Bitcoin se včera v poledne propadl pod 30 000 USD, čímž zároveň došlo k průlomu z toho úzkého stranového pásma. V pásmu kurz bitcoinu konsolidoval zhruba čtyři týdny. A ve včerejší analýze jsem zopakoval, že v tak úzkém pásmu se kurz nemůže zdržovat příliš dlouhou dobu. A jakmile včerejší analýza vyšla, trh čelil propadu. Asi osud. Nás ale nyní zajímá, co dál? Faktem je, že se až tak moc nestalo. Trh nás sice trochu nasměroval, ale ta primární struktura v podobě rostoucího klínu je pořád platná. Vysvětlíme si.
Americká centrální banka má zítra zasedání
Americká centrální banka má zítra červencové zasedání, kde s největší pravděpodobností rozhodne o dalším navýšení v úrokových sazbách. A to o 0,25 procentního bodu. S čímž kalkuluje i nástroj Fed Watch. Dle kterého je ta pravděpodobnost hiku téměř 100%. Samotné měnově-politické rozhodnutí pak nejspíš nebude mít na trh v daný okamžik znatelnější vliv. Možná přijde nějaká volatilita, protože to sepne algoritmy. Ale to je tak vše. Více je důležité, co nám po rozhodnutí řekne předseda Fed Jerome Powell během tiskové konference.
Během podzimu můžeme očekávat, že přijde ještě minimálně jedno zvýšení o stejnou hodnotu. Jak ale často opakuji, celkový růst úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu má spíše psychologický efekt. Dopad na reálnou ekonomiku bude minimální. Fed chce jednoduše ukázat ramena, že to s inflací myslí vážně. Zároveň si dost možná chtějí připravit půdu pro mnohem agresivnější pokračování v restrikcích, když by inflace zase začala akcelerovat.
Jak jsme si ukázali v předešlých analýzách, hrozba nového inflačního spiku je stále reálná. Uvedenou možnost bych minimálně nepodceňoval. Můj názor je, že jestli nepřijde hlubší hospodářská recese, měli bychom alespoň s lehčím inflačním spikem počítat. Málokdo to zmiňuje, ale varianta se soft landing je vlastně inflační scénář. A pak k té recesi stejně bude muset dojít, protože Fed musí přitvrdit.
Bitcoin se propadl pod 30 000 USD
Jak jsem říkal v úvodu, bitcoin se během poledne propadl z toho úzkého stranového pásma, čímž se zároveň dostal pod 30 000 USD. Ono to i tomu nasvědčovalo, protože ten předešlý týden nebyl pro trh zrovna příznivý. Bitcoin si tak připsal čistou denní ztrátu ve výši 3 %. Což není přirozeně žádná velká ztráta. Vlastně se tomu lze zasmát. Na druhou stranu nás trh alespoň krátkodobě nasměroval. A to k supportu kolem 27 000 USD a spodní hraně toho robustního rostoucího klínu.
Zmiňoval jsem, že právě řečený pattern je nyní tím důležitým pro sledování. Jelikož průlom nás může nasměrovat i střednědobě. Osobně jsem toho názoru, že jestli kurz bitcoinu prorazí z patternu dolů a zároveň překoná support kolem 25 000 USD, těch 12 000 USD je na přelom roku vysoce pravděpodobné. Ale od toho jsme zatím pořád daleko. A kurz se proto může pořád vyvíjet v neprospěch medvědů.
Osobně mě fascinuje, že bitcoin absolutně nekoreluje s akciemi. Akcie pumpují do totálního nesmyslu a bitcoin naopak klesá. Pamatujete na označení kanárek? Investoři zkrátka nemají o kryptoměny velký zájem. Když by měl bitcoin kopírovat hlavní akciové indexy, už by se cena nacházela blízko historického maxima. Trh ovšem není ani v polovině.
Co se ještě týká té technicky trhu, všimněte si, že vyšší vrchol je jenom těsně nad vrcholem z dubna. Největší kurzový postup bitcoin zaznamenal právě od začátku ledna do poloviny dubna. Od té chvíle se technicky trh nikam skoro neposunul. Celkové momentum slábne. A to by nás nemělo překvapovat, protože jsem mnohokrát varoval, že objemy celé měsíce postupně klesají. Polopaticky řečeno, chybí palivo.
Závěrem – buďte s bitcoinem opatrní
Bitcoin je podle mého názoru pořád dost drahý a lepší ceny teprve přijdou. Nemám samozřejmě křišťálovou kouli, takže netuším, jak přesně se trh bude vyvíjet. Třeba těch 42 000 USD do konce roku dáme. Střednědobě ale kalkuluji s tím, že nás čekají lepší ceny. A když se mýlím, tak prostě smola. Tak to na trzích chodí. Každý má svou hlavu, takže se každý i sám musí podle toho zařídit.