28.10.2022 – Tržní přehled pro Bitcoin a S&P500 – Výsledky BigTechu naznačují další kvartály stagnace pro akciové indexy – Bitcoinu chybí palivo pro růst!

4.9
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u pátečního přehledu trhu pro Bitcoin a index S&P500. Pokračuje nám výsledková sezóna, kdy velké technologické společnosti reportují negativní překvapení. Bitcoinu tím pádem chybí palivo pro další růst a zatím se zaseknul kolem hladiny 20 200 USD.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Od středečního růstu poklesl Bitcoin zpátky na hladinu 20 200 USD (-3,8 %). Altcoiny reagovali podobně převážně poklesem. Je možné, aby investoři a tradeři vybírali takto brzo drobné zisky s nejasným trendem vývoje na akciovém trhu?

Velké technologické společnosti reportují kvartální výsledky:

Tento týden reportovala svoje kvartální výsledky plná sestava společností FAANG. Ve středečním přehledu trhu jsme se podívali na Microsoft a Alphabet (GOOGL). Ve středu po zavření US trhu reportovala výsledky Meta (původně Facebook). Čtvrtek večer oznámila výsledky poslední dvojice ze skupiny: Amazon a Apple. Čtyři z pěti společností ohlásili spíše negativní výsledky. Podle reakce trh takovéto výsledky a předpoklady vedení pro další kvartály neočekával, následné je ocenil solidním výprodejem. Uvedu tady alespoň základní shrnutí pro každou společnost, a co mají společné.

Shrnutí a grafy pro Microsoft a Alphabet najdete ve středečním přehledu trhu. Ty otevíraly následující den přibližně se ztrátou -7 %.

1) Alphabet:
– Nedosáhl tržby podle odhadu (-2,7 %), zisky výrazně klesly pod odhad (-16 %);
– V reportu vykázali klesající marže!
– CEO Sundar Pichai uvažuje s možným poklesem tržeb v dalších kvartálech a příchodem recese!
+/- Nárůst zaměstnanců (+ 25 % v rámci investice do nových segmentů. Aktuálně stop stav pro nábor).
+ Neustále Buybacky akcií (letos až 40 miliard USD).

2) Microsoft:
+ Splnil a lehce překonal odhad pro tržby (+0,92 %), zisky překonané (+ 1,66 %).
– Klesající marže.
– Negativní vliv silného USD na zisky v zahraničí.
– Negativní výhled na další kvartál Q4/22.

3) META (původně Facebook; ticker META) se propadnul nejvíce, proto ho rozepíšu podrobněji. Propadl se už o slušných -75% od historického maxima. Nabízí volatilitu, za kterou se nemusí stydět ani krypto. Jenom včera propad až o -24 %. Aktuálně je už hluboce pod úrovní posledního supportu a dlouhodobou růstovou linií. Další supportní hladiny jsou ještě hodně hluboko. S výhledem pro investice Mety v roku 2023 to vůbec nevypadá dobře. Poměr P/E = 7,68 už je velice lákavý pro dlouhodobé investory.

+/- Tržby překonaly (+1,1%) a zisky výrazně poklesly (-13 %). V případě stabilního USD by byly tržby +1,8 %.
– Pokles poptávky po reklamě díky nejasným vyhlídkám na nejbližší období (např. Finanční sektor, Krypto, …)
Pokles průměrné ceny za reklamu o -18 %.
Pokles celkových čistých zisků z 13 na 9 miliard USD (vyšší náklady a investice do nových segmentů = Meta Reality Labs).
– Očekáváné zvýšené náklady a investice v dalších kvartálech (vč. celého roku 2023).
– Stop stav pro nábor nových zaměstnanců (Meziročně +28 %, očekává se snížení stavu pro osekání nákladů).
+ Neustály růst počtu denních uživatelů (+3 % meziročně).
++ Denně se lidi podívají až na 140 miliard Reels videí !! (obrovský potenciál další monetizace reklamy).
+ Buyback akcií za 6,5 miliard USD (cca 2 % celkového počtu).

4) Amazon (ticker AMZN) se propadnul po oznámení výsledků na chvíli až -20 % (aktuálně je to -13,5 %)!
Od svého maxima se propadnul už -45 %. Pokud dnes otevře na předpokládaných cenách, tak to bude pokles -49 %.
Co je ale podstatnější, na týdenním grafu dnes propadne pod dlouhodobou růstovou linii a supportní hladinu (bílá linie).

