Akciové trhy a bitcoin se po historicky největší volatilitě stabilizovaly, jaký vývoj očekávat do konce léta?

4.6
(9)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin a akciové trhy čelily opravdu velké volatilitě. Primárně akciové trhy zaznamenaly snad největší anualizovanou volatilitu prismatem indexu VIX. Blížily se tomu pouze období z finanční krize a samozřejmě rok 2020. Dřívější extrémně dlouhotrvající sebevědomí se během velmi krátkého času přehouplo zase do extrémní paniky.

Někteří hrdinně tvrdili, že se vlastně nic neděje, protože obyčejná korekce. Ne, nešlo o obyčejnou korekci. Možná to byl začátek procesu, který se spoustě investorů nebude líbit. Obzvláště těm, kteří nijak neobrnili svá investiční portfolia.

Proto se snažíme o diverzifikaci našich portfolií. Pokud nediverzifikujeme, jsme vlastně bez jakékoliv ochrany. I nějaká diverzifikace je lepší než žádná. Upozorňuji však, že když máte jenom akcie jednoho sektoru, i když jich je třeba 30, nijak v takovém případě nediverzifikujete.

Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Akciové trhy čelily historicky největší volatilitě

Nic neilustruje tak dobře onu paniku, než přiložený graf. Vysypalo se naprosto vše. Technologický index, S&P 500, těžaři, průmyslový Dow Jones, Russell 2000, který zahrnuje malé akcie. I zlato čelilo silnému prodejnímu tlaku. Jediné, co šlo nahoru, byly dluhopisové ETF.

Paniku perfektně ilustruje tzv. index strachu VIX, který za jediný den pumpnul o více jak 180 %. Něco takového jsem v grafu ještě neviděl. Všichni byli naprosto vystrašení a lze očekávat, že nějakou dobu uvidíme na akciových trzích slušnou snahu o exit. Naopak lze sledovat tlačenici do dluhopisového trhu a s jistým časovým odstupem asi i do zlata.

Tím nijak nevytvářím žádné predikce nebo podobné nesmysly. Jenom hádáme, co se může stát, protože vycházíme z ekonomické a finanční historie. Vidíme zkrátka jisté podobnosti s minulosti, tak lze posléze předpokládat, že se budou trhy podobně vyvíjet do budoucna.

Nicméně do toho vstupuje tolik proměnných, že nelze počítat s jediným výstupem. Je vhodné pracovat s mnoha scénáři vývoje a dle toho upravit své portfolio. Takhle to zní jednoduše, ale je k tomu ve skutečnosti nutné letité samostudium. Žádný učený nespadl z nebe.

Bitcoin část ztrát smazal a směřuje zpátky k 60 000 dolarů

Co se týká bitcoinu, cena vytvořila lokální minimum na 49 200 dolarech, takže se trh dostal do těsné blízkosti supportu. Jak jsem říkal dříve, jde o první relevantnější obranu. Ačkoliv ten největší „beton začíná až na 42 000 dolarech.

V současnosti cena bitcoinu směle posiluje k rezistenci na 60 000 dolarech. Vidíte proto, že se bitcoin z docela velké hloubky zase vrátil na docela vysoké ceny. Je však otázkou, zda nejde jenom o odraz mrtvé kočky.

Info
Odraz mrtvé kočky (dead cat bounce) je zpravidla agresivní cenový růst, který však nemá dlouhého trvání. Objevuje se po hlubokých, až panických výprodejích. Jako důsledek extrémního vyčerpání prodejců.

Nyní stačí akorát sledovat, jak cena BTC zareaguje v blízkosti rezistence. Když se kupců povede vrátit zpátky do onoho stranového pásma, jde o jednoznačně pozitivní vývoj. Leč ty panické výprodeje tím nesmažeme. Zkrátka se staly a je třeba chápat, proč k nim došlo.

Závěrem: Jak to bude do konce léta?

Došlo k extrémní panice na trzích, z čehož se může klidně vyklubat proces. Leč v těchto chvílích jenom hádáme na základě historie. Když k podobným panickým výprodejům v historii došlo, býval to i začátek medvědího trhu.

Ať jste býci nebo medvědi, je rozumné správným způsobem diverzifikovat. Abyste měli portfolio obrněné před podobnými událostmi. Ne vždy se musí totiž vyplácet velká agresivita.

Jestli jste o správné diverzifikaci ještě ani nepomysleli, jisté poznání najdete i na našem Patreonu. Nikdo však nemá patent na pravdu, takže se přístupy a strategie běžně dost liší a přesto to může fungovat.

Prozkoumejte dluhopisové ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img