21. 9. 2023 Analýza – Bitcoin stabilnější než akcie, průraz k 31 500 USD? Kdy Fed sníží sazby?

4.2
(11)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin včera v podstatě zaznamenal velký úspěch. Zatímco akcie se začaly během tiskové konference s Jeromem Powell sunout dolů, bitcoin tomu do těchto chvil odolává. A to se mi moc líbí, protože jakmile udeří ekonomická recese, bitcoin bude možná mnohem více odolný, než některé technologické tituly. V těchto chvílích se proto bitcoin jako kanárek nechová. Přesto je rozumné být opatrný a nebrat to tak, že bitcoin udělá za každou cenu raketu.

Info
S tou ekonomickou recesí to samozřejmě není úplně jisté, ale já s ní raději počítám. Respektive jsem dost defenzivní, řekl bych. To si každý investor musí individuálně sám nastavit dle vlastních potřeb. Někdo je defenzivní fakt hodně – má to jen v MMF, klidně jenom na spořícím účtu. Nebo má kombinaci MMF a defenzivních akciových titulů. A částečně i v dluhopisech. Těchto možností je opravdu nespočet.

Kdy Fed sníží úrokové sazby?

Fed měl včera další zasedání, kde se rozhodovalo o úrokových sazbách. Jak se předpokládalo, centrální banka se rozhodla pro stabilitu sazeb. Respektive nedošlo k jejich zvýšení. Dle Fed Watch nástroje bylo víceméně jasné, že k onomu hiku tentokrát nedojde. Jelikož se tento nástroj příliš zhruba 24 hodin před rozhodnutím moc nemýlí. Proč se ale akciové trhy nakonec vysypaly?

Z ekonomické projekce totiž vyplynulo, že vzrostl terminal rate z 4,6 % na 5,1 % pro rok 2024, což je mediánová hodnota v rámci diagramu dot plot. Terminal rate pro letošní rok nepřekvapivě nevzrostl, protože už není jaksi prostor překonat mediánovou hodnotu z léta. Každopádně je z toho jedna klíčová implikace. Fed sazby nesníží dříve než v druhé polovině roku 2024. Samozřejmě za nezměněných podmínek.

Info
Terminal rate zveřejněný v rámci dot plot není nijak závazný, protože jde jenom o projevený názor člena FOMC v dané době. Přesto jde o důležitý ukazatel, které trhy berou do značné míry velmi vážně.

Jestli Fed zvýší úrokové sazby ještě v listopadu, znamená to, že první snížení nepřijde dříve jak v létě. Proč? Protože by nedávalo smysl držet sazby na vrcholu jen pár měsíců a uskutečnit otočku. Rychlá otočka přichází jedině v případě, že se něco fakt zlomí. V takovém případě může Fed svolat mimořádné zasedání a hned sazby snížit. Jestli se ale nic nerozbije, sazby se dostanou do neutrálních úrovních až během roku 2025.

Info
Neutrálními úrovněmi myslíme takové sazby, které nemají restriktivní a ani stimulační efekt pro reálnou ekonomiku.

Bitcoin a možný průlom k 31 500 USD

Jak jsme si řekli v úvodu dnešní analýzy, bitcoin je mnohem stabilnější než akciový trh. Alespoň prozatím. Přitom byl trh s bitcoinem takřka připraven jít dolů, protože se zrovna držíme u rezistenční konfluence. Je zde celá řada dynamických rezistencí v podobě klouzavých průměrů a rezistenční trendová čára. Nicméně se kurz bitcoinu prozatím drží, takže jsem optimista a myslím si, že scénář s otestováním horní hranice boxu na 31 500 USD je validní. Podmínkou je, že se kurz udrží v blízkosti oné rezistenční konfluence. Jestli se cena sesype zpátky ke spodní hranici boxu na 25 000 USD, vnímal bych to jako velký problém. Zkrátka musí dojít k průrazu skrze zakreslenou rezistenční trendovou čáru.

Víc toho k té technické části bohužel nemám. Stačí sledovat nejbližší supporty a rezistence. A časem uvidíme, kdo vyhraje. Osobně budu raději, když dojde k otestování těch 31 500 USD. A až poté by se rozhodlo o tom, jakým směrem se vydáme. Možná je ještě varianta se shakeoutem k 23 000 USD , kde je high volume node volume profile. Poté rychlý návrat zpátky nad 25 000 USD. Jestli ovšem přijde volnější pád, naopak bych se přikláněl k otestování 19 000 USD, kde spodní hrana prvního boxu.

Závěrem: bitcoin nám zraje

Mám velkou radost, že bitcoin nešel dolů jako kámen. Velké indexy šly včera dolů o nemalá čísla, vzhledem k jejich velikosti. Takže nám ta teorie s kanárkem včera úplně nefungovala. Osobně jsem toho názoru, že širší trhy šly dost dolů, protože jsou jednoduše přepálené. Bitcoin tolik přepálený není, protože jsme se v letošním roce k ATH ani zdaleka nepřiblížili. Z čehož lze usoudit, že jsme od tržního dna mnohem blíž než třeba širší akciové trhy.

anycoin

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Hodnocení článku :
     

No za 24 hodin spadl o 2 %,, ostatní altcoiny o víc, to mi nepřijde málo. US index spadl podobnne, . Loď se řítí do bouřky,ale nikomu se nechce sundat Plachty (prodat riziková aktiva) a všichni doufají, že to bude jenom přeháňka, Ale Podle toho co včera říkal Powel,- i Jak jste to Podle mne správně vybrat nterperetovali během streamu to bude dlouhá a možná silná bouře,kde můžete nejen přijít o plachty Ale i ztroskotat. Zashortival jsem btc i eth červnu,a ne malé množství ale enter,/dno rozhodně nevidím, raději teď drzim cash .Jinak díky za včerejší stream,bylo to zajímavé

Jan H.

Drž drž cash 🙂 Mohu prosím info jak dlouho jsi v kryptu?

Michal

Od 2016

Jan H.

Děkuji za odpověď

Michal

A netykej mi burane

Jan H.

Omlouvám se Pane, jestli jsem Vás dotknul

Libor

” A netykej mi burane ” nie je náhodou tiež tykanie ? Nemalo by to byť netykejte mi ? Ješitný buran ?

Jan H.

To asi nemá moc smysl řešit Libore 🙂

Gusto

Ako v materskej škôlke…..

spot_img