24.11.20 Technická analýza Waves/USD a Stellar/USD – Proč je nyní tak častý parabolický růst?

5
(4)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Po včerejší analýze na Bitcoin (BTC) jsem si pro vás připravil zase něco na altcoiny. Konkrétně se dnes pověnujeme Waves a Stellar. Přeci jenom toho moc Bitcoin v posledních několika dnech moc nepředvedl. Co se týče trhu s XRP, ZEC, BCH a IOTA na které jsem dělal v předchozích dnech analýzy, tak ty naprosto šíleně pumpují.

Všechno je extrémně přepálené a stejně trhy ignorují prodejní signál, které třeba důležité technické indikátory generují. Nemyslete si však, že je to přirozená poptávka. To není ani náhodou, protože je ten zběsilý růst poháněn hamižnými shortaři, kteří ze své hlouposti nesmyslně shortují parabolické expanze. To je především případ XRP, kde těch otevřených krátkých pozic bylo hrozně moc a posléze rapidně narostly.

Řečený coin byl jednoduše přeshortovaný, protože si všichni zvykli na to, že je XRP dlouhodobě slabý a po každé větší pumpě hned následoval rychlý pád. Což se tentokrát vůbec nevyplatilo a držitelé krátkých pozic jsou likvidováni jeden po druhém. Proto není žádným překvapením, že XRP posílilo o cca 150 % za pět dní.

Bohužel z opačné strany barikády není situace o nic lepší – dlouhé pozice na altcoinech mohutně vzrostly, což je bez debat nemalé riziko. Jestli do těch longů někdo pořádně strčí, tak většina růstu z předchozích několika dní může vyletět komínem. Retail se zkrátka chová zase pitomě a tím myslím býky i medvědy.

Aktuální situace na 1D TF XLM/USD

Pro Stellar byl technicky největším impulsem pro růst průraz skrze tu klesající rezistenční trendovou diagonálu. Průraz spustil definitivně FOMO, které trvá do těchto chvil. Druhým technicky nemalým úspěchem bylo prolomení S/R levelu 0,11820 USD. Blízko této úrovně je value area high (vrchol oblasti hodnoty), takže další v podstatě rezistence proražena.

Třetí metou byl S/R level 0,14382 USD, kde navíc na základě volume profile končí likvidní cenové pooly. Proto taky kurz hned po breakoutu zmíněné hranice tak agresivně pumpnul až k cenové rezistenci 0,18 USD. Přes špatně likvidní cenové relace kurz projíždí jako nůž máslem, což nováčci nechápu a mají tendenci na vrcholu nakupovat. Věřte, že skupiny s velkým kapitálem mimo rovnováhu nenakupují a nyní jsme od té rovnováhy hrozně daleko.

Je to hnáno pouze nenažraností a naprostou absencí racionality ze strany retailu. Každopádně byla expanze zastavena na dost starém levelu – na 0,18 USD byl trh naposledy v listopadu 2018. Alespoň tedy víme, že cena reaguje i na relativně starých úrovní. Po tom parabolickém růstu jsou pro Stellar dvě možnosti. Ta víc bullish je, že trh začne vytvářet novou rovnováhu ve vyšších cenových rozpětí.

Ta méně bullish varianta je, že otestujeme horní hranici bývalé rovnováhy, což je mezi S/R hranicemi 0,118 USD – 0,099 USD. Varianta tudíž kalkuluje s propadem z vrcholu o cca 40 %. Vzhledem k tomu, že kurz vyrostl hrozně rychle, tak ještě rychleji může o těch 40 % padnout. Za současných podmínek je riziko nenadálého poklesu vysoké.

Indikátory

Denní RSI je na extrémně nebezpečných hodnotách – 87 bodů. Tak vysoko byl trh naposledy na přelomu 2017/2018. Pro MACD platí to samé.

Aktuální situace na 1D TF Waves/USD

Na Waves dělám analýzu vůbec poprvé a i zde se cesta nahoru neobešla bez parabolické expanze. Na vrcholu té paraboly je poznat, že dost obchodníků začalo vyskakovat. Pondělní svíce má docela dlouhý knot, takže s toho lze usuzovat, že se ta poptávka krapet vyčerpala. To ovšem neznamená, že je všemu konec, protože nic jako jistota zde neexistuje.

I tak je ovšem rozumnější varianta kalkulovat s tím, že dojde brzy ke korekci a hledat úrovně, kde je šance na odraz. Trh má k dispozici S/R levely 7 USD, 5,83 USD a 4,44 USD. Ovšem největší konfluence je až na poslední řečené úrovni. Je to jednak předešlé swing high ze srpna letošního roku a navíc je zde Fibonacciho hladina 61,8 %.

Samozřejmě i tzv. golden ratio 65 %. Spolu s tím ještě vrchol oblasti hodnoty (value area high). Tudíž je zde kombinace faktorů, které zvyšují šance na odraz. Není to ovšem žádná jistota – znova opakuji, že na kapitálových trzích 100% záruka úspěchu neexistuje.

Indikátory

Vrchol RSI je na cca 92 bodech a aktuálně to dělá 86 bodů. Jestli pozorně grafy sledujete, tak jsme si všimli nezanedbatelné divergence. Na MACD žádné anomálie nejsou, ale je to pěkný zrcadlový odraz aktuálního FOMO. Trh je jednoduše řečeno hrozně přepálený.

Závěr

Abych odpověděl na tu otázku kladenou v titulku, tak je to názorně poznat z prvního grafu a situaci jsem vcelku zevrubně popsal – na těch vyšších cenových hladinách trhy nebyly hrozně dlouho a navíc zde není ani historicky žádná rovnováha. A pokud je, tak dosti malá.

Osobně nevidím parabolickou expanzi v grafu rád, protože jsem toho názoru, že nevýhody tohoto konkrétního typu cenového vývoje převyšují nad výhodami. Jedna z těch nevýhod je, že parabolický růst střídá dost strmý propad. Plus je náročné odhadnout dno. Nenechte se tedy strhávat emocemi a chraňte svůj kapitál před ztrátou.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Díky za zajímavý článek. Naprosto souhlasím s přepáleným trhem. FOMO jede na plné obrátky – roste úplně vše. Shortaři to jen umocní likvidací vlastních pozic. Po takových parabolách přichází hluboké propady.

ppetr1

xrp neni coin – skoda ze to nevite.

Spaik

A co konkretne tedy XRP je?

spot_img