21.11.22 Analýza BTC/USD – Červený začátek nového týdne, diskont na Grayscale

3
(8)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Bitcoin (BTC) celý minulý týden konsolidoval. Po velkém propadu naprosto logické price action. Trh se nadechne a tím se zase vytvoří prostor pro další pokračování v medvědím trendu. Jak jsem vysvětloval v přiložené nedělní video analýze, na aktuálním supportu není moc aktivita nakupujících znát. Alespoň prozatím je obrana velmi vlažná. Navíc americký dolar opětovně posiluje. A akciový trh se též nezdá, že by byl zrovna silný. Alespoň dle současného futures trhu.

Více jak 40% diskont na Grayscale Bitcoin

V minulém týdnu se začalo hodně mluvit o tom, že na Grayscale Bitcoin je poměrně velký diskont oproti Bitcoin spotu. Ten diskont činí více jak 40 %. A když se podíváte na graf, vidíte, že kurz je skutečně na úrovních z dubna 2020. Zatímco spot je na úrovních z listopadu 2020. Co znamená diskont? Že se obchoduje za nižší cenu, se slevou. Diskont je opakem pro premium.

Jak je možné, že je na tomto trhu takový diskont? Za prvně je třeba chápat, že jde o ETF. Takže se obchoduje s akciemi ETF. Tohle ETF má držet bitcoiny, takže v podstatě zprostředkovaně investujete do trhu s BTC. Pro mnoho institucionálních investorů je to jednodušší cesta, protože zkrátka administrativa.

Ten diskont je přirozeně způsoben špatnou důvěrou ze strany akciových investorů. Jednak tolik nevěří trhu s kryptem a jednak nevěří této společnosti. Navíc si ETF účtuje poplatky, což ještě více snižuje poptávku po těchto akciích. V obecné rovině můžeme konstatovat, že by se ceny měly srovnat. Otázkou je, jestli Bitcoin spot dožene GBTC nebo vice versa.

Mimochodem, když by byl Bitcoin na stejných úrovní jako GBTC, obchodoval by se asi za 9 000 USD. To je docela slušná sleva, že ano?

Bitcoin začíná nový týden v červeném

Takže Bitcoin začal nový týden poklesem. Poklesem, který kurz dostává zpátky na pásmo kolem 16 000 USD. Ta aktivita nakupujících byla minulý týden dost slabá, na což jsem upozorňoval. A když jsou býci málo aktivní, co asi přijde? No, minimálně se dočkáme nového otestování. A v případě slabé obrany supportu, nás čeká průlom.

Když medvědi najdou dostatečnou sílu, možná se těch dlouho očekávaných cenových úrovní dočkáme mnohem dříve. Stačí horší sentiment a výprodeje mohou začít. Mimoto si uvědomte, že když se objevila velká bearish svíce, zanedlouho na to pokles pokračoval. A v takovém případě jsme od 12 000 USD v relativních číslech cca 24 %. Skutečně stačí jeden výprodej a jsme tam. A tam očekávám dle objemového profilu hodně hutnou obranu. A jsem ohromně zvědav, jak se kurz následně bude vyvíjet. Osobně totiž očekávám výrazné zpomalení dynamiky. Ale mohu se mýlit.

Závěrem

Bitcoin v těchto chvílích nevykazuje žádnou větší snahu o odraz. Je ale pravda, že dokud se zdržujeme na supportním pásmu, je pořád odraz možný. Respektive mohou nakupující úroveň využít. Zatím ovšem moc aktivní nejsou. A jestli to tak zůstane, mohou začít nové výprodeje.

Myslete na to, že nyní jsou všichni kvůli krachu FTX dost nervózní. Vídávám opakovaně nepotvrzené zprávy, že je zase někde cosi špatně a čeká nás velký špatný. Z drtivé většiny případů jsou to ale nepodložené věci. To ovšem neznamená, že není vhodné zůstávat opatrný.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

6 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

Jak nepodložené. Je jasné videt, jak byla rizena jedna burza, jaky to bylo ekonomický diletanstvi, letadlo v pravem slova smyslu. To jako podklad pro to, ze je něco špatně opravdu je myslím bohaté stačí. Tohle není o blbě náladě a medvědem trhu. Tohle je o tom, že když půjdeme moc dolu, tak to třeba nestojí další a další burzy…Nevíme, zda čekáme na nákupní dno a nebo na krach trhu. Dřív bych tomu asi nevěřil.

Mikael613

Ak by krachli este nejake burzy tak to by vyzeralo aj na stratu dovery a dost by to urobilo mraky nad kryptom dufam ze dalsi takto s financiami neoperuju… Ak by sa este cosi take prihodilo pri dalsich poklesoch tak by to asi skoncilo tak ako som ani neveril a to uplnym spalenim trhu… Je otazne ake rezervy maju dalsi v odvetvi kedze regulacie chybaju a napisat ze mam tolko a tolko btc eth a pod nie je az taky problem…horsie je to zistit vacsinou ked uz je to v pase a ludia zle dopadli.

Poslední editace 16 dní před přes Mikael613
Fantom

Ohledně té jedné burzy by bylo asi vhodné zrekapitulovat si co se vlastně stalo. SBF vesele obchodoval se svěřenými prostředky klientů FTX. A to ještě prostřednictvím Alamedy kde byla nastrčená jako ředitelka Caroline Ellison. Na první pohled naivní nerd – postnuté video na Twitteru. Možná byla trochu zhulená, ale její verbální projev byl tak na úrovni 12-letého dítěte a měla na nose brýle, kterým chyběla jedna nožička. Na druhý pohled to je mimořádně nadané dítě 2 profesorů z MIT. Geniální matematický mozek. Podle mne to byla nastrčená figurka. O skutečnou ekonomickou situaci firmy, kde byla ředitelkou se asi vůbec nezajímala. Více možná ukáže další vyšetřování, ale já jsem přesvědčen že ona se zaměřila pouze na konkrétní obchody (jistě velice rizikové) a hlavním podvodníkem je SBF. Ten kromě těchto podvodů aktivně loboval (také byl největším sponzorem demokratické strany v celé její historii) ve prospěch své firmy a pravděpodobně proti jiným a asi i včetně Binance. Zdá se že se to dozvěděl CZ a jednoduše SBF/FTX odstřelil. Drsně a živě přímo na Twitteru. Oznámil, že FTX je ve finančních potížích a FTT není dostatečně kryt. Velmi pravděpodobě začal FTT prodávat a jeho cena začala padat. Jeden z posledních příspěvěků Caroline Ellison byl na Twitteru – nabídka CZ že od něho odkoupí všechny jeho FTT za 22 usd/1FTT. CZ to odmítl. SBF ještě začal vyhrožovat, že FTX může pustit na trh všechny BNB které vlastní, ale CZ již nereagoval. Teprve až za delší dobu přišel s nabídkou odkoupit celou FTX. Když poté zjistil její finanční situaci a od dohody pochopitelně odstoupil, byl již osud FTX zpečetěn. Tedy tady konkrétně máme případ souboje dvou kryptomagnátů, kde ten nejsilnější zničil svou konkurenci a to přímo živě prostřednicvím Twitteru.
Podobných podvodných hráčů je v kryptu ale určitě více. Další favorit je podle mne crypto.com a uvidíme jak se bude situace s Grayscale vyvíjet. Možná má Peter Schiff zase jednou výjmečně pravdu a Grayscale ještě crypto.com předběhne. Tohle ale není problém krypta jako takového. To jsou lidi z klasických financí. Klasičtí bankovní podvodníci, jak je známe už roky. Ostatně i některé banky to mají nahnuté – Credit Suisse a Deutsche bank například…. . Kvalitní krypto přežije, jen je problém najít vhodnou bezpečnou infrastrukturu. Ideální by byly decentralizované burzy, ale tady je ještě otázkou bezpečí před hacknutím … . Současný cenový propad je jen dobře, kryptoměny se dostávají na reálné ceny. Tedy alespoň já si myslím že už můžeme mluvit o cenách které se začínají blížit reálným hodotám. A určuje se to fakt těžce, je to možná víc tipování 🙂

Poslední editace 16 dní před přes Fantom
Bart

To je argumentace na nic, rikat, že to normální banky mají taky. Jednak to tak úplně není, existuje dohled a v nouzi i záchranné mechanizmy. A za druhé přece chceme, aby krypto bylo lepší, vidíme v něm budoucnost. Tak pak je argumentace, burzy jsou špatné ale normální banky taky, tak na úrovni všeci kradnů, tak já můžu taky. S tím se prostě spokojit nelze.

Jinak souhlas že ceny byly úplně mimo a korekce je zcela na místě. Pokud má ale za důsledek krachy burz a ztrátu důvěry i těch nejvíc ortodoxních krypto hráčů, tak to zas tak dobre není. Těžko přijdou noví za ty, co trh teď navždy opustí. Už není kde brát.

Fantom

Nojo, ale ten záchranný mechanismus je vlastně úhrada ze státních peněz. Tedy zloděj něco ukradne (navíc většina bankéřů trestu unikla, potrestaných bylo jen pár za jasná ponzi schemata, ty „rizikové obchody“ potrestány vůbec nebyly) a stát to poškozeným uhradí z veřejných peněz, tedy od všech daňových poplatníků. Tohle určitě nechceme a taky to byl jeden z důvodů vzniku BTC. Kdyby FTX obchodoval se zlatem a pak se ukázalo že dostatek zlata na vyplacení zákazníků nemá, také nemá cenu obviňovat zlato jako takové. Klesá důvěra v burzy, neměla by klesat důvěra v krypto jako takové – není to jeho vina (netýká se podvodných scamů který je bohužel v kryptu 99%). Uznávám že je problém s infrasturkturou – kde krypto obchodovat. Doufám v budoucnost DEX, ale to je opravdu zase na dlouho – a je tu problém s bezpečností před hackery. Ale asi nás čeká dlouhá kryptozima. Přijdou krachy dalších hráčů 🙁

Nemam

Ty problemy tu zjevne jsou a jeste asi bude velky „spatny”. Ale taky si rikam, ze soucasti bearu jsou i katastroficky zpravy, ktery stimulujou paniku. A jak je videt mj. i zde, tak to funguje, panika se vali ze vsech stran… Osobne verim, ze decentralizace ve financich nezemre, jelikoz je nas dost, pro ktere ma svou cenu.

Reklama: