Android napaden nebezpečným malwarem

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Týdenní zprávy] Čína údajně spustí své CBDC dříve kvůli COVID-19

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste...

[Večerní souhrn článků] • White paper pro digitální dolar připravuje půdu pro americkou CBDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi přišly zajímavé, proto jsem se o nich chtěla dozvědět více a před skoro dvěma lety jsem se zapojila do týmu kryptomagazínu.

Operační systém Android bojuje s globální chybou v zabezpečení, která může umožnit hackerům přístup k soukromým datům uživatele téměř na kterémkoliv telefonu.

Na tuto závažnou chybu operačního systému upozornila norská kyberbezpečnostní společnost Promon. Dle jejich zprávy je problémem zranitelné místo v rámci multitaskingu zvané StrandHogg, které umožňuje průchod malwaru prostřednictvím stažených aplikací, jenž se na první pohled tváří jako bezpečné. Ty mohou být ale infikovány a v telefonu napáchat nemalé škody. Malware vám může nenápadně pročítat zprávy, používat fotoaparát nebo se dostat do vašeho mobilního bankovnictví a ukrást vaše peníze. Konec konců, dle nejnovějších zpráv je mezi okradenými již několik Čechů.

Veškeré aplikace jsou volně přístupné na e-shopu Google Play. Na první pohled jsou naprosto neškodné. Po jejich stažení vám ale místo uvítací stránky škodlivý software nastraží vyskakovací okénko, které se ptá, zdali aplikaci udělíte přístup k vaším kontaktům, poloze a uloženým datům. Když žádost potvrdíte, malwaru se udělí veškerá oprávnění k používání vašeho telefonu. Aplikace potom bude nadále fungovat, jakoby se nic nestalo.

Zásah ze strany Googlu

Google samozřejmě ihned udělal několik kroků, aby předešel dalšímu šíření tím, že z obchodu odstranil aplikace, které škodlivý kód obsahovaly. Jednalo se o 36 různých aplikací, není však jisté, zdali byly odstraněny všechny. Nejefektivnější by bylo opravit ono samotné zranitelné místo, to však může nějakou dobu trvat. Zde bude zapotřebí, aby Google přepracoval multitasking, což bude mít možná dopad i na vývojáře.

StrandHogg není nijak zvláštní novinkou. Vědci s touto chybou pracují již od roku 2015. Teprve nedávno se však objevil nebezpečný malwar, který toho využil a šíří se napříč internetem. Společnost Promon k této situaci vytvořila informační stránku proti zneužití poté, co zjistila, jak rozšířená a nebezpečná tato chyba může být. Společnost uvedla, že testovali 500 nejoblíbenějších aplikací a všechny jsou zranitelné.

Mezi infikovanými aplikacemi byl objeven i malware s názvem BankBok. Ten již několikrát potrápil jak samotný Google, tak i své uživatele tím, že jim dokonce uzamknul telefon a vyžadoval výkupné. Tento mobilní virus je dobře znám v bankovním sektoru a rozšířen po celém světě.

Závěr

Pokud chcete mít svůj telefon v bezpečí do doby, než bude chyba opravena, buďte při udělování přístupů ke svým datům ostražití, nebo nejlépe, neudělujte je vůbec.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Hodnocení článku
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře