25.11.20 Technická analýza XRP/USD a ZEC/USD – Ještě jedna vlna up?

5
(1)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Nervozita na kryptotrzích roste, ceny padají • ZCoin pod 51% útokem • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Ačkoli bitcoiny zpočátku vzrostly na 38...

[Večerní souhrn článků] • Centrální banka Francie úspěšně vyzkoušela CBDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Analýza na Zcash (ZEC) a XRP byla sice v sobotu, ale vzhledem k dynamice trhu si dovolím udělat větší update. Navíc na ZEC osobně začínám spatřovat obrovskou příležitost, protože dno struktury trhu nasvědčuje, že by brzy mohlo dojít k masivnímu průrazu. Možná k něčemu obdobnému jako na XRP.

Jinak jste si určitě všimli, že XRP vzrostlo snad o nějakých 190 %? Část z toho sice umazal throwback, ale většina hodnoty zůstala. Každopádně jsem ve včerejší analýze na Waves a Stellar vysvětlil, proč XRP tak extrémně pumplo. Odpověď spočívá v napákovaných pozicích shortařů, kteří neodolali a rozhodli se tu parabolu v grafu shortovat.

Tip: Ceny kryptoměn můžete sledovat i na našem webu. Kromě cen tam najdete i jiné užitečné nástroje pro obchodování a těžbu. 

Naskakovat do paraboly v podobě krátkých pozic je stejně stupidní jako v podobě dlouhých pozic. Je to obyčejná hamižnost, která tenhle růst poháněla. Jsem toho názoru, že ty agresivní pumpy nebyly způsobené přirozenou poptávkou, ale vynucenými nákupy obchodníků, kteří byli nuceni uzavírat své krátké pozice. Zas na druhou stranu shortaře trochu chápu, protože XRP mělo tendenci po každé větší pumpě hned padnout tvrdě na hubu. No, nyní se jim to nevyplatilo.

Aktuální situace na 1W TF ZEC/USD

Co se týče struktury trhu, tak v grafu spatřuji klesající kanál a zároveň inverzní Head & Shoulders, kdy horní stěna klesajícího kanálu je zároveň neckline IH&S. Případný průraz tak může vyústit v solidní pumpu, což bude i popoháněno tím, že dle Volume profile nad cca 95 USD je ta likvidita historicky horší. Pokud tedy k průrazu skutečně dojde, tak se vyplatí si počkat na potvrzení.

Potvrzením by mohlo být překonání srpnového swing high – zde budou mít navíc shortaři likvidačky a stop lossy. Pravděpodobně se průrazem high spustí lavina, která rychle prolomí i rezistenci u S/R levelu 111 USD. Vlastně bychom se mohli dočkat i něčeho obdobného jako na XRP. Leč ne v téže míře, protože Zcash není rozhodně přeshortovaný coin.

Naopak tam od srpna vzrostly longy o 100 % – pozor na to, protože longy jsou dobrým palivem pro strmý pád. Co se týče objemů, tak ty vzrostly, ale není to prozatím žádný extrém. V konotaci na price action je ještě asi nesilnější rezistence cca 171 USD. Relativně dlouho trvalo medvědům, než tuhle úroveň prolomili, tak bych čekal, že analogicky to budou mít býci též těžké.

Indikátory

RSI je podle mě nesmírně bullish, protože nám nabízí double bottom v podobě křivky indikátoru k cca 45 bodů. To jest zároveň jakési potvrzení, že je trh v býčím cyklu. V býčím cyklu by hodnoty RSi neměly padnout pod 45 bodů. A pokud ano, tak by tento stav neměl dlouho přetrvat.

Co se týče nižšího časového rámce, tak na první pohled se zdá, že máme před sebou přípravu na pokračování v průrazu. Každopádně podobný pattern je i na mnoha jiných altcoinech. Teda, někde je k vidění třeba falling wedge nebo býčí vlajka.

Leč všeobecně na trzích s altcoiny to nevypadá, že by měl růst končit. Jak ale neustále dokola opakuji, tak na kapitálových trzích není nic jistého a může dojít dynamicky ke změně podmínek. Proto je potřeba svůj kapitál chránit.

Aktuální situace na 1W TF XRP/USD

XRP nakonec dokázalo prorazit skrze S/R level 0,477 USD. Chvíli to trvalo, ale přece. Co se zase týče objemů, tak bull volume je za minulý a současný týden vůbec největší za poslední dva roky. Není ani divu – sledoval jsem na Bitfinexu likvidace shortů a během pár minut byli nuceni zavírat shortaři pozice v hodnotě milionů dolarů.

Logicky došlo k mohutné pumpě, která ovšem nebyla až tak překvapivá. Avšak stále je aktuální růst ještě nic v kontrastu s týdenními svícemi ze závěru roku 2017. Tehdy byla volatilita ještě daleko větší. Každopádně má expanze vrchol na rezistenci 0,78144 USD, kde je i high ze září roku 2018. Zmíněná svíčka má dost dlouhý knot a dotýká se též stejné rezistence.

Evidentně je tu tedy dost silný odpor a minimálně krátkodobé zamítnutí je opodstatněné. V těchto chvílích je cena na S/R levelu 0,659 USD. Úroveň se vlastně testuje jako support a čekáme buď na obnovení expanze nebo korekci. Pro úplnost chci dodat, že kdyby začal na této úrovni korekce, tak pokles až k cca 0,38 USD je naprosto reálný.

Indikátory

Na nižším časovém rámci je obdobný grafický pattern jako u ZEC. S tím rozdílem, že zde nám graf nabízí učebnicový příklad symetrického trianglu. Zatím na nižších časovým rámcích jednoduše nic nenahrává tomu, že bychom měli padnout na čumák. Nicméně trhy překypují dynamikou a proto se situace může klidně z minuty na minutu drasticky změnit k horšímu.

Je nanejvýš žádoucí si dávat pozor a nenásledovat pouze slepě patterny a indikátory technické analýzy. Jinak objemy jsou obrovské – tolik zobchdovaných XRP jsem u 4H svící neviděl, že ani nepamatuji.

Indikátory

Na RSI byla medvědí divergence, ale ta se uplatnila – byl z toho drop skoro o 30 %, ale nakupující výplach neodradil a začali nakupovat vesele dál.

Závěr

V těchto chvílích je situace taková, že se trh asi chystá ještě na jednu vlnu nahoru. Jak ale neustále opakuji, tak je potřeba být nyní hrozně opatrný – jestli se Bitcoin začne sypat, tak to altcoiny smete ještě více. Je nutné nad tržní situací přemýšlet a nebrat to na lehkou váhu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře