Analýza – Akcie znova hluboce klesají na nižší minima, je to letos definitivní konec růstu?

4.8
(13)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Akciové trhy pokračují v dalších kurzových poklesech, díky čemuž se vytváří stále nová nižší lokální minima. Tím pádem se čím dál více naplňuje můj dřívější odhad, že akcie mají letos vrchol za sebou. Hodně tomu i dopomohly nynější earnings, které jsou dost smíšené. Některé výsledky velkých společností trh vnímá kladně, jiné dost špatně. Ono to ovšem úplně stačí na to, aby to vyvolalo všeobecný špatný sentiment. Což tlačí dolů naprosto celý akciový trh. Vyjma několika vyvolených titulů.

Akciový trh má podle mého názoru největší obavy z toho, co se poslední týdny odehrává na dluhopisovém trhu. Což si za okamžik vysvětlíme. Je však téměř jisté, že širší akciové trhy již na nová historická maxima nepůjde? Nebo nás dokonce čeká rychle otestování úrovní z počátku roku?

Výnosová křivka pokračuje v agresivním napřimování

Výnosová křivka je v současnosti jako ostře sledované vlaky. Akciové trhy hrozně dlouho inverzi výnosové křivky ignorovali, protože investoři a spekulanti si byli vědomi, že dokud se inverze prohlubuje, bezprostřední riziko asi nehrozí. To kouzlo spočívá v tom, že oficiální začátek ekonomické recese nebo ekonomické krize nastává až relativně dlouho dobu po napřímení křivky.

Trhy mají tento pattern vžitý, takže obavy nastávají až ve chvíli, kdy probíhá proces napřimování, což se nyní právě děje. A je to vskutku agresivní. Jak vyplývá z přiloženého screenu, jestli výnosy na dluhopisech s delšími splatnostmi ještě chvíli porostou, výnosová křivka je téměř napřímená.

Info
Když je spread mezi 10letými a 2letými výnosy nulový, ve skutečnosti není napřímení dokončené, protože křivka je vlastně plochá. Výnosová křivka může mít mnoho podob a každý tvar lze nějak interpretovat. Dokonce vytváří „zuby“, které také něco znamenají.
Výnosová křivka a míra nezaměstnanosti v USA
Výnosová křivka a míra nezaměstnanosti v USA

Akciové trhy čelí dalším hlubokým cenovým poklesům

Akciový index S&P 500 má roční vrchol na cenách cca 4 630 bodů, který se datuje do konce července. Od té doby kurz indexu vytváří jako hodinky nižší minima a maxima. Poslední lokální maximum se nachází u pásma 4 390 bodů. Druhý pullback směrem nahoru vydržel ještě kratší dobu než ten z přelomu srpna a září. To lze interpretovat jako prohlubující se agresivitu ze strany prodejců.

Celkově trh udělal dost velké zisky, takže bylo v létě logické, že je investoři a spekulanti začnou vybírat. Leč s poklesem ceny jsou k tomu de facto přinuceni. Kurz indexu čerstvě vytvořil nové minimum a rychle se blíží k úrovni, která se nachází kolem 4 100 bodů. Uvedené pásmo je technicky klíčové, protože zde máme spoustu kurzových obratů a také je tu point of control volume profile. Osobně jsem ani nečekal, že se sem dostaneme tak rychle.

Akciový index Nasdaq se technicky držel mnohem lépe, protože to zde nebylo s tím nižším minimem tak jisté. Nakonec ale technologický index také povolil a máme bez pochyb nové lokální tržní minimum. Ve skutečnosti ale oba indexy čelí podobným kurzovým ztrátám. Logicky mají akorát jinou podobu tržní struktury.

Závěrem: Celý akciový trh jde tvrdě dolů

Když bychom se zaměřili pouze na první dva akciové indexy, mohlo by se zdát, že jde jenom o zdravou korekci. Když se ovšem podíváme na index Russel 2000, který sdružuje mid cap akcie, zjistíme, že spousta akciových titulů jde s cenami tvrdě dolů. Za ten stejný čas Russel ztratil více jak 18 % hodnoty a nyní testujeme minima z minulého roku.

Indexová iluze je nebezpečná a může malé investory dostat úzkých. Jestli mě ale čtete a sledujete pravidelně, měli byste ta nejklíčovější rizika znát. Informovaná investiční rozhodnutí jsou totiž vždy ta ƒƒƒ„správná“. Dlouhodobě se zkrátka vyplatí se vzdělávat a mít hlubší představu, jak trhy fungují.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img