Agentura Moody’s vyvíjí systém bodového hodnocení pro stablecoiny

5
(2)

Přední finanční instituce Moody’s Corporation údajně pracuje na vytvoření skórovacího systému pro až 20 stablecoinů. Ten by měl hodnotit kvalitu atestace jejich rezerv.

Agentura Bloomberg s odvoláním na osobu obeznámenou s touto záležitostí uvedla, že bodovací systém je zatím v rané fázi a nebude představovat oficiální úvěrový rating.

Role stablecoinů a jejich důležitost

Stablecoiny jsou jednou z nejoblíbenějších tříd aktiv v rámci kryptoměnového průmyslu. Obvykle je hodnota digitálního aktiva navázána na národní fiat měnu, jako je americký dolar (USD) nebo jiný finanční nástroj, například zlato. Jak už název napovídá, očekává se, že stablecoiny budou méně volatilní než jiné typy kryptoměn.

Stablecoiny potřebují kvalitní rezervy a regulaci

Po krachu algoritmického stablecoinu TerraUSD v roce 2022 čelili emitenti stablecoinů zvýšené pozornosti finančních regulátorů ohledně kvality jejich rezerv.

Výzkumný dokument Mezinárodního měnového fondu zdůraznil význam kvalitních a likvidních stablecoinových rezerv. Podle této zprávy mají stablecoiny s kvalitními rezervami potenciál stát se stabilním zdrojem hodnoty. Tato aktiva mají potenciál “stát se důvěryhodným, široce přijímaným prostředkem směny”.

Kromě toho finanční regulátoři ve Spojených státech upozornili na nebezpečí neregulovaných stablecoinů. Úřadující předseda Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) Martin Gruenberg doporučil, aby emitenti stablecoinů podléhali přísným regulačním opatřením.

Gruenbergův názor potvrdil i MMF, který uvedl, že “emitenti stablecoinů by měli podléhat přísným obezřetnostním požadavkům”.

Největší stablecoin v odvětví, Tether USDT, mezitím čelil zvýšenému tlaku ze strany komunity a regulačních orgánů kvůli svým neprůhledným rezervám. V roce 2021 se tento emitent dohodl s úřadem newyorského generálního prokurátora na vyrovnání za zkreslování informací ohledně krytí USDT. Firma byla také svědkem mini bankovního runu v důsledku kolapsu ekosystému Terra, při kterém zpracovala výběry v hodnotě zhruba 10 miliard dolarů.

Přijetí roste

Navzdory zvýšené kontrole této třídy aktiv její míra přijetí celosvětově roste. Podle dostupných informací Tether v roce 2022 zpracoval transakce v hodnotě 18,2 bilionu dolarů. Tím předběhl tradiční zpracovatele plateb, jako jsou Visa a Mastercard.

Závěr

Stablecoiny hrají důležitou roli a čím dál více lidí si to začíná uvědomovat. Je velmi dobře vidět, jak mnozí občané v ekonomikách (které se potýkají s problémy) se snaží ochránit své prostředky a stablecoiny využívat při svých transakcích či v nich držet své úspory.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img