6.11.2024 Přehled trhu: Trump vyhrává volby a Bitcoin směřuje nad 74 000 dolarů. Warren Buffett prodává další akcie

3.8
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu pro akciové trhy, kryptoměny, komodity či jiná investiční aktiva. Tento týden nás čeká několik velmi důležitých událostí. Už dnes proběhnou Americké prezidentské volby. Ve čtvrtek se můžeme těšit na zasedání americké centrální banky a rozhodnutí o dalším vývoji úrokových sazeb.

Bitcoin se pokouší dostat zpátky nad 74 000 USD po propadu začátkem týdne. Zlato konsoliduje kolem 2 740 USD za unci. Stříbro formuje konvergence naznačující snahu o další růst. Co můžeme očekávat tento týden na rzích?

Trump vyhrává volby, Bitcoin směřuje nad 74 000 USD

Bitcoin se od konce minulého týdne po dosažení hladiny 73 700 USD propadal. Došlo k ráznému zamítnutí a výběru zisku. V pondělí ráno poklesl až po 67 000 USD, čím odepsal -9,2 procenta od nedávného vrcholu.

Poznámka
Nejdůležitější otázkou teď je: Jaký vliv na vývoj ceny Bitcoinu bude mít výsledek amerických prezidentských voleb?

Altcoiny se propadají a velká část z nich odepisuje většinu zisků za poslední 2 týdny. Níže se podíváme na graf Bitcoinu a klíčové supportní hladiny pro sledování.

 Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin,
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin, zdroj: kryptomagazin.cz

Americké prezidentské volby a zasedání Fedu

Tento týden bude na makro událostí nejvíce nabitý za celý rok. Aktuálně (a ještě dle předešlých odhadů) vede ve volbách amerického prezidenta právě Donald Trump. Nejsem favoritem ani jednoho z kandidátů. Domnívám se, že oba jsou cesta do pekel pro americkou ekonomiku s jejich přístupem k zvyšování deficitu státního rozpočtu a dalšímu zadlužování země.

Zároveň to povede k oslabení amerického dolaru a vyšší inflaci. Avšak pokud si máte vybrat ze dvou špatných možností, možno je nejlepší se volby neúčastnit a odejít žít jinam. V tomto případě si pomůžu velmi známým citátem níže:

Spojené státy zřejmě dospěly do stádia, kdy dobré časy ekonomické prosperity dávají prostor „slabým“ politikům. Končí se dobré časy prosperity a přichází období, kdy na povrch vyplavou různé problémy? Tato fáze přechodu / eskalace situace k horší může trvat několik let až desítek let.

Pro silné politiky a prezidenty si Spojené státy zrejmě musí projít další ekonomickou krizi. Můžeme si uvést třeba Argentinu jako příklad, kdy si země musí projít několika bankroty, aby se našlo několik silných politiků a i občané chtěli radikální positivní změnu. Bohužel tento obraz nevidíme jenom v Americe, ale i v naších končinách (smutné).

Ve čtvrtek večer nás čeká zasedání americké centrální banky. Očekává se snížení úrokové sazby o 25 bazických bodů. Zasedání budeme s kolegy tradičně sledovat a komentovat naživo na Youtube kanálu Kryptomagazínu.

Nemůžeme zapomenout ani na pokračující americkou výsledkovou sezónu. Tento týden se objeví nové kvartální data od několika zajímavých společností. Za technologický sektor třeba Palantir, Super Micro Computer, Arm a Qualcomm. Z těžebního sektoru přijdou na řad zajímavější jména jako Kinross, Pan American Silver, Hecla Mining a Barrick Gold.

Warren Buffett prodává další akcie a akumuluje hotovost

Minulý týden jsme si rozebrali v přehledu trhu aktuální vývoj v portfoliu Berkshire Hathaway. Během víkendu reportovali výsledky za třetí kvartál. Ze zveřejněných dat vyplývá, že Buffet prodával další akcie společnosti Apple. Za poslední rok odprodal už přes 60 procent pozice ve společnosti Apple.

Hotovostní pozice v portfoliu se dostává nad 325 miliard USD. V procentuálním vyjádření je to kolem 33 procent! Navíc za třetí kvartál došlo k pozastavení zpětného odkupu akcií. Buffet tyto peníze drží v amerických dluhopisech s krátkou splatností a výnosem kolem 4,2-4,3 procenta ročně. Jenom tímto krokem dokáže za rok vygenerovat kolem 13 miliard USD.

Znovu si pomůžu citátem, tentokrát od samotného Warrena Buffeta. Posuďte sami v jaké fázi je teď sentiment běžného investora, když jsou trhy na historických maximech.

Strachuj se, když jsou všichni chamtivý a buď chamtivý, když se všichni strachují.

Bitcoin se pokouší dostat zpátky nad 74 000 USD

Bitcoin se minulý týden dostal lehce pod historické maximum kolem 73 700 USD. To nastalo těsné před koncem měsíce, kdy expirovali Bitcoinové opce. Hned nato začal začátkem nového měsíce prudce klesat a odepsal kolem 9,2 procenta poklesem na 67 000 USD. Tedy se vrátil k supportní hladině nad 67 000 USD. Pro udržení růstového trendu musí udržet tuto hladinu. Během volebního večera cena Bitcoinu agresivně posílila nad 74 000 USD a pravděpodobně brzy překonáme 75 000 USD. Je to tuhý boj.

Během poklesu jsem se zbavil svých pozic v altcoinech stoplossem. Na aktuálních cenách už jsem velmi opatrný. Případný propad níže pod zónu 66 200 až 65 400 USD by mohlo být pro Bitcoin velmi špatné znamení. Tím pohybem by vznikl stoploss s předchozí impulsní vlnou. Celá struktura na čtyřhodinovém grafu by tak působila jako korekční vlna nahoru (a) až (c) v poměru 1:1.

Na čtyřhodinovém grafu výše lze vidět snahu o otočení poklesového trendu a proražení bílé linie. Podobný vývoj signalizují i indikátory RSI a MACD. V případě, že pokus o opětovné otestování hladiny kolem 74 000 USD nevyjde, je nutné sledovat výše zmíněnou „stop-loss“ zónu (bílé linie).

S ohledem na vývoj akciových trhů se teď do Bitcoinu nehrnu a vyčkávám na výsledky prezidentských voleb a rozhodnutí Fedu. Tradingově se to může velmi rychle změnit a vstoupím do nějaké pozice. Avšak v takto nejisté době chci vidět velmi dobrý poměr zisku k riziku, které bych musel podstoupit. Je na místě být trpělivý nebo na pár dní přestat sledovat trhy a čekat. Pro dlouhodobé HODLery je na zvážení jestli teď na chvíli přestat nakupovat a inspirovat se Buffetem. Tzn. nechat si finanční rezervu pokud by nejen kryptoměny výrazně klesly.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Drahé kovy trpělivě vyčkávají na výsledky voleb

Zlato se drží lehce pod novým historickým maximem kolem 2 740 USD za unci. Denní graf naznačuje menší prostor pro korekci, avšak vše bude záležet od zmíněných makro událostí ze spojených států.

Když se podíváme na graf sezónností u zlata, poslední kvartál bývá nejpositivnější část roku. Je možné, že nás čeká další prudký růst nad 2 800 USD za unci nebo ještě výše? Zájem na Šanghajské burze pro fyzické zlato a stříbro nadále přetrvává i když lehce slábne.

Tento týden budu velmi pečlivě sledovat výsledky výše zmíněných těžařů zlata a stříbra. Většina by z aktuálního vývoje zlata měla velmi slušně profitovat růstem čisté marže a zisku. To předpokládám přiláká běžného retailového investora. Potenciálně velký problém může být růst nákladů na těžbu a development nových dolů nebo akvizice (pro zvyšování rezerv).

Pro ty z Vás, kdo už je nebo zvažuje vstup do sektoru zlata na delší časové období bude relevantní tří denní graf. Krátkodobě teď máme prostor pro korekci ceny zlata klidně po 2 500 USD za unci. Dlouhodobě však předpokládám výrazný růst ceny zlata s ohledem na problémy a dluh (nejen) americké ekonomiky.

V předchozích článcích jsem si zaspekuloval, že akcie v sektoru drahých kovů může čekat krátkodobě značný propad. A to podobně jako v roku 2008, kdy byl vymeten celý akciový trh ve vlně likvidací. Jde však o to, který sektor se zotaví nejrychleji a následně poroste nejvíce. V horizontu 4-5 let vidím ceny zlata až kolem 4 000 USD za unci. Mnoho těžařů už teď generuje obrovské zisky s poměrem Enterprise Value /Free Cashflow v rozsahu 2 – 3.

Z toho důvodu mám ve svém portfoliu značně zastoupené těžaře zlata a stříbra s hotovostní rezervou pro případné dokupy (pokud by nastal větší výplach tohoto trhu). V opačném případě můžu použit rezervu pro nákup některých technologických akcií nebo v jiném sektoru, který značně zkoriguje a zisk na těžařích vynahradí ušlou příležitost. Navíc za čekání dostávám kolem 4,2 procenta na volné hotovosti. To vůbec není špatné.

V posledních přehledech trhu jsme si popsali několik důležitých důvodu proč se domnívám, že stříbro může růst i navzdory možné ekonomické recesi v Americe. Každoroční výrazný růst poptávky nad celosvětovou těžební kapacitu postupně vysává rezervy fyzického stříbra.

Na dvanáct hodinovém grafu lze pozorovat spíše krátkodobější vývoj pro nejbližší měsíce. Pro další růst ceny musí stříbro udržet alespoň hladinu 30 USD za unci. Na těchto cenách je velká část sektoru profitabilní. Mnoho primárních těžařů stříbra má čisté marže nad 40 až 50 procent. Nejpositivnější by byl růst ceny nad 34 – 35 USD za unci. Další rezistenční pásmo se pak objevuje až kolem 39 USD za unci.

Musím upozornit, že vždy hrozí krátkodobé propady ceny v případě recese a výrazného zpomalení velkých ekonomik (a tím pádem poptávky). Dlouhodobě však graf vypadá velmi positivně po prolomení z několikaletého konsolidačního trojúhelníku nad 25 USD za unci. Pro tento sektor je ideální aplikovat několikaletou investiční strategii.

Za poslední dny až týdny se do něj nahrnulo mnoho nováčku, kteří jenom spekuluji na rychlý růst. Nebuďte překvapeni, pokud zůstane cena v zóně 31 až 35 USD další rok. Pokud už spekulujete, vyberte si společnosti, které mají na těchto cenách zdravé čisté marže.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img