Američtí zákonodárci a předseda Fedu prosazují regulaci kryptoměn

5
(3)

Zprávy a souhrny

Prozatímní předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell a někteří členové Sněmovny reprezentantů Spojených států vyzvali k přijetí opatření Kongresu v oblasti kryptoměn. Důvod je jasný: obava z možného obcházení sankcí ze strany Ruska.

Na středečním slyšení výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů na téma „Měnová politika a stav ekonomiky“ se zástupce Kalifornie, Juan Vargas, Powella zeptal, zda by mohly být kryptoměny pro Rusko, které horečnatě hledá způsob, jak provádět finanční transakce v důsledku odříznutí země od platební sítě SWIFT, „východiskem“.

Potřeba jasné regulace

Předseda Fedu uvedl, že situace ohledně Ruska „podtrhuje potřebu skutečně kongresové akce v oblasti digitálních financí, včetně kryptoměn“ a dodal:

„Neexistuje takový regulační rámec a měl by existovat […] Je zapotřebí rámec, zejména způsoby, jak zabránit tomu, aby tyto nezajištěné kryptoměny sloužily jako prostředek financování terorismu a obecného kriminálního chování, vyhýbání se placení daní a podobně“

Zástupce státu Connecticut Jim Himes pak na slyšení zopakoval Powellův názor a pochválil účinnost sankcí proti Rusku. Dodal však, že skutečnost, že Spojené státy nevedou v oblasti jasnosti regulace kryptoměn, ponechává otevřené dveře cizím státům, které nemusí mít vždy ty nejlepší úmysly.

„Je nejvyšší čas, abychom začali vytvářet regulační prostřední. Ze vzniku kryptoměn včetně digitální měny centrální banky bychom měli mít prospěch my, a nikoli světoví despotové, teroristé a pračky peněz. Je načase, abychom všichni začali jednat“

Členové bankovního výboru Senátu Elizabeth Warrenová, Mark Warner, Sherrod Brown a Jack Reed ve středu napsali dopis ministryni financí Janet Yellenové, v němž vyjádřili obavy, že Rusko a další země by mohly kryptoměny využívat ke „skrývání přeshraničních transakcí pro nekalé účely“ včetně podkopávání sankcí. Zákonodárci citovali Severní Koreu, která používá „ukradené kryptoměny“ k financování svého programu jaderných zbraní či Írán.

„Kryptoměny představují riziko obcházení sankcí a umožňují Putinovi a jeho kumpánům vyhnout se ekonomické bolesti“

Zákonodárci požadovali informace o krocích, které ministerstvo financí podniká k prosazení dodržování sankcí ze strany kryptoměn. Dopis rovněž naznačoval, že Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (Office of Foreign Assets Control, OFAC) se při prosazování sankcí stále více spoléhá na „dobrovolné sebeodhalení ze strany porušovatelů sankcí“, což je přístup pro oblast kryptoměn nevhodný.

Úřad OFAC vydal v úterý nařízení, v nichž varuje společnosti a jednotlivce se sídlem v USA, aby v souladu se sankcemi nařízenými Bidenovou administrativou nezprostředkovávali kryptografické transakce zasílané některým ruským státním příslušníkům a bankám. Senátoři Warrenová, Warner, Brown a Reed však požadují do 23. března od ministerstva financí další vysvětlení nástrojů OFAC a zlepšení koordinace (v oblasti sankcí) se zahraničními vládami.

„Důrazné prosazování dodržování sankcí v odvětví kryptoměn je zásadní vzhledem k tomu, že digitální aktiva, která subjektům umožňují obejít tradiční finanční systém, mohou být stále častěji využívána jako nástroj pro obcházení sankcí“

Závěr

Válka, sankce, regulace… Slova, která se skloňují každý den. Nedávno se dostala do pozornosti Evropské centrální banky (ECB), nyní se to samé řeší ve Spojených státech.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Kulda
Hodnocení článku :
     

Už aby to bylo – regulace…pak teprve přijde ta pravá kryptohorečka.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: