22.10.20 Technická analýza BTC/USD – Na týdenním grafu medvědí divergence, velké riziko?

4.7
(22)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Soud schválil rehabilitační plán kryptoburzy MT. Gox • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Coinbase oznámila plán na IPO, trhy se vzpamatovaly, Bitcoin opět nad 50 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co Coinbase informovala o...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Vzhledem k tomu, že se včera Bitcoinu (BTC) povedlo překonat sprnové swing high, tak jsem se rozhodl místo krátkého updatu ve včerejší analýze raději zpracovat zcela novou. Trh je nesmírně dynamický a situace se v podstatě z hodiny na hodinu radikálně mění. Není divu, vždyť i na denním grafu už máme parabolu.

Nižší časové rámce jsou dost přepálené a už i denní graf by si možná zasloužil korekci. A jak titulek dnešní analýzy napovídá, tak na týdenním grafu je spíše menší medvědí divergence. Vzhledem k tomu, že je malá a zároveň není ještě konec týdne, tak je dost možné, že se zneplatní. Leč je potřeba si uvědomovat, že to tam je, protože při uplatnění by to znamenalo tvrdý propad.

Ještě menší medvědí divergenci jsme měli v grafu minulý rok v létě a vzešel z toho pokles o více jak 50 % na swing low 6 425 USD z 13 880 USD. Jinak i docela dost vnímám to šílené FOMO, které je zase poháněné těmi různými youtube moonboys, kteří tvrdí, že je tu bull run. Je tu leda kulové – bull run se napřed musí vícero signály potvrdit a dokud se nedostaneme nad 14 500 USD, tak to potvrzení ani nedostaneme.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Začneme napřed 4H časovým rámcem, kde se v noci zavřela svíce v podobě shooting star (knot je až na 13 234 USD) a má nezanedbatelně velké objemy. Svíce se ještě nepotvrdila, ale může to být předzvěst pádu minimálně po 12 000 USD. Nebo-li k horní stěně toho expanzivního kanálu. Může to být ovšem start mnohem hlubšího pádu, protože jak jsem upozornil, tak na týdenním RSI straší ta divergence.

Ještě podotknu, že ta svíčka je přímo učebnicová a vidí ji snad i slepý. Nakupujícím tak nezbývá nic jiného, než projevit co nejrychleji iniciativu a prorazit nejlépe nad 14 500 USD. Trh nám v dubnu/květnu 2019 ukázal, že i po takových pumpách je schopný držet expanzivní směr. Pokud to tedy má být již nyní odpáleno do nebes, tak teď je ta správná příležitost. Jinak nás čeká odklad na přelom 2021/2022.

Indikátory

Vrchol hodnot RSI je skoro 87 bodů a nynější hodnoty jsou 81 bodů. Stále je to dost a tím pádem to riziko pádu je všudypřítomné. K MACD snad jen to, momentum up je opravdu silné a zatím neslábne.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Denní graf vypadá sám o sobě moc hezky, neboť jsme se zastavili až u měsíčního pivotu R2. Včerejší svíce byla solidním impulsem a máme to i potvrzené objemy. Ještě chybělo málo a skoro jsme atakovali horní stěnu toho zakresleného broadening wedge (bearish význam).

Nedávno jsem právě mluvil o tom, že když bychom měli vycházet z této struktury trhu, tak je technicky odůvodnitelný růst právě až po cca 13 600 USD. A varoval jsem i, že v tom je to právě ošemetné, protože se tím spousta lidí chytne do pasti, neboť to pak u té horní stěny může nepěkně crashnout.

Proto i když máme před sebou tu parabolu, což vypadá nesmírně bullish, tak struktura trhu jednoduše bullish není. Rostoucí broadening wedge není pozitivní struktura ani náhodou. To je dálší důvod, proč musíme nad 14 500 USD – tím se z té struktury vymaníme.

Indikátory

Už i denní graf se těší dle RSI docela velké překoupenosti, neboť hodnoty jsou skoro na 80 bodech. Je to dost a člověk by měl být opatrnější, ale není to v tomto okamžiku určitě žádný extrém. Každopádně cokoliv nad 85 bodů už je hodně rychle tikající bomba.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

U týdenního časového rámce kurz zaútočil na roční pivot R1. Trh měl i minulý rok pivot R1 přibližně na stejné cenové hladině a tam se to právě začalo sypat. Určitě zaznamenejte ty dlouhé knoty svíček z přelomu 2017/2018 a ty dlouhé knoty u z léta 2019. Tím chci říci, že nejsme za vodou. Nezapomínejte na to, že nejdůležitější je close svíček a ne to, jak v těchto chvílích zrovna vypadají.

Pak tu máme ty objemy a ty nejsou zatím stále nic moc. Ovšem jsme uprostřed týdne a v závěru to může vypadat zcela jinak. Osobně bych ale očekával u takové impulsní svíce mnohem větší objemy a proto si nemůžu pomoct, dost mi to smrdí. Co se týká té proražené stěny u toho mohutného symetrického trianglu, tak bez retestu s úspěšným dorazem to nic neznamená.

Toho price action bylo uvnitř grafického útvaru příliš málo a my nevíme, zda je zakreslení v této podobě vůbec validní. Laicky řečeno je možné tu horní hranu akorát trochu posunout nahoru. Nebo z toho vzejde jiný pattern, třeba rostoucí trojúhelník. Na základě těchto vyjmenovaných důvodů bych proto tomu nepřikládal žádný význam.

Indikátory

Křivka RSI ještě nedokázala prorazit skrze tu zakreslenou trendovku a taktéž je tu malá medvědí divergence. Že je malá nevadí, protože je na týdenním RSI. I tak může nasekat pěknou paseku. Zas na druhou stranu stačí pumpa o dalších 500 USD – 1 000 USD a zneplatní se. Ta šance jít na 14 500 USD by rázem byla mnohem reálnější.

Závěr

Ještě krátce k tomu Paypalu, nepovažuji to za nic výjimečného a nezdá se mi to ani bullish. Nelze vyloučit, že se tím mírně přidalo pod kotel, ale určitě to není důvod téhle pumpy. Řekl bych však, že ohlášení zrovna v době, kdy jsme u klíčové rezistence, není náhoda. Spousta retailu se na to určitě chytla, protože hledají fundament v něčem, kde absolutně žádný není.

A k tomu právě dopomáhají ti různí youtube moonboys, kteří tvrdí, že je tahle zpráva něco úžasného. Není nic kladného na tom, že masy neznalých lidí budou moc kupovat a prodávat Bitcoin skrze Paypal. Naopak jsou z toho ty nejtěžší dumpy, protože tihle jako první panikaří.

Jo, a ještě na úplný závěr – nebaví mě výtky lidí, kteří si přečtou max pár vět nebo ještě hůře pro ně, vůbec nechápou psaný text. Podotýkám, že já nic nepredikuji. Zhodnocuji akorát situaci, uvedu hrozby a hrubě nastíním nějaké možné scénáře. Proměnných je ale nekonečně mnoho. Jestli chcete tedy „predikce“, tak jděte na ČHMÚ.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 22

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře