Analytický měsíčník – 7/2022

5
(8)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Makroekonomické zpravodajství

Fed zvýšil sazby, roll off neprobíhá dle očekávání

Federální rezervní systém (Fed) na konci července nepřekvapil a schválil druhé navýšení základní úrokové sazby v řadě o 0,75 procentního bodu. A to na 2,5 %. Americká centrální banka tak zvyšuje úrokové sazby nejagresivnějším tempem za předcházejících 30 let. Centrální banka tímto krokem potvrzuje své jestřábí stanovisko, které souvisí s akcelerující inflací.

Základní úrokové sazby
Základní úrokové sazby. Zdroj: tradingeconomics.com

Trhy uvedený „hike“ očekávaly, takže výsledná reakce finančního trhu byla okamžitě růstová. Růst sazeb se již poměrně dávno započítával do tržních kurzů. Jakmile Fed schválil růst sazeb o předpokládanou hodnotu, mohlo se pokračovat v cenovém růstu. Nyní trhy kalkulují s tím, že základní úroková sazba stoupne zhruba na 3,5 % do konce letošního roku.

Hodně záleží na datech o inflaci. Navíc je velkou neznámou, co od americké měnové autority očekávat v příštím roce. Mnohé se skutečně odvíjí od růstu cenové hladiny. Leč málokdo počítá s tím, že budou zvyšovat sazby po celý příští rok.

Jistou zvláštností je, že kvantitativní utahování (Roll off) neprobíhá v tempu, který Fed avizoval. Bylo řečeno, že od června každý měsíc klesne jejich rozvaha o aktiva ve výši 47,5 miliardy USD. Jde převážně o federální a hypoteční dluhopisy. Jakmile se podíváme přímo na data Fed, zjistíme, že se zbavili aktiv za 16 miliard USD. A to je dost vzdálené číslo od 95 miliard USD. Ovšem ty avizované částky ze strany americké centrální banky zřejmě nejsou vůbec nijak závazné.

Rozvaha Fed.
Rozvaha Fed. Zdroj: federalreserve.gov

Respektive jde o strop, kterého nemusí dosáhnout. Je ale poněkud prapodivné si stanovit měsíční strop 47,5 miliardy USD a vůbec se k němu nepřiblížit. V každém případě má Fed na podzim dle plánu redukovat svou bilanci v tempu 95 miliard USD. Jestli se k uvedenému stropu skutečně přiblíží, je velkou otázkou.

Spojené státy se ocitly v technické recesi

Trhy několik týdnů dávaly jasně najevo, že očekávají vstup americké ekonomiky do recese. V tomto ohledu funguje jako předcházející indikátor výnosová křivka. Ta se vlivem očekávání „převrátila“. A když se převrátí, trhy se připravují na recesi. I nová data potvrzují, že se USA dostaly do technické recese. Pod technickou recesí rozumíme, když HDP dva kvartály po sobě klesá.

Za první kvartál letošního roku HDP meziročně kleslo o 1,6 % a za druhý kvartál o 0,9 %. Ve spojitosti s tím byl zmíněný fundament pozitivně vnímám spekulanty s drahými kovy. Jelikož například zlato a stříbro vcelku agresivně od zveřejnění dat stoupá na tržní ceně. Je dobré zmínit, že v USA se recese oficiálně oznamuje úřadem National Bureau of Economic Research (NBER). A ti ji vyhlásí až s jistým zpožděním. Trh práce je ovšem pořád silný, takže těžko říct, zda aktuální stav splňuje parametry pro vyhlášení recese. Stagflace je ale velmi blízko.

Vývoj HDP v USA
Vývoj HDP v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Pro nás je i klíčové, že Fed recesi dlouho odmítal. Přesněji řečeno předseda Jerome Powell nikdy nedokázal smysluplně na tuto častou otázku, často pokládanou novináři, odpovědět. Mluvil velmi vyhýbavě a pak to akorát završil, že recese je „unlikely“. Přesto se brzy na to potvrdila technická recese.

Analýza a postřehy z trhů

Na akciovém trhu je bearmarket rally v plném proudu

Akciový trh našel 16. června své tržní minimum. Konkrétně v blízkosti S/R levelu 3 620 bodů. Poklesem k řečené hladině, prismatem indexu S&P 500, ztratil celkový akciový trh cca 25 % ze své hodnoty. Od té chvíle však kurz indexu stoupá. Čili přetrvává rostoucí trend. V našem žargonu jde o bearmarket rally.

Akciový index S&P 500
Denní graf akciového indexu S&P 500

Bearmarket rally nyní trvá několik týdnů a během řečené doby se podařilo indexu povyrůst o 14 %. To znamená umazání asi 40 % předešlých ztrát vzniklých během poklesu, který trvá od prosince minulého roku. Závěr měsíce července byl dokonce vskutku dynamický a kurzový růst strmý.

Risk on prostředí zesílilo a nálada na trzích se zlepšila i díky hospodářským výsledkům akciových titulů. Díky čemuž kurz indexu překonal S/R level 4 100 bodů. Kurzová expanze je to solidní, ale je třeba myslet na jednu zásadní věc. Makroekonomické prostředí je hodně nepříznivé. Proto taky aktuální rally označujeme za bearmarket rally.

Dolarový index v korekci, parita na euro dolarovém páru

Určitě vám neunikla zpráva, že dolar vůči euru na přelomu června/červenec masivně posílil. A to se projevilo i na dolarovém indexu. Dolarový index je složen ze 60 % právě párem USD/EUR. A zhruba v polovině července se 1 euro rovnalo 1 dolaru. V odborné hatmatilce se to nazývá parita. A parita na euro dolaru naposledy platila před dvaceti lety.

Týdenní graf dolarového indexu
Týdenní graf dolarového indexu

Řečenou paritu euro využilo jako support a od té chvíle evropská měna vůči dolaru posiluje. Tím pádem je i dolarový index v korekci. A když dolarový index klesá, implikuje to risk on. Laicky řečeno jsou spekulanti a investoři mnohem ochotnější riskovat. Dokud tedy dolarový index klesá, panují mnohem přívětivější podmínky pro kurzový růst.

Bitcoin si připsal 40 %, přesto je to minimální redukce ztrát

Bitcoin datuje své tržní dno do 18. června. Od té chvíle si trh drží expanzivní trend. Jak je vidno z grafu, samotný trend není nikterak agresivní. Přestože kurzová expanze trvá několik týdnů, kurz bitcoinu stoupl „jenom“ o necelých 40 %. Čili bitcoin umazal jenom malinkatou část předchozích ztrát.

Denní graf bitcoinu
Denní graf bitcoinu

Bitcoin od listopadu do poloviny června ztratil 75 % ze svého historického maxima. Tudíž kurzová expanze o 40 % je jako plivnutí do moře. Leč technicky bitcoin drží růstový trend, takže je pořád možné, že v rámci bearmarket rally ještě nějaké to zhodnocení stihne. Avšak aktuální podmínky na trhu jsou velmi rizikové. Na to je třeba stále myslet.

Pokud chcete dostávat tyto analytické měsíčníky, přihlaste se k jejich odběru na e-mail níže.

Přihlášení je třeba potvrdit ve vašem mailu. Pokud vám mail pro potvrzení nedorazil, zkuste se podívat do nevyžádané pošty.

Přihlásit k odběru měsíčního analytického souhrnu

* indicates required

V komentářích vás poprosíme o zpětnou vazbu, jak se vám tento nový obsah líbí. Přejeme hezký zbytek dne.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

5 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Z.C.
Hodnocení článku :
     

výstižný, ucelený prehľad, díky

Ivan

Suhlasim

Azgard
Hodnocení článku :
     

Pěkné a srozumitelné shrnutí. Díky. 👍

arnostbouzek CZ
Hodnocení článku :
     

Ahoj a díky moc za výstižné shrnutí situace. Super jako vždy.

Reklama: