5 trendů v oblasti umělé inteligence pro rok 2023

5
(5)

Zde naleznete několik klíčových AI trendů, které se v nadcházejících letech budou rozvíjet. Od růstu asistentů s umělou inteligencí až po vzestup generativní umělé inteligence.

Trh s umělou inteligencí (AI) roste v posledních několika letech exponenciálním tempem. Zejména díky produktům připraveným pro spotřebitele, jako jsou ChatGPT, Google Bard a IBM Watson.

Globální poradenská společnost v oblasti řízení McKinsey přišla s hrubým odhadem využití AI. Podle údajů této společnosti 50 % až 60 % všech organizací již dnes využívá nástroje zaměřené na umělou inteligenci. Očekává se, že toto číslo v blízké budoucnosti prudce vzroste.

Podle časopisu Forbes je navíc umělá inteligence v současnosti jedním z nejrychleji rostoucích odvětví na světě. Celková tržní kapitalizace tohoto oboru by měla do konce desetiletí růst složenou roční mírou růstu (CAGR) o 37,3 %. A v uvedeném období by tak měla dosáhnout kumulativní hodnoty 1,81 bilionu dolarů.

Tento nárůst není neopodstatněný a je ve skutečnosti řízen určitými technologickými trendy. Jako například generativní umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka (NLP). Mnoho odborníků předpokládá, že příspěvek umělé inteligence ke globální ekonomice vzroste do roku 2030 na 15,7 bilionu dolarů. Jednalo by se o částku která je vyšší než současný hrubý domácí produkt (HDP) globálních mocností Indie a Číny dohromady.

Vzhledem k rostoucímu významu této technologie zaznamenali pozorovatelé trhu a technologií několik možných trendů, které ovlivňují odvětví umělé inteligence nebo jsou jí řízeny.

Větší využívání asistentů s umělou inteligencí

Používání asistentů s umělou inteligencí je připraveno pomoci automatizovat a digitalizovat celou řadu odvětví služeb. Paweł Andruszkiewicz je provozní ředitel společnosti VAIOT, která se zabývá vývojem digitálních služeb poháněných umělou inteligencí. Server Cointelegraph vedl rozhovor s Andruszkiewiczem a tvrdil v něm zajímavé postřehy. Například, že okruhy ve kterých může být umělá inteligence game changerem jsou právní služby, veřejná správa a služby pro občany.

„Asistenti AI nabízejí vyšší dostupnost, nižší náklady a snadné použití pro koncového uživatele. Vezměme si jako příklad právní služby; ty jsou pro běžné lidi často děsivé, nedostupné nebo prostě příliš drahé […] Asistenti AI jako jakési přirozené uživatelské rozhraní s dostupností [24 hodin denně, 7 dní v týdnu] prostřednictvím mobilního zařízení tuto oblast odčarovávají a umožňují přístup a získání právní podpory komukoli a kdykoli,“ řekl.

Andruszkiewicz věří, že asistenti s umělou inteligencí mohou zefektivnit formální právní dokumentaci, zpracovávat digitální podpisy nebo platby. Mohou také poskytovat uživatelům možné výsledky různých případů a připravovat smlouvy na míru. Dále taky mohou dokonce poskytovat podnikové služby související s dodržováním předpisů nebo due diligence.

Podobné výhody lze podle Andruszkiewicze rozšířit i na oblast veřejné správy, včetně formálních procesů. Mezi takové služby patří založení společnosti, žádost o vízum, registrace nemovitostí nebo dokonce získání různých licencí. Licence jsou často komplikované a vyžadují spoustu papírování.

V neposlední řadě jsou podle něj asistenti s umělou inteligencí skvělí v luštění složitějších technologií. Jako složité technologie uvedl blockchain a smart contracts.

S využitím AI nemusí být člověk vývojář, aby mohl vytvářet věci v blockchainu. Můžete jednoduše zadat, čeho chcete dosáhnout, a asistent AI udělá složitou část za vás.

– Paweł Andruszkiewicz, provozní ředitel společnosti VAIOT. Zdroj: cointelegraph.com

Větší přijetí mezi společnostmi z žebříčku Fortune 500

Miguel Machado je generální ředitel a spoluzakladatel poradenské společnosti Keenfolks. V rozhovoru pro server Cointelegraph uvedl, že v příštích několika měsících budou lidé překvapeni rychlostí inovací. Zaroveň tím, jak rychle se produkty AI dokáží rozšířit a dostat k širšímu publiku. Jako příklad uvedl OpenAI a to, že její rozhraní ChatGPT bylo spuštěno až v březnu 2022. Přesto má dnes více než 100 milionů uživatelů.

„Snadné experimentování prostřednictvím různých pilotních projektů podpoří inovace, což umožní společnostem z žebříčku Fortune 500 rychle iterovat a zdokonalovat své strategie založené na AI. Klíčovou roli budou hrát také komunity, které využijí znalosti jazykových modelů k vytvoření platforem usnadňujících společné učení a zvyšování dovedností,“ uvedl.

Kromě toho dokonce vidí rostoucí počet vedoucích pracovníků C-suite, kteří si osvojují AI. Mohou tak posunout své podniky do nových výšin, zejména v oblastech, jako je právo, lidské zdroje a finance.

Vznik no-code řešení by měl demokratizovat přijetí AI a umožnit značkám integrovat pokročilé technologie do svých operací, aniž by vyžadovaly rozsáhlé technické znalosti.

– Miguel Machado, generální ředitel a spoluzakladatel poradenské společnosti Keenfolks. Zdroj: cointelegraph.com

Pokračující vzestup generativní umělé inteligence

V posledních několika letech se většina aplikací založených na umělé inteligenci spoléhala především na používání prediktivních modelů. Ty kladou důraz na vytváření předpovědí nebo poskytování poznatků na základě existujících souborů dat. Jinak řečeno, výsledky vytvořené těmito rámci jsou odvozené nebo recyklované a neobsahují žádný nový obsah.

Naproti tomu generativní umělá inteligence využívá strojové učení a hluboké učení k vytváření originálních informací. Nové informace jsou vypočteny nezávisle na základě novějších vzorů, které jsou také vytvořeny s pomocí existujících trénovacích dat. V posledním roce byly tyto modely hojně využívány k vytváření textů, obrázků a audio a video obsahu.

Henry Ajder, odborník na generativní umělou inteligenci a technologický poradce společností Meta a Ernst & Young, v rozhovoru o potenciálu této technologie uvedl:

Jsme stále v počátečních fázích této generativní revoluce; budoucnost bude taková, že syntetická média budou všudypřítomná a demokratizovaná v každodenním životě, nikoli jako frivolní novinka, ale budou pohánět převratný pokrok v zábavě, vzdělávání a dostupnosti.

– Henry Ajder, odborník na generativní umělou inteligenci. Zdroj: cointelegraph.com

Nárůst systémů zpracování přirozeného jazyka

Další oblastí umělé inteligence, která v nadcházejících měsících pravděpodobně získá na popularitě, je zpracování přirozeného jazyka (NLP – natural language processing). Tato technologie slouží jako základ pro různé technologické produkty, s nimiž denně komunikují tisíce lidí, ať už jde o vyhledávače nebo hlasové asistenty.

Platformy NLP mohou zajistit, aby stroje rozuměly lidské řeči, interpretovaly ji a reagovaly na ni realistickým způsobem. Tato technologie totiž využívá modelování jazyka, parsování, analýzu sentimentu, strojový překlad a rozpoznávání řeči k poskytování realistických odpovědí uživatelům působícím v různých odvětvích podnikání.

Na potenciál tohoto stále se rozvíjejícího trhu upozorňuje ve své nedávné zprávě společnost Grand View Research. Ta předpokládá, že v letech 2023 až 2030 poroste složenou roční mírou růstu 40,4 %. A do konce desetiletí dosáhne celkové kapitalizace 439,85 miliardy USD.

Umělá inteligence ve zdravotnictví

Podle časopisu Forbes bude využití umělé inteligence ve zdravotnictví velmi růst, zejména pokud jde o způsob, jakým lékaři diagnostikují a léčí pacienty s různými onemocněními. Kromě toho se předpokládá, že využití strojového učení poroste v oblastech, jako je objevování léků a lékařský výzkum.

Očekává se, že využití umělé inteligence při objevování léků dosáhne do roku 2027 hodnoty 4 miliard dolarů (roste tempem 45,7 %). Stejně tak více než 50 % všech amerických poskytovatelů zdravotní péče buď nasadilo, nebo plánuje nasadit nástroje AI, jako je automatizace robotických procesů, jako součást svých interních lékařských procesů.

Proto s tím, jak směřujeme k budoucnosti poháněné technologiemi, jako jsou AI, strojové učení, hluboké učení a NLP, je logické, že jejich využití poroste v různých odvětvích a pomůže nastolit digitalizovanou, více automatizovanou budoucnost.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img