AMD zvyšuje zisky v boji o dominanci v oblasti umělé inteligence proti Nvidii

4
(3)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Akcie společnosti Advanced Micro Devices (AMD) letos vzrostly o více než 90%, protože výrobce čipů usiluje o lepší pozici na rostoucím trhu s umělou inteligencí.

AMD se sídlem v Santa Clara v Kalifornii soutěží se společností Intel (INTC) ve výrobě centrálních procesorů neboli CPU pro osobní počítače a servery. Firma je ale také konkurentem Nvidie (NVDA) na trhu grafických procesorových jednotek neboli GPU pro PC, herní konzole a datová centra.

Společnost AMD zaměřuje svou pozornost na trh s čipy pro umělou inteligenci, což je oblast, ve které dominuje právě společnos Nvidia. Nadcházející událost “Advancing AI” oficiálně uvede na trh nové čipy pro umělou inteligenci, o kterých AMD podrobně informovala letos.

Akcie AMD tento týden vzrostly o 2,8 % na 122,51. Od 31. října, kdy byly zveřejněny čtvrtletní zisky, pak akcie navýšily svou hodnotu o více než 20 %.

Zisky AMD za 3. a 4. čtvrtletí

Ve své nedávné zprávě za 3. čtvrtletí AMD uvedla, že vydělala 70 centů na akcii z tržeb 5,8 miliardy dolarů. Analytici oslovení společností FactSet očekávali zisk 68 centů na akcii při tržbách 5,7 miliardy dolarů. Tržby i zisk meziročně vzrostly o 4 %.

Zpráva za třetí čtvrtletí přerušila sérii tří čtvrtletí s meziročním poklesem zisků AMD.

Mezitím AMD odhaduje tržby za aktuální čtvrtletí na 6,1 miliardy dolarů, což je méně než očekávání analytiků ve výši 6,39 miliardy dolarů. Zklamání však bylo zmírněno předpovědí společnosti AMD, která očekává prodeje s celkovou cenou nad 2 miliardy dolarů v roce 2024 za své akcelerátory umělé inteligence MI300.

Akcelerátor MI300

Akcelerátor MI300, představený v červnu, je navržen tak, aby konkuroval pokročilým čipům H100 prodávaným lídrem trhu s generativní umělou inteligencí Nvidia. Produkt bude oficiálně uveden na trh 6. prosince.

Ve čtvrtém čtvrtletí očekáváme silný růst v datových centrech a pokračující dynamiku u klientů, což bude částěčně kompenzovat nižší prodej v herním segmentu a další zmírnění poptávky na embedded trzích.

Řekl v říjnu finanční ředitel Jean Hu.

Prodejní výhled AMD a růst NVDA

Prodejní projekce pro rok 2024 „podporují názor, že AMD má dobrou pozici k účasti na velkém a rostoucím výpočetním trhu s Gen AI,“ napsal analytik Goldman Sachs Toshiya Hari v poznámce z 1. listopadu.

Mezitím prodej čipů pro generativní AI společnosti NVDA posílil její akcie v letošním roce o 230 %, což je nejlepší výkon v indexu S&P 500. V úterý Nvidia oznámila zisky, které snadno překonaly vznešená očekávání Wall Street. Akcie NVDA však v nedávné akci klesly asi o 2 %.

Potenciální katalyzátor pro akcie AMD má přijít začátkem příštího měsíce. AMD pořádá 6. prosince akci nazvanou „Advancing AI“, aby oficiálně uvedla na trh své akcelerátory MI300. Tato událost také „zvýrazní rostoucí dynamiku společnosti s hardwarovými a softwarovými partnery AI,“ uvedla AMD v tiskové zprávě.

AMD Stock: Technické hodnocení

Podle IBD Stock Checkup se AMD umisťuje na třetím místě mezi 37 akciemi v kategorii fabless polovodičů IBD. Společnost NVDA je v této kategorii první.

Akcie AMD mají také IBD Relative Strength Rating 94 z 99. Relative Strength Rating ukazuje, jak se cenový výkon akcie srovnává s ostatními akciemi během posledních 52 týdnů. Nejlepší růstové akcie obvykle dosahují RS ratingu alespoň 80.

IBD Composite Rating akcií AMD dosahuje 91 z 99. IBD Composite Rating kombinuje pět individuálních hodnocení do jednoho celkového hodnocení. Nejlepší růstové akcie mají obvykle složený rating 90 nebo lepší.

Akcie AMD jsou rovněž zařazeny na seznam IBD Tech Leaders.

Závěr

Přestože nedávný úspěch NVDA ukazuje na silný zájem o čipy pro generativní AI, AMD si udržuje pozornost a optimistický výhled pro rok 2024. Prosincová akce “Advancing AI” může poskytnout další náhled na budoucnost společnosti v této dynamické oblasti.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img