Analytický měsíčník – 7/2022

5
(8)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Makroekonomické zpravodajství

Fed zvýšil sazby, roll off neprobíhá dle očekávání

Federální rezervní systém (Fed) na konci července nepřekvapil a schválil druhé navýšení základní úrokové sazby v řadě o 0,75 procentního bodu. A to na 2,5 %. Americká centrální banka tak zvyšuje úrokové sazby nejagresivnějším tempem za předcházejících 30 let. Centrální banka tímto krokem potvrzuje své jestřábí stanovisko, které souvisí s akcelerující inflací.

Základní úrokové sazby
Základní úrokové sazby. Zdroj: tradingeconomics.com

Trhy uvedený „hike“ očekávaly, takže výsledná reakce finančního trhu byla okamžitě růstová. Růst sazeb se již poměrně dávno započítával do tržních kurzů. Jakmile Fed schválil růst sazeb o předpokládanou hodnotu, mohlo se pokračovat v cenovém růstu. Nyní trhy kalkulují s tím, že základní úroková sazba stoupne zhruba na 3,5 % do konce letošního roku.

Hodně záleží na datech o inflaci. Navíc je velkou neznámou, co od americké měnové autority očekávat v příštím roce. Mnohé se skutečně odvíjí od růstu cenové hladiny. Leč málokdo počítá s tím, že budou zvyšovat sazby po celý příští rok.

Jistou zvláštností je, že kvantitativní utahování (Roll off) neprobíhá v tempu, který Fed avizoval. Bylo řečeno, že od června každý měsíc klesne jejich rozvaha o aktiva ve výši 47,5 miliardy USD. Jde převážně o federální a hypoteční dluhopisy. Jakmile se podíváme přímo na data Fed, zjistíme, že se zbavili aktiv za 16 miliard USD. A to je dost vzdálené číslo od 95 miliard USD. Ovšem ty avizované částky ze strany americké centrální banky zřejmě nejsou vůbec nijak závazné.

Rozvaha Fed.
Rozvaha Fed. Zdroj: federalreserve.gov

Respektive jde o strop, kterého nemusí dosáhnout. Je ale poněkud prapodivné si stanovit měsíční strop 47,5 miliardy USD a vůbec se k němu nepřiblížit. V každém případě má Fed na podzim dle plánu redukovat svou bilanci v tempu 95 miliard USD. Jestli se k uvedenému stropu skutečně přiblíží, je velkou otázkou.

Spojené státy se ocitly v technické recesi

Trhy několik týdnů dávaly jasně najevo, že očekávají vstup americké ekonomiky do recese. V tomto ohledu funguje jako předcházející indikátor výnosová křivka. Ta se vlivem očekávání „převrátila“. A když se převrátí, trhy se připravují na recesi. I nová data potvrzují, že se USA dostaly do technické recese. Pod technickou recesí rozumíme, když HDP dva kvartály po sobě klesá.

Za první kvartál letošního roku HDP meziročně kleslo o 1,6 % a za druhý kvartál o 0,9 %. Ve spojitosti s tím byl zmíněný fundament pozitivně vnímám spekulanty s drahými kovy. Jelikož například zlato a stříbro vcelku agresivně od zveřejnění dat stoupá na tržní ceně. Je dobré zmínit, že v USA se recese oficiálně oznamuje úřadem National Bureau of Economic Research (NBER). A ti ji vyhlásí až s jistým zpožděním. Trh práce je ovšem pořád silný, takže těžko říct, zda aktuální stav splňuje parametry pro vyhlášení recese. Stagflace je ale velmi blízko.

Vývoj HDP v USA
Vývoj HDP v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Pro nás je i klíčové, že Fed recesi dlouho odmítal. Přesněji řečeno předseda Jerome Powell nikdy nedokázal smysluplně na tuto častou otázku, často pokládanou novináři, odpovědět. Mluvil velmi vyhýbavě a pak to akorát završil, že recese je „unlikely“. Přesto se brzy na to potvrdila technická recese.

Analýza a postřehy z trhů

Na akciovém trhu je bearmarket rally v plném proudu

Akciový trh našel 16. června své tržní minimum. Konkrétně v blízkosti S/R levelu 3 620 bodů. Poklesem k řečené hladině, prismatem indexu S&P 500, ztratil celkový akciový trh cca 25 % ze své hodnoty. Od té chvíle však kurz indexu stoupá. Čili přetrvává rostoucí trend. V našem žargonu jde o bearmarket rally.

Akciový index S&P 500
Denní graf akciového indexu S&P 500

Bearmarket rally nyní trvá několik týdnů a během řečené doby se podařilo indexu povyrůst o 14 %. To znamená umazání asi 40 % předešlých ztrát vzniklých během poklesu, který trvá od prosince minulého roku. Závěr měsíce července byl dokonce vskutku dynamický a kurzový růst strmý.

Risk on prostředí zesílilo a nálada na trzích se zlepšila i díky hospodářským výsledkům akciových titulů. Díky čemuž kurz indexu překonal S/R level 4 100 bodů. Kurzová expanze je to solidní, ale je třeba myslet na jednu zásadní věc. Makroekonomické prostředí je hodně nepříznivé. Proto taky aktuální rally označujeme za bearmarket rally.

Dolarový index v korekci, parita na euro dolarovém páru

Určitě vám neunikla zpráva, že dolar vůči euru na přelomu června/červenec masivně posílil. A to se projevilo i na dolarovém indexu. Dolarový index je složen ze 60 % právě párem USD/EUR. A zhruba v polovině července se 1 euro rovnalo 1 dolaru. V odborné hatmatilce se to nazývá parita. A parita na euro dolaru naposledy platila před dvaceti lety.

Týdenní graf dolarového indexu
Týdenní graf dolarového indexu

Řečenou paritu euro využilo jako support a od té chvíle evropská měna vůči dolaru posiluje. Tím pádem je i dolarový index v korekci. A když dolarový index klesá, implikuje to risk on. Laicky řečeno jsou spekulanti a investoři mnohem ochotnější riskovat. Dokud tedy dolarový index klesá, panují mnohem přívětivější podmínky pro kurzový růst.

Bitcoin si připsal 40 %, přesto je to minimální redukce ztrát

Bitcoin datuje své tržní dno do 18. června. Od té chvíle si trh drží expanzivní trend. Jak je vidno z grafu, samotný trend není nikterak agresivní. Přestože kurzová expanze trvá několik týdnů, kurz bitcoinu stoupl „jenom“ o necelých 40 %. Čili bitcoin umazal jenom malinkatou část předchozích ztrát.

Denní graf bitcoinu
Denní graf bitcoinu

Bitcoin od listopadu do poloviny června ztratil 75 % ze svého historického maxima. Tudíž kurzová expanze o 40 % je jako plivnutí do moře. Leč technicky bitcoin drží růstový trend, takže je pořád možné, že v rámci bearmarket rally ještě nějaké to zhodnocení stihne. Avšak aktuální podmínky na trhu jsou velmi rizikové. Na to je třeba stále myslet.

Pokud chcete dostávat tyto analytické měsíčníky, přihlaste se k jejich odběru na e-mail níže.

Přihlášení je třeba potvrdit ve vašem mailu. Pokud vám mail pro potvrzení nedorazil, zkuste se podívat do nevyžádané pošty.

Přihlásit k odběru měsíčního analytického souhrnu

* indicates required

V komentářích vás poprosíme o zpětnou vazbu, jak se vám tento nový obsah líbí. Přejeme hezký zbytek dne.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Z.C.
Hodnocení článku :
     

výstižný, ucelený prehľad, díky

Ivan

Suhlasim

Azgard
Hodnocení článku :
     

Pěkné a srozumitelné shrnutí. Díky. 👍

arnostbouzek CZ
Hodnocení článku :
     

Ahoj a díky moc za výstižné shrnutí situace. Super jako vždy.

spot_img