Pondělní propad trhu nastal současně s výraznou změnou ve vnímání americké ekonomiky a pokračujícího býčího trhu mezi analytiky z Wall Street.
„Vidíte kompletní převrácení téměř každého vzájemného obchodu, který byl běžný na začátku roku. Ať už ve vztahu k akciím, dluhopisům nebo měnám. Zažíváme naprostý rozpad konvenční moudrosti,” řekl prezident Queens’ College v Cambridge a bývalý generální ředitel PIMCO Mohamed El-Erian pro server Yahoo Finance.
Po dvou letech, kdy ekonomové z Wall Street podhodnocovali výkonnost americké ekonomiky a museli své prognózy revidovat směrem nahoru, vstoupili do roku 2025 s očekáváním dalšího nadprůměrného růstu.
Nyní se však hospodářský výhled obrací k horšímu. Analytici proto začínají zvažovat, zda jejich cílové hodnoty pro index S&P 500 nebyly příliš optimistické.
„Viděli jsme, že americký akciový trh se blíží ke konci roku na nejisté trajektorii směrem vzhůru. Věřili jsme, že naše cílová hodnota 6 600 bodů dokáže absorbovat 5–10 % korekci,” napsala v nedělní zprávě klientům Lori Calvasina, vedoucí strategie amerických akcií v RBC Capital Markets.
Riziko propadu o více než 10 % se však nepopiratelně zvýšilo. Pokud k tomu dojde, nejpravděpodobnějším scénářem by byl růstový šok s poklesem o 14–20 % od vrcholu, což by nás mohlo posunout k medvědímu trhu.
– Lori Calvasina, vedoucí strategie amerických akcií v RBC Capital Markets, zdroj: yahoo.finance.com
V posledních týdnech ekonomické týmy z Morgan Stanley, Goldman Sachs a dalších bank snížily své prognózy růstu HDP pro rok 2025. Morgan Stanley nyní očekává růst o 1,5 %, zatímco Goldman Sachs předpovídá 1,7 %.
Jedná se o období přechodu
Názor Wall Street na směřování ekonomiky v tomto roce se příliš neliší od politického konsenzu. A to může být jedním z důvodů, proč jsou investoři v poslední době nervózní.
Minulý týden prezident Trump řekl Kongresu, že jeho tarifní politika může způsobit menší narušení ekonomiky, ale dodal: „To nám nevadí. Nebude to nic velkého.”
V nedělním rozhovoru pro Fox Business Trump uvedl: „Probíhá období přechodu, protože to, co děláme, je velmi rozsáhlé. Přinášíme bohatství zpět do Ameriky. To je velká věc. Zabere to trochu času, ale myslím, že by to pro nás mělo být skvělé.”
Signály zpomalující ekonomiky se však objevily už před Trumpovým nástupem do úřadu. Pravděpodobně budou nadále ovlivňovat ekonomický výhled bez ohledu na vývoj prezidentovy tarifní politiky.
„Ekonomika zpomalovala už před Trumpovou inaugurací,” napsal Neil Dutta, vedoucí ekonomického oddělení Renaissance Macro.
Dutta poukazuje na to, že od posledního růstového výkyvu trhu v srpnu 2024 byly silnější ekonomická data spojena s růstem cen akcií a naopak. V posledních týdnech však ekonomická data a údaje o firemních ziscích zhoršily.
Akcioví stratégové prozatím nesnižují své prognózy pro vývoj akciových trhů do konce roku
Přesto žádná významná firma z Wall Streetu přímo nepředpovídá hospodářský pokles, kdy by HDP klesalo dva po sobě jdoucí čtvrtletí. Pro finanční trhy je však klíčová rychlost a směr změny růstu ekonomiky, spíše než absolutní úroveň, což má největší vliv na současné cenové pohyby.
Výzkum Calvasiny z RBC ukázal, že dvě nejhorší fáze HDP pro akcie jsou, když ekonomika USA roste ročním tempem mezi 0 % a 2 %. To naznačuje, že nejslabší výkony trhu často přicházejí, když investoři začínají oceňovat zpomalení.
Jakmile se však HDP dostane do záporných hodnot, akcie obvykle dosahují lepších výsledků. Oživení, nikoli zpomalení, je to, co pohání cenovou tvorbu.
A stejně jako ekonomové zatím nehlásí recesi, ani akcioví analytici výrazně nesnižují své prognózy pro vývoj akciových trhů do konce roku. Mediánová prognóza stále předpokládá, že index S&P 500 dosáhne do konce roku 6 600 bodů. To by znamenalo přibližně 17 % růst oproti současným úrovním.
„Náš základní scénář pro rok 2025 zůstává na 6 500 bodech ke konci roku, i když cesta k tomuto cíli bude pravděpodobně volatilní, protože trh zatím zpracovává tato růstová rizika,” napsal v neděli hlavní investiční ředitel Morgan Stanley Mike Wilson.
Dále Wilson dodal:
To odpovídá našemu dlouhodobému pohledu, že politická opatření budou na začátku roku pravděpodobně rozdělená způsobem, který bude negativní pro růst. Ke konci roku se potom projeví pozitivní efekty nižších deficitů, nižších úrokových sazeb a menšího vytěsňování soukromého sektoru. Ale bez bolesti není žádné vítězství.
– hlavní investiční ředitel Morgan Stanley Mike Wilson, zdroj: finance.yahoo.com
Obchodujte CFD na komodity na platformě XTB
U 69 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty.