28.02.23 Analýza XAU (zlato) – Dočká se zlato brzy obratu vzhůru?

3
(2)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Kurz zlata již několik týdnů v kuse klesá. Je to tak pro zlaté býky jistě nepříjemná změna. Jelikož konec minulého roku a začátek toho nynějšího byl pro zlato opravdu excelentní. Situace se ale změnila. Respektive technicky změnila. A navíc si trhy čím dál více uvědomují, že úrokové sazby porostou o dost výš, než si před nedávnem připouštěly. A to není právě pro trh se zlatem to pravé ořechové.

Pokaždé když Fed zvyšoval úrokové sazby, přišel crash

Včera jsem na svém Linkedin profilu zmínil, že pokaždé když Fed zvyšoval úrokové sazby, nakonec se v ekonomice něco „rozbilo“. Když se podíváte na přiložený graf, zjistíte, že každý cyklus růstu úrokových sazeb vyústil v mohutnější propad na akciovém nebo dluhopisovém trhu. My zatím můžeme sledovat, že úrokové sazby rostou. Aniž by k jakémukoliv mohutnému propadu na trhu došlo.

Dále je dobré si uvědomit, že Fed v minulém roce zvyšoval úrokové sazby nejagresivnějším tempem za posledních několik dekád. Každý býk jde proto automaticky proti historické zkušenosti. A je velmi rizikové sám sebe třeba chlácholit, že tentokrát se situace vyvine jinak. Může vás to stát dost peněz. Někde se to časem zlomí. Jen nevíme, kde přesně. Chce to akorát trpělivost, protože měnové restrikce se v plném rozsahu mohou začít projevovat až s 2ročním zpožděním. Záleží prostě na okolnostech. A už jsem i párkrát zmiňoval, že jestli se ekonomická recese dostaví, přijde nejspíš až na přelomu letošního a následujícího roku.

Kurz zlata na sestupné trajektorii

Takže zlato se nám po celý měsíc únor drží na sestupné trajektorii. Nejhorší to bylo v úvodu měsíce. Tehdy kurz zlata ztratil během dvou obchodních dnů skoro 5 %. Následně se pokles mírně umoudřil. Tempo poklesu už nebylo tak dynamické. Avšak pokles stabilně pokračuje. První úrovní, kde existovala možnost kurzového obratu, je právě S/R level 1 830 USD/unce. Kde kurz zlata skutečně reagoval na dotyk pozitivně. Kupci v pásmu určitě byli dle reakcí. Jelikož 17. února se v grafu vytvořil pěkný pin bar.

Osobně jsem byl přesto k této úrovni hodně skeptický. Protože jsem spíše toho názoru, že pro úspěšný odraz potřebujeme mnohem likvidnější pásma. A to je dle mého až S/R level 1 678 USD/unce, kde je těch kurzových obratů nespočet. A navíc jsou reakce historicky opravdu agresivní.

Faktem ale je, že to co zlato předvedlo od začátku listopadu až do počátku února, byl obrovský projev síly. Kurz zlata posiloval tři měsíce v kuse a to velmi dynamickým tempem. A téměř se trh dostal do těsné blízkosti předešlých all time high vrcholů. Tím chci říct, že by mne asi nijak nepřekvapovalo, když by se trh snažil vytvořit letošní minimum výše. Jak jsem ale řekl výše, ty podmínky pro zlato nejsou zrovna nejpříhodnější.

Závěrem

Můj názor je takový, že zlato by mělo nahoru. Spojené státy jsou na hranici ekonomické stagflace jako v 70. letech. Přesto ale žádný zlatý boom nepřichází. A podle mě je důvod takový, že investoři jsou jednoduše hloupí. Polopaticky řečeno, na zlato všichni z vysoka kašlou. A časem se jim to může logicky vymstít. Zas na druhou stranu, naše generace holt tohle makroekonomické prostředí nezná. Nemáme tu přímou historickou zkušenost. A to se odráží na chování trhů.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan Fiala

A o se to děje se zlatem během posledních dní masivní nárůst!!!!
Musíte o poklesu resp
o stagnaci, ale tohle??

spot_img