Až 70 % neregulovaných burzovních transakcí připadá na wash trading

4
(1)

Zprávy a souhrny

V době, kdy se kryptoměnové burzy dostávají do centra pozornosti v souvislosti s kauzou FTX, tu máme více než zajímavé výsledky jednoho výzkumu. Ty naznačují, že téměř tři ze čtyř transakcí na neregulovaných burzách jsou falešné.

Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) nedávno zveřejnil pracovní dokument s názvem “Crypto Wash Trading”. Na základě statistických údajů a vzorců chování, podle kterých se určuje, které transakce jsou legitimní a které ne, bylo podrobeno podrobnému zkoumání 29 neregulovaných burz. Závěr je alarmující, v průměru více než 70 % objemu v rámci těchto platforem tvoří wash trading.

Problém jménem wash trading

Nejprve si řekneme, co to vlastně wash trading je. Jde o formu manipulace s trhem, při které investor současné prodává a nakupuje stejné finanční nástroje, aby vytvořil zavádějící umělou aktivitu. Na regulovaných trzích ve Spojených státech je toto obchodování od roku 1936 nezákonné.

Výzkumníci z NBER zjistili, že objem wash obchodů na některých burzách dosahuje až 80 % celkového objemu obchodů. Podle nic na dvanácti “burzách druhého stupně” dosahují wash obchody téměř 80 % celkového objemu obchodů.

4,5 bilionu USD na spotových trzích a více než 1,5 bilionu USD na derivátových trzích jen v prvním čtvrtletí roku 2020.

Podle výzkumníků existují pro wash trading krátkodobé pobídky. Studie naznačila, že falešné transakce často ovlivňují pořadí burz na datových a statistických webech, jako je CoinMarketCap. Kromě toho falešné transakce krátkodobě ovlivňují také ceny kryptoměn v rámci burz.

Závěr

Objem wash tradingu na neregulovaných burzách je podle této zpráva opravdu alarmující. To so uvědomují i mnozí regulátoři po celém světě, kteří mají snahu kryptoměnový průmysl nějakým způsobem zregulovat a ochránit tak investory, kteří do něj vstoupili, vstupují či tak hodlají v budoucnosti udělat. Jak moc budou ve svých snahách úspěšní je samozřejmě otázkou. V případě zájmu se celou zprávu můžete přečíst pod přiloženým odkazem [1].

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: