27.09.20 Technická analýza NEO/USD a IOTA/USD – Nakupující se snaží, ale mají vyhráno?

5
(1)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Po včerejší analýze s mincemi Ethereum a Litecoin jsem si pro vás tentokrát připravil kombinaci NEO a IOTA. Na NEO byla analýza v polovině tohoto měsíce a co se týče IOTA, tak to nejspíš někdy ke konci srpna. Každopádně, nákupní tlak na těchto mincích předvádí jakousi iniciativu býků, ale zatím to teda není nijak přesvědčivé.

Respektive, na NEO byl ten retracement příliš malý. NEO udělalo od března více jak 500 % a během toho retracementu činila ztráta pouze necelých 29 %. Třeba na ChainLinku došlo k retracementu o více jak dvojnásobek. I na trhu s IOTA byla ztráta mnohem větší, i když ta expanze, když to přeženu, byla v relativních číslech docela obdobná.

Abych pravdu řekl, že musí být pro spoustu lidí nyní vstup do trhu velmi lákavý, protože delší retracement v řádu týdnů máme za sebou a dokonce se zdá, že nakupující předvádí sílu. Ale opravdu předvádí? To je právě dost sporné, ale to si ukážeme až přímo na grafech níže.

Aktuální situace na 1D TF NEO/USD

Jak jsem říkal v úvodu, tak NEO předvádí v poslední době ohromnou sílu, což přikládám tomu, že se tahle mince v srpnu vymanila definitivně z té bear struktury podmíněné tou rudou čerchovanou trendovkou. Když už jsme u toho, tak je možný throwback a retest této trendovky? Samozřejmě to po technické stránce dává smysl a když by se potvrdila jako support, tak je to nesmírná příležitost.

Hlavně bychom měli jistotu, že cena NEO pod nějakých 12 USD v následujících letech nespadne. V podstatě bych i řekl, že pokud někdo hodlujete NEO s nákupkou 12 USD a níže, tak máte vyhráno. Ta šance, že se na dlouho (štěrchnout nižší hladiny můžeme) dostaneme pod řečenou cenovou úroveň mi přijde strašně malá.

Osobně vnímám za nejsilnější support S/R level 16,61 USD, ale když bych to měl hodně zjednodušit, tak vlastně celé pásmo v rozmezí 20 USD – 15 USD je jedno velké pásmo podpory. Což potvrzuje historický kurzový vývoj. Zároveň ceně pomohlo před propadem i spodní hrana trendového kanálu, ve kterém se NEO zrovna nachází.

Poslední odraz od té spodní hrany byl hodně agresivní, ale hned na S/R levelu 22,47 USD došlo k zřetelnému zamítnutí a brzy tak budeme asi svědky otestování support 20 USD a pravděpodobně i spodní hrany trendového kanálu. Jestli oba řečené supporty padnou, tak kalkuluji s tím, že je další zastávkou až právě těch 16,61 USD.

Indikátory

Cena dělala stále vyšší vrchol, i když RSI generovalo opakovaně vrcholy nižší. Obecně vzato tu byla jednoznačná nepřímá úměra mezi soustavným růstem ceny a klesající křivkou indikátoru. Medvědí divergence se tudíž akorát uplatnila, ale čekal bych klidně drop i mnohem hlubší.

Jinak, dno hodnot je na nějakých 48 bodech, takže technicky vzato si NEO jednoznačně drží svůj uptrend. Nicméně, neviděl bych problém ani v malém škrtnutí s hraničními 30 body. Co se týče MACD, tak i zde byla divergenci mezi vrcholy křivek a vrcholy kurzu.

Aktuální situace na 1D TF IOTA/USD

IOTA během těch několika týdnů utrpěla markantně větší ztráty a dokonce došlo k breakdownu skrze střednědobou trendovku. Z technického hlediska je to rozhodně problém, ale dokud máme vyšší roční high a vyšší low, tak je to vlastně v pohodě. Leč to může klidně znamenat, že potenciální dno je mnohem hlouběji.

Nejbližší dno je prozatím na S/R levelu 0,2279 USD a myslím si, že je dost velká šance na to, že to tak i zůstane. Ovšem za předpokladu, že nebude pro nakupující problém cenu dostat zpátky nad tu trendovou čáru. Navíc ta korekční struktura měla podobu falling wedge a dá se říci, že máme po čerstvém breakoutu.

Takovej breakout lze určitě brát tak, že je korekce ukončena, ale to má významný háček. Objemy to totiž vůbec nepotvrzují. Po průrazu z tak velkého býčího patternu by měly nákupní objemy výrazně vzrůst, ale to se nestalo. Pokud nákupní objemy rychle nevzrostou a nepovede se ubránit S/R level 0,2533 USD, tak je nezanedbatelná šance, že je to fakout a jdeme udělat nižší lokální low.

Tady ale pozor – třeba si nakupující prosadí svoje až při retestu horní hrany toho klínu. Když se kurz od té horní stěny odrazí v doprovodu nemalých nákupních objemů, tak je šance, že níž nepůjdeme.

Indikátory

Z RSI lze konstatovat, že hraničních 30 bodů hraje roli jako support, ale není zde žádná divergence. Respektive, nižší dno křivky indikátoru o něco málo blíž k těm 30 bodům. To už ale neplatí pro histogram indikátoru MACD, kde je mohutná býčí divergence.

Mně však ale nepřijde, že by trh nějak impuslivně na to zareagoval. Máme čerstvě po překřížení křivek MACD, což je od bearish crossu z 20. srpna vůbec poprvé. Jsem i tak ale dost skeptický, že z toho cokoliv vzejde – trh na to prozatím vůbec nereaguje.

Závěr

Na těch altcoinech jde s různou mírou seznat, že tam jakási iniciativa ze strany nakupujících  je – analogicky to platí pro prodejce, kdy z jejich strany je spíše neiniciativa.

Naschvál dělám kombinace trhů, kde ten kontrast mezi tou různou snahou je na první pohled znát. Je to kvůli tomu, aby to nepůsobilo celé jako konfirmační bias. Víc k tomu na závěr asi nemám – doporučuji akorát sledovat nákupní tlak, víc ani dělat nelze.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img