Amazon nedosáhnul odhadované tržby o -0,22 %, zisky překonaly očekávání (+ 28,41 %). Navzdory tomu obsahovaly výsledky negativní informace, což sestřelilo akcie dolů.
+/- Amazon má neustále rostoucí výdaje, aktuálně 64 miliard USD! Zároveň jsou to investice pro rozvoj aktuálních i nových segmentů včetně cloudových služeb.
– Neustále jím klesá Cashflow z jednotlivých segmentů. Prevažná část jde do investic.
P/E poměr je 99! resp. klesne na stále extrémních 86 po dnešním propadu ceny.
– Klesající marže (meziročně z 30 % na 26 %).
– Problém pro zisky jsou i rostoucí ceny energií (servery), dopravy (doručovací služby) a silný Americký dolar.
– Snížené odhady pro tržby na Q4/22.
+/- Zastavené nabírání nových zaměstnanců.
+/- Přehodnoceňování segmentů pro další investice podle ziskovosti.

5 ) Apple (ticker AAPL): Zveřejnil nejpozitivnější výsledky ze skupiny technologických gigantů. Tržby překonal o +1,57 %, zisky překonal o +1,63 %. Poměr P/E = 24, co je akceptovatelné pro takto vynikající společnost. Nemusí to však být pravidlem. Pokud jim poklesnou výhledově zisky, poměr P/E se změní k horšímu (poroste).

Aktuálně se nachází pod svým maximem o -20 % (největší nedávny pokles byl o -29 %). Podle týdenního grafu se domnívám, že je mírně nadhodnocený. Můžeme vidět ukázkovou divergenci indikátorů RSI a MACD na týdenním grafu. Podle Price Action se vyformoval obří “Expanding diagonal”. Očekával bych alespoň návrat do jeho základů co je statistický velmi častý “úkaz”, kde se zároveň nachází silná supportní hladina.


Dolarový index by měl na základě negativních výsledků začít dále posilovat:

Nálada na trhu po oznámeních výsledků se rázem mění. Už to nejsou jenom domněnky. Samotné vedení velkých společností vidí problémy v ekonomice. Nejčastější je silný americký dolar, který jim ukrajuje zisky ze zahraničí. Následné se zmiňuje vysoká inflace, rostoucí náklady na energie a tím pádem klesající marže (zisky). Dále klesající zájem jejich zákazníků o různé služby od reklamy (Alphabet, Meta, Amazon) až po cloudové služby (které se díky vysoké cené energií přesouvají víc na Microsoft). Očekávají zatím jenom horší nejbližší kvartál Q4/22.

Dolarový index by mohl nadále posilovat s výhledem dalších zásahů centrálních bank (zvedání úrokových sazeb a kvantitativní utahování). Ve čtvrtek už i ECB zvedla úrokovou sazbu o +0,75 %. Tím pádem očekávám další propad akciových indexů alespoň s výhledem 1-3 kvartálů. Dnes se už dolarový index po krátkém propadu dostává zpátky na úroveň 110 bodů.

Index S&P500 dnes bude reagovat na výsledky BigTechu:

Akciový index S&P500 včera ukázal malé zaváhání a poklesl na 3807 bodů po středečním zveřejnění výsledků (META a další). Pohybuje se uprostřed rezistenčního pásma a pod rezistenci EMA 55 na denním grafu. Dnes bude rozhodující, jakým způsobem uzavře týdenní svíčka.

Bitcoin v reakci na výsledky akcií zastavil svůj středeční růst

Detailnější denní graf Bitcoinu níže zobrazuje zastavení středečního růstu Bitcoinu až na 21 000 USD. Dnes se pohybuje kolem 20 200 USD (-3,8 %). Nejpravděpodobnější scénáře vývoje:

A) Zelená varianta: Bitcoin udrží na denním grafu úroveň nad 20 000 USD a odrazí se od supportu ve formě EMA 55 nahoru. Bude tak pokračovat směrem k rezistenci kolem 25 000 USD.

B) Červená = pravděpodobnější varianta: Dolarový index bude v odezvě na špatné výsledky BigTechu posilovat (index S&P500 klesat). Tím pádem poklesne i Bitcoin pod support 20 000 USD. Středeční růst Bitcoinu bych vnímal jako vybírání likvidity na straně shortařů (uzavření jejich pozic) a konečné další pád na nižší úrovně.

Nechám se však překvapit, jak bude dnešní “seanse” na akciových trzích probíhat. Bitcoin nikam nespěchá a víkend může být klidný pohybem do strany. Napište nám prosím Váš názor, kam by se mohl v nejbližší době Bitcoin a akciové indexy vybrat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Díky za pěkný rozbor z akciového trhu. Určitě je dobré se občas podívat i jinam než na krypto a mít tak větší přehled.

spot_img