměn není zas tak jednoduchá rovnice, jak se to tady autor článku snaží podsouvat.

Rob

Hanzi, je potřeba chápat, že množství zpracovaných transakcí v BTC nijak nekoreluje se spotřebou sítě. Jsou to dvě odlišné věci. Pokud by měl na bitcoinu fungovat celý bankovní systém, tak může být klidně spotřeba sítě stejná nebo dokonce nižší. Chápu, že to je věc, která není úplně intuitivní, ale nechápu a připadá mi velmi smutné, že se nenajde mezi čtenáři Kryptomagazínu vůbec nikdo, kdo by Vám to vysvětlil. Dokonce ani článek o tom nepojednává. Já už jsem zde o tom mluvil hodněkrát ve starších diskusích (to jsem měl ještě pocit, že to má smysl). Už nemám sílu to znovu vysvětlovat. Jen mějte, prosím, na paměti, že množství transakcí a spotřeba BTC sítě jsou proměnné, mezi kterými NEEXISTUJE přímá úměrnost a pokud vás to bude zajímat dále, studujte konsensus PoW.

pan.karel

No dobre tak ja na to strucne odpovim: BTC zere elektriku kvuli chamtivosti lidi (mineru).Kdyby nebylo techhle spekulantu,tak je spotreba,ale i cena za BTC nekde jinde.

Hanz

Jasné chápu, ale při součastné spotřebě by transakce trvala místo 30 minut 100x delší dobu, protože hash rate zůstane stejný, ale bude třeba více bloků na provedení toho množství transakcí a také by bitcoin měl o dost větší market cap v řádech triliónů USD a větší množství uživatelů a to znamená, že i mnohem více minerů co bude chtít svůj extrémě cenný BTC

spot_img