28.08.21 Technická analýza XAUUSD – Velký rozbor na zlato, bude obnoven uptrend?

5
(3)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Hrozně dlouho jsem se na portále nezaměřil na zlato (XAUUSD), což bych dnes chtěl napravit. Právě ve čtvrtečním streamu jsem krátce vysvětlil, že zlato je pořád v dost nezáviděníhodné situaci kvůli Federální rezervní bance. Inflace je sice vysoká, ale všichni se bojí toho, s čím Federální výbor pro volný trh v září přijde.

Přitom z technického hlediska vypadají vysoké časové rámce spíše bullish, což si za chvíli ukážeme. Ovšem technická stránka trhu nestačí, je nutné mít pro cenový růst nějaký fundamentální základ.

Aktuální situace na 1M TF XAUUSD

Blíží se nám měsíční close, takže chci v krátkosti ukázat i měsíční graf. Srpnová svíce má v těchto chvílích podobu ukázkového Pin Bar, chcete-li Hammer. Zkrátka před sebou máme vůbec nejvíc měsíční bullish svíci, jakou si můžeme přát. Něco takového se v grafu objeví jednou za pár dekád. A dovolil bych si říct, že vážně nepřeháním.

zlato

S jedinou věcí si ovšem nejsem úplně jistý, protože low svíce není zároveň low celého toho poklesu, který trvá od srpna minulého roku. Respektive nevím, zda to třeba nějak nesnižuje její váhu. Do konce měsíce každopádně schází již jen dva dny, takže bych si dovolil tvrdit, že podoba je finální. Zlato totiž až tolik dynamický vývoj nemívá.

Indikátory

Měsíční RSI padlo z vrcholu 84 bodů na 57 bodů. Trh se tedy i na vysokém časovém rámci krásně pročistil. Navíc jsme v oblasti, kde historicky docházelo k častým obratům. Co se týká MACD, z histogramu je znát, že samotný propad nemá příliš silné momentum.

Aktuální situace na 1W TF XAUUSD

Týdenní graf je taky hodně bullish, protože po otestování S/R hladiny 1 678 USD/unce přišlo prakticky okamžité vytažení ceny. Výsledkem je jedna z nejvíce býčích svíček, které nám trh za svou zaznamenanou cenovou historii může nabídnout. Bohužel následující dvě týdenní svíce již moc býčí nejsou, což je na první pohled vidět.

Trh jednoduše řečeno nechal týdenní Pin Bar skoro bez odezvy. Což se ovšem může ještě velmi dynamicky změnit. Proto je rozumné nelámat hned nad zlatem hůl. Jinak kurz má očividně tendenci oscilovat kolem 20týdenního klouzavého průměru. Chtělo by to MA 20 prolomit a pokračovat v cenové expanzi.

Indikátory

Dle mého názoru je indikátor RSI dost neutrální, protože momentum je takřka nijaké. Chtělo by to brzy pokračovat v expanzi a popohnat hodnoty nad 60 bodů. Bohužel indikátor MACD je v tuto chvíli nepoužitelný.

Aktuální situace na 1D TF XAUUSD

Na denním grafu máme perfektně definované dno a vrchol, díky čemuž máme před sebou stranové obchodní pásmo, z čehož lze vycházet. Při tom posledním odrazu od S/R hladiny 1 678 USD/unce se vytvořilo dost silné momentum, které ovšem nad S/R levelem 1 770 USD/unce rychle zesláblo. Dokud je však cena nad řečeným levelem, můžeme kalkulovat s tím, že horní hranici obchodního pásma otestujeme.

zlato

Že je něco v nepořádku nám říkají i objemy, které jsou od toho impulsního odrazu od 1 678 USD/unce pořád dost slabé. Uvedený stav přetrvává více jak dva týdny, což vnímám jako dost závažný negativní signál. Jestli ale zlato S/R level 1 770 USD/unce drží, i tak převládají šance ve prospěch pozitivního cenového vývoje.

Navíc v blízkosti hladiny máme dle objemového profilu High Volume Node. Máme tu tedy solidní hloubku trhu, takže by support mohl vydržet. Jestli však padne, budeme se asi muset smířit s otestováním S/R hladiny 1 678 USD/unce.

Indikátory

Na RSI je lokální high u 56 bodů, takže se trh od toho posledního odrazu vůbec vysoko nedostal. Bohužel mám nyní pocit, že křivka indikátoru se stáčí zase tím nesprávným směrem. Pokud se momentum tak rychle překlápí, není to dobré znamení. Vývoj MACD akorát odráží fakt, že cenový růst je dost slabý.

Závěrem

Co tedy z dnešní analýzy vlastně vyplývá? Je trh bullish nebo ne? Osobně mám z trhu dost smíšený pocit, protože na první pohled je zlato z měsíčního a týdenního časového rámce okamžitě na long. Ovšem na denním grafu můžeme sledovat, jak jsou objemy nápadně nízké a cenový růst přestává mít sílu.

Jak už jsem podotknul, jsem přesvědčený, že tohle váhání je způsobené očekáváním. Všichni jsou si víceméně jistí, že Federální rezervní banka v září ty sazby zvedne a utne kvantitativní uvolňování. Což samo o sobě není pro zlato bearish, alespoň ne přímo. Respektive trh hned uvěří, že inflace se dostane pod kontrolu, čímž zlato ztratí palivo pro expanzi.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

8 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: