Banka pro mezinárodní platby umožní bankám držet 1 % rezerv v bitcoinech

4.8
(5)

Zprávy a souhrny

Navzdory svému skeptickému přístupu k digitálním měnám, který ještě zhoršil nedávný krach na trhu s kryptoměnami, se zdá, že Banka pro mezinárodní platby (BIS) se chystá nabídnout ruku nové třídě aktiv tím, že bankám povolí držet až 1 % rezerv v kryptoměnách, jako je bitcoin (BTC).

Basilejský výbor pro bankovní dohled (BCBS) totiž ve svém konzultačním dokumentu nazvaném „Druhá konzultace o obezřetnostním zacházení s kryptoaktivy“, zveřejněném 30. června, předložil návrh na omezení celkové expozice bank vůči „kryptoměnám skupiny 2 na 1 % kapitálu“.

Aktiva skupiny 1 vs. aktiva skupiny 2

Konkrétně se skupina 2 týká aktiv, která nesplňují podmínky klasifikace a zahrnuje specifická tokenizovaná tradiční aktiva a stablecoiny, jakož i nezajištěná kryptoaktiva. Na rozdíl od skupiny 2 zahrnuje skupina 1 tokenizovaná tradiční aktiva a stablecoiny, které splňují podmínky klasifikace. Více viz přiložený obrázek.

Group 1 and 2
Zdroj: Bank of International Settlements

Podle tohoto dokumentu:

„Expozice bank vůči kryptoaktivům skupiny 2 budou podléhat limitu expozice. Banky musí uplatňovat limit expozice na své celkové expozice vůči kryptoaktivům skupiny 2, včetně přímého držení (hotovost a deriváty) i nepřímého držení (tj. držení prostřednictvím investičních fondů, ETF/ETN, účelových společností)“

Dokument rovněž upřesňuje, že „celková expozice banky vůči kryptoaktivům skupiny 2 nesmí být vždy vyšší než 1 % kapitálu banky“. To je v souladu s Basilejským rámcem, který zahrnuje všechny standardy BCBS.

„Pravidla velké expozice podle Basilejského rámce nejsou určena k zachycení velké expozice vůči typu aktiv, ale vůči jednotlivým protistranám nebo skupinám propojených protistran. To by například znamenalo, že neexistují limity velké expozice vůči kryptoaktivům, kde není žádná protistrana, jako je Bitcoin.“

S ohledem na to „výbor proto navrhuje zavést nový limit expozice pro všechna kryptoaktiva skupiny 2 mimo pravidla velké expozice“. Zatím by byl tento prozatímní limit stanovený na 1 % kapitálu tier 1 a počítá se s tím, že bude pravidelně přezkoumáván.

Skeptický postoj ke kryptoměnám

BIS využila nedávného kolapsu krypto trhu k potvrzení svého skeptického postoje vůči této třídě aktiv a varovala před zhmotněním svých předpovědí o nebezpečí decentralizovaného financování (DeFi).

Kromě toho tento orgán globální centrální banky vydal počátkem června bulletin, v němž prezentoval svůj názor, že „krypto nemůže plnit společenskou roli peněz“, a vyjmenoval řadu problémů, které v odvětví krypto a blockchain spatřuje, včetně vysokých poplatků a přetížení sítě.

Závěr

Osobně mi to přijde jako velmi zásadní krok, který mi jen potvrzuje, že se banky nechystají stát mimo kryptotrh. Pokud k tomu skutečně dojde, mohlo by to „být velké“.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: