Americká komise pro obchodování s komoditami prověřuje burzu Bitmex – proč?

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Americká komise pro komoditní obchodování skrze futures kontrakty (CFTC) údajně zkoumá bitcoinovou burzovní platformu BitMEX, a to kvůli podezření na poskytování služeb americkým rezidentům. Jak jistě spousta z vás ví, tak spousta burz minulý rok odstřihla všechny klienty, kteří jsou rezidenti v USA. Spolu s BitMEXem se k tomuto kroku rozhodla další vlemi známa burza jako je Bitfinex. Občané Spojených států tohle omezení samozřejmě obcházejí skrze VPN. Jinak než dle IP adresy totiž burza nemá šanci zjistit, že jste rezident USA. Tedy za předpokladu, že vás někdo nenapráská, což se taky stává. Burzy tento krok učinily kvůli tomu, aby se vyhly spolupráci s americkými regulátory, což by dost zkomplikovalo jejich byznys.

CFTC vyšetřuje, zda BitMEX poskytuje služby americkým obchodníkům

Podle agentury Bloomberg jsou anonymní zdroje, které uvádějí, že americký regulační dozorce zkoumá populární směnárnu bitcoinů. Zprávy, které vycházejí z pozorování regulátorů vyplývá, že BitMEX dovoluje US rezidentům obchodovat na jejich platformě i přesto, že oficiálně to není možné.

BitMEX není platformou, která je registrovaná pod CFTC, a proto je pro Američany nezákonné obchodovat s krypto deriváty nabízenými na této burze. Regulační oblast CFTC nad krypto aktivy pochází z federálního rozhodnutí z roku 2018, které deklaruje, že kryptoměny (krypto aktiva) jsou komodity.

Z tohoto důvodu má komise pod svou jurisdikci jakékoliv aktivity, které by mohly mít něco společného s krypto deriváty a americkými obchodníky. Na tahle nařčení samozřejmě brzy zareagoval mluvčí společnosti HDR Global Trading Limited, která je vlastníkem BitMEXu.

Mluvčí společnosti uvedl, že dle firemní politiky se nebude vyjadřovat k žádným mediálním zprávám o vyšetřování ze strany vládních agentur nebo regulačních orgánů a nemá ke zprávě samotné žádné další připomínky.

Podmínky služby a banování uživatelů

Smluvní podmínky platformy obsahují seznam zemí, odkud není povoleno užívat platformu pro obchodování. Kromě USA jsou další zakázané země Írán, Sýrie, Kuba a Severní Korea. Existují zprávy o uživatelských účtech, které byly uzavřeny a to na základě podezření, že se jednalo o zákazníky z USA.

Přesně tohle se stalo jednomu ze známých bitcoinových obchodníků jako je Tone Vays, jehož účet byl uzavřen, což mělo za následek i likvidaci jeho pozice a to i přesto, že byl už v pěkném zisku.

BitMEX se stává poslední bitcoinovou burzou, která je v USA vyšetřována na základě podezření z podnikání v Americe. Burzy jako je Bittrex a Poloniex stále častěji používají “robustnější” protokoly KYC (know-your-customer) ve snaze vyhnout se stejnému osudu jako Bitmex a přijít tak o spoustu zákazníků.

Jak už jsem se zmiňoval, tak kromě ověřování nových uživatelů skrze KYC, některé platformy začaly dokonce blokovat uživatele dle místa, odkud se připojují.

Tohle omezení má ale velmi krátké nohy, protože se dá lehce obejít skrze Virtual private network (VPN), kde si můžete nastavit libovolnou zemi na světě. I tak je ale třeba si dávat pozor, protože když burza dostane podezření, tak je tu reálná možnost, že vám účet uzavřou a budete pak mít problém se ke svým prostředkům dostat.

Závěr

Vzhledem k tomu, že Evropská unie zatím nedělá problémy, tak se nás to tolik netýká. Může se ale v budoucnu stát, že EU regulátoři začnou dost zpřísňovat. Pokud ale používáte VPN třeba kvůli bezpečnosti, tak si dávejte pozor na to jakou IP adresu vám  přiřazuje. Jednou se mi stalo, že moje VPN mi automaticky přiřadilo IP adresu z USA a velmi jsem se divil tomu, že mi Bitfinex najednou začal vyhrožovat, čehož jsme si všiml až po začtení se do textu. Vyskočilo na mě totiž po připojení nenápadné okno, kde jsem měl potvrdit, že nejsem US rezident. A měl jsem štěstí, že jsem si text pořádně přečetl a jen se tím neproklikl, protože mi v tu chvíli reálně hrozilo, že bych se ke svým prostředkům nedostal.

Co číst dále?

Když vás Facebook zabanuje, tak je reálná možnost, že příjdete o svou kryptoměnu Libra

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img