Libra není měna – je to záblesk budoucnosti finančních služeb. Jaká bude?

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Facebook pojmenoval svůj produkt Libra – globální stabilní kryptoměna. Nicméně podle klasických měřítek Libra není kryptoměna. Tak co to tedy je? A proč je to vůbec důležité?

Nejprve se podívejme, proč není Libra kryptoměna?

Zatímco definice kryptoměny se liší, jednou z klíčových vlastností kryptoměn je jejich odolnost vůči cenzuře. Za tímto účelem musí být “dostatečně decentralizovány”. Libra toto kritérium ještě nesplňuje, přestože Nadace Libra (stojící za projektem digitální měny Libra) prohlásila, že plánuje časem postupovat směrem k “decentralizovanějšímu” systému. Nicméně tento postup je zcela v rukou jedné konkrétní skupiny.

Navíc hodnota Libry není podložena technologií, trhem, matematikou, jako v případě jiných top kryptoměn. Jedná se o digitální reprezentaci koše fiat měn a dalších cenných papírů.

Jediné, co má Libra společného s kryptoměnami, je blockchain.

Co je tedy Libra?

Na počátku se jeví jako o „stablecoin“, což je token, který udržuje stabilní hodnotu prostřednictvím koše aktiv z “reálného světa”, jako jsou fiat měny nebo komodity.

Libra se liší od svých kolegů stablecoinů tím, že podle whitepaperu bude podpořena „košem bankovních vkladů a krátkodobých státních cenných papírů“. Všimněte si použití výrazu „cenné papíry“. Aktiva zajištěné cennými papíry jsou samozřejmě také cenným papírem. Vypadá to tedy spíše jako ETF než jako stablecoin založený na fiatu.

Můžeme se pokusit argumentovat, že krátkodobý vládní dluh je více měnou než jistotou. Ale i bez použití tohoto výrazu je přístup regulátorů ke stablecoinům stále ve vzduchu. Podle zástupkyně ředitele SEC Elizabeth Baird patří Libra mezi cenné papíry.

Bezpečnostní platba

Facebook se stane nadějným platebním mechanismem pro většinu světa, pokud se povede uskutečnit a rozšířit Libru podle plánu.

White paper Libry totiž začíná takto: „Posláním Libry je poskytnout jednoduchou globální měnu a finanční infrastrukturu, která bude obsluhovat miliardy lidí.“

Nyní tuto funkci zastává americký dolar a ostatní národní měny, dříve to byl zlatý standard. Ale tyto jsou podpořeni komoditou nebo jsou alespoň pod kontrolou státních subjektů. Návrh Libry je velmi odlišný.

Teď vidíme, proč je definice tak důležitá. Pokud bude Libra oficiálně klasifikována jako cenný papír, jak je pravděpodobné, pak jeho použití v transakci bude zahrnovat „prodej“ tohoto cenného papíru a kapitálový zisk nebo ztrátu. Vzhledem k tomu, že hovoříme o stabilním systému, je nepravděpodobné, že zdanitelná událost bude významná. Bude však vyšší než nula, protože hodnota Libry bude kolísat vzhledem k měně, do které má být Libra převedena (protože je nepravděpodobné, že by se Libra stala „zúčtovací jednotkou“, ve které bude hodnota místního zboží).

Co to znamená pro kryptoinvestory?

Pokud jde o alokace portfolia, nic moc. Libra by mohla poskytovat stabilní výnosy prostřednictvím půjček nebo zajištění – mnoho fondů oceňuje likviditu a stabilitu před vysokým rizikem a výkonem.

Hlavním dopadem nebude ani samotná Libra, nýbrž možnost, že by mohla vzniknout nová třída aktiv.

Myšlenka cenných papírů jako platebních mechanismů je inovativní a mohla by otevřít řadu možných případů využití. Požadovaná stabilní hodnota nemusí nutně znamenat omezenou vzestupnou hodnotu, protože vydávání nových akcií jako druhu dividend vázaných na hodnotu (například) by mohlo udržet základ a zároveň poskytnout držiteli výnos. Namísto toho, aby se cena akcií zvyšovala, algoritmus by vydával více a ničil by, kdyby hodnota klesla. Vaše bohatství bude kolísat, zatímco cena akcií zůstane stabilní.

Další zajímavou nití, na kterou je třeba navázat, je myšlenka cenných papírů podpořených košem měn a vládního dluhu. Viděli jsme vznik cenných papírů na míru, které zajišťují měnové riziko emitenta. Zajištění měn je hlavním zájmem jak pro podniky, tak pro investory – představte si dluhový nástroj, který tyto komplexní rovnice balí do stabilního výnosu, nebo do předem zajištěného tokenu pro použití na kapitálových trzích nebo transakcích v dodavatelském řetězci.

Očekávejte neočekávané

Finanční inovace nezačaly se začátkem blockchainu a decentralizovaného konsenzu. Trhy se zuřivě vyvíjejí od té doby, co existují, často nečekanými způsoby s nezamýšlenými důsledky.

Závěr

Přes všechny své rysy a chyby představuje Libra v tomto procesu významný krok kupředu. Pokud jde o technologii jakéhokoliv typu, jen málo vynálezů skončí podle jejich původního záměru. Je nepravděpodobné, že by Libra byla jiná. Díky kombinaci prvků technologie distribuované knihy, ekonomické filosofie a důvtipného marketingu tato iniciativa povede ke zvýšení povědomí, přijetí a rozvoje kryptoměn a bezpečnostních tokenů. Jen ne tak, jak původně předpokládali ti, kdo s kryptoměnami začínali.

Co číst dál?

CEO Circle: Libra může mít pozitivní vliv na regulace

Zdroj: Coindesk.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán

Bude to něco jako PayPal, akorát s většími možnostmi. Nic zásadního z pohledu kryptoměn.

spot_img