Analýza – Bitcoin slábne, klesneme k nejbližší cenové podpoře? Co vyšší sazby udělají s bitcoinem?

4.9
(15)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin dle čerstvého price action zřetelně slábne a roste tím pádem pravděpodobnost, že se v dohledné době podíváme k nejbližší cenové podpoře, která se nachází na 34 000 dolarech. Nicméně bych nevylučoval otestování i nižších úrovní. Nezapomínejme, že klíčová oblast je až kolem 30 000 dolarů. Navíc trh neuskuteční žádnou dostačující konsolidaci nebo korekci. Potom je další postup nahoru dosti problematický.

Mimo to se nám opětovně potvrzuje, že jakmile akciový trh začne posilovat, bitcoin to lidově řečeno vysaje. Tenhle rok to funguje jako hodinky. Otázkou ovšem je, jak dlouho zmíněný pattern ještě bude platný.

Co se stane s bitcoinem, když úrokové sazby porostou déle?

Mnozí analytici, včetně mě, si lámou hlavu s tím, co když úrokové sazby porostou mnohem déle, než očekáváme? Co se stane s bitcoinem, když k takovému scénáři dojde?

Primární trendy bývají na dluhopisovém trhu opravdu velmi dlouhé, respektive trvají i desítky let. Jak vyplývá z grafu, v minulém roce jsme zlomili 39 let klesající strukturu. Proto se hojně mluví o možnosti, že úrokové míry porostou mnohem déle, než si vůbec dokážeme představit. Nebo v trochu lepší variantě mohou setrvat na relativně vysokých hodnotách mnohem delší období. Co by to však znamenalo pro jednotlivé trhy?


Dluhopisy by šly logicky dolů, protože je zde negativní závislost mezi jejich cenou a výnosem. Akcie by též neměly na růžích ustláno, stejně jako v 70. letech. Všichni by totiž začali diskontovat budoucí cash flow s mnohem vyššími sazbami. Potom by nebylo možné obchodovat akcie s tak velkými valuacemi. Jistě, psychologie dokáže držet ceny nahoře relativně dlouho. Nakonec ovšem vždy vyhraje racionalita a trh se vyčistí.

U bitcoinu osobně očekávám něco podobného jako u akcií. Nicméně nemálo lidí předpokládá úplný opak. Oba postoje jsou v podstatě validní, protože nemáme dostatečně dlouhou časovou řadu, ze které bychom mohli vycházet. Jenom jednoduše hádáme.

U zlata mám zaznačeno, že by mělo jít nahoru, protože vyšší úrokové míry po mnohem delší dobu znamenají selhání Fedu v boji s inflací. Jako tomu bylo právě v těch 70. letech.

Jde samozřejmě o jeden z mnoha možných scénářů. Jde však o jeden z těch, co jsou vcelku reálné. Nikdo bohužel nemáme věšteckou kouli, tak jenom hádáme a hádáme. Pořád ovšem lepší než být morče, které pak neví, co má dělat. Kdo je připraven, není překvapen.

Bitcoin bez korekce s větší volatilitou

Na týdenním grafu perfektně vidíme, že bitcoin od nejbližšího lokálního minima posílil o více jak 50 % a to bez konsolidace. Jakmile máme takový postup, naskakovat do trhu je poměrně dost riziková záležitost. Nelze trhu upřít, že je pořád velmi silný. Leč slábne, protože sledujeme u rezistence kolem 38 000 dolarů neschopnost prolomit výš. Když by trh nabral sílu u jedné z blízkých podpor, šance na průlom by se zvýšily. Ideální oblastí je právě zmíněných 30 000 dolarů.

Připomínám, že těch 38 000 dolarů je vcelku robustní odpor. Hlavně vycházím z point of control volume profile. Kurz bitcoinu by pod úrovní neměl zůstávat příliš dlouho, protože se tím celý postup nahoru akorát prodlužuje. Ono se to nezdá, ale bitcoin je na místě už skoro dva týdny v kuse. S takovou se těch 48 000 dolarů do konce roku vzdaluje.

Na denním grafu vidíme pofiderní vývoj díky nemalé volatilitě. Kurz se vrací sem a tam k rezistenci a zakreslené trendové čáře. Jakmile se objeví taková volatilita, trh je v nejistotě. Respektive se do trhu cpe hodně napákovaných spekulantů, díky čemuž je trh velmi nevyzpytatelný. Jak jsem zmínil výše, první support je zhruba 34 000 dolarů. Jak je však vidno z volume profile, první silná úroveň je 30 000 dolarů.

Závěrem: Kde vidí cenu naši čtenáři?

Z posledního hlasování, k předpokládané ceně bitcoinu, máme už vcelku reprezentativní čísla (360 hlasujících). Osobně mě dost překvapilo, že nevyhrála možnost 48 000 dolarů. Myslel jsem si, že s přehledem vyhraje. Zatímco těsně za ní budou možnosti 42 000 a 69 000 dolarů.

Místo toho s přehledem vyhrála střídmější varianta 42 000 dolarů. Třetí příčku má dokonce současná rezistence 38 000 dolarů. Tudíž bych si dovolil říct, že se naši čtenáři drží docela při zemi.

Když bychom výsledky měli brát jako směrodatný sentiment indikátor, vyplývá z toho, že je většina hlasujících býčí. Protože ze současných cen předpokládají pokračující růst ceny bitcoinu. Budeme s těmi hlasováními pokračovat, protože si myslím, že je to skutečně užitečné.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan H.

DCA DCA DCA 🙂 dekujeme za analyzu 🙂

Lukas

BTC je aktualne na 42 000 USD, opravdu slabne?!

Lukas

Aha tak moment, jde o ceny na platforme Bittrexu, ktera oznamila k dalsimu mesici ukonceni obchodovani. Zajimavy efekt. Co se tedy presne deje?

Jan H.

No to nevime 🙂 mate tam penize? 🙂

Lukas

Ano, takze efekt nakupu Eura a hlavnich men kvuli prevodu z platformy zene ceny ETH, BTC a EUR nahoru. Kdo zaspal bude se asi zitra divit …

spot_img