22.05.20 Technická analýza akcií Boeing a Microsoft – Komu zvoní hrana? Společnosti Boeing

4.7
(3)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Naposledy jsme se podívali na trhy s akciemi technologických společností AMD a Tesla. Nyní se zaměříme znova na Microsoft a přidáme i akciový trh Boeing. Proč zrovna Boeing? Pokud jste v posledních dvou letech alespoň trochu sledovali zprávy, tak víte, že tato letecká společnost měla významné problémy se svými nejnovějšími stroji, které tak trochu padaly k zemi i s cestujícími.

Nakonec se ukázalo, že stroje Boeing 737 MAX mají vážné technické problémy a museli je nakonec všechny uzemnit, dokud se to nevyřeší a nedostanou od amerického úřadu pro letectví razítko, že je vše už v pohodě, tak tam i zůstnaou. Každopádně, ten problém není statický a neustále se dostávají na veřejnost nové informace a dalších nalezených problémech strojů 737 MAX.

Tržní účastníci samozřejmě takové zprávy nevidí rádi, takže ani není moc důvod pro nákup. Naopak medvědů se na tomto konkrétním trhu vyrojilo opravdu dost. Každopádně, cena akcií Boeing se propadla do cenových relací, kdy byl trh naposledy v rozmezí let 2013 – 2016. Historické maximum je na nějakých 446 USD za akci, takže při aktuálních 139 USD za akcii to lze označit za skoro likvidační pokles.

Aktuální situace na 1D TF akcií společnosti Boeing

Ta cena od polovina února spadla o nějakých 60 % a když bychom to měli brát po aktuální dno, tak to dělá až 75 %. Jakmile se trh tak drsně propadl, tak jsou od té doby ohromné objemy obchodů. Upřímně, nejsem si jistý, co to znamená, protože fundamentálně na tom společnost Boeing není moc dobře. I přesto jsou objemy obchodů historický největší a nezdá se mi zrovna, že by měl nakupovat pouze retail. A na distribuci to zatím zrovna nevypadá. Fakt si v tomto ohledu nevím rady, jak to sprvně interpretovat.

Ty objemy obchodů jsou totiž rekordní a s cenou to výrazně nehlo ani dolů a ani nahoru. Tedy, abych byl přesný, tak ta volatilita je samozřejmě na obě strany šílená (o desítky p.b. za den), ale po technické stránce trh nikam zrovna nepokročil. Nicméně, spíš se dá čekat, že volatilita postupně bude menší a pak s v závislosti na celkovém trhu uvidíme, kam půjdeme.

Indikátory

Když se pozorně podíváme na indikátor RSI, tak z toho lze implikovat, že trh má minimálně od jara minulého roku problémy. Nejvíc se podle indikátoru dařilo v září, kdy se hodnoty vyšplhaly až na 70 bodů, ale to se odehrálo zrovna v době, kdy celkový trh vrcholil. Obecně lze konstatovat, že hodnoty RSI byly spíše nižší a nejtěžší pokles máme z března. Ještě zaregistrujte i to, že i přes tu značnou volatilitu to s indikátorem moc nehne, takže opravdu z technického hlediska trh nikam moc nepokročil. No, na MACD je momentum pozitivní, ale postupně slábne.

Aktuální situace na 1D TF akcií Microsoft

Tak teď přejděme k tomu „méně“ zajímavému, což je akciový trh Microsoft. Cena akcií Microsoftu moc hezky koreluje s indexem Nasdaq, takže není moc překvapením, že jsme blízko ATH cen z února letošního roku. Nejdůležitější je ale v současnosti samotná struktura trhu, která opravdu připomíná tzv. V-shape. V-shape struktura je teď hodně probíraná v amerických médiích a hledí se na to jako na jakousi spásu.

Tady ty struktury nejsou zrovna časté a v podstatě je vývoj po celou dobu docela divoký. Je vcelku nezvyklé vidět, že po strmém propadu ceny hned následuje strmé stoupání kurzů a trvá obdobnou dobu. Jenomže já jsem k tomu docela dost skeptický, protože globální ekonomika dostává na frak a dlouhodobě to nemohou zachránit ani hamižní retail investoři.

Indikátory

I přes dost strmý postup kurzu up nedošlo ani k dotyku křivky RSI s hraničními 70 body. Zároveň musíme seznat, že pozitivní setrvačnost slábne, ale na druhou stranu se ještě pořád drží. Co se týče MACD, tak tady proběhl po sedmi týdnech bearish cross.

Závěr

Co si z obou trhu tzv. vzít? Hlavně je tu do očí bijící kontrast, protože zatímco akcie Microsoft v podstatě předchozí ztráty úplně umazaly, tak market s akciemi letecké společnosti Boeing jenom tak ze třetiny a pak začal kurz hned zase klesat. Když se zaměříme pouze na Microsoft, tak bude teď hodně zajímavé sledovat, zda se povede udělat nové ATH a pak i pokračovat ve vzestupném trendu. Jestli to v dohledné době tvrdě spadne, tak se to zapíše do historie jako jeden z největších bull traps na trhu s technologickými firmami. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img