21.07.21 Technická analýza BTC/USD – první denní close pod 30 000 USD v roce

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Ve včerejší analýze na Bitcoin (BTC) jsme si ukázali, že došlo k průlomu klíčového supportu 30 000 USD, což je samozřejmě důležitá událost. Nicméně odezva trhu byla velmi vlažná, objemy zůstaly podprůměrné, volatilita se též držela při zemi. Pro nás ale bylo nejdůležitější, zda bude pod těmi 30 000 USD i denní close, což se stalo.

Nové roční low sice nemáme, ale to nevadí – close pod 30 000 USD můžeme klidně brát jako potvrzení pro další pokles kurzu. Těžko ovšem říct, kde je ta pomyslná čára, která spustí lavinu. Dovolil bych si tvrdit, že většina kalkulovala právě s těmi 30 000 USD, ale už dříve se ukázalo, že průlom uvedené úrovně velké výprodeje nespustí. Likvidační ceny a stop lossy jsou evidentně mnohem níže.

Risk-off na trzích trvá

Jak jsem se již několikrát nechal slyšet, v této době je nutné bedlivě sledovat dluhopisový trh, dolarový index a zlato. My víme, že risk-off sentiment na trzích momentálně dominuje, ale nejedná se o statickou záležitost. Má to dynamický vývoj, který lze právě na těchto trzích sledovat.

Dluhopisové ETF

Dluhopisové ETF se včera slušně vylilo, o cca 2 %. Na tomhle trhu se jedná o dost silný pokles, což se ihned projevilo třeba na akciovém trhu, který má za sebou pěkný odraz. Leč celkové momentum je na tomto trhu zřejmé – jdeme nahoru. A čím výš cena poleze, tím větší tlaky na akciové trhy a Bitcoin to přinese.

Osobně jsem hrozně zvědavý, jak dlouho bude moci akciový trh tuhle skutečnost nechat bez odezvy. Dovolil bych si tvrdit, že bez té dodávané likvidity formou kvantitativního uvolňování ze strany Federální rezervní banky bychom šli už tvrdě dolů. To samé platí samozřejmě i pro Bitcoin, respektive náš kanárek je příliš citlivý a ani QE od dubna nějak nepomáhá.

Jinak, co se týče techniky trhu dluhopisového ETF, kurz se pěkně drží nad S/R levelem 148,38 USD. První větší rezistenční oblast je dle Volume Profile kolem 158 USD, kde začíná být větší špičatost profilu. Cesta sem by ale měla být bezproblémová.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC

Nyní se tedy dostáváme ke grafu BTC. Jak jsem říkal v úvodu, kurz se dostal pod těch 30 000 USD a máme zde i úterní close, čímž trh jaksi potvrdil své směřování. Hlavně na tom můžeme sledovat změnu prostředí, které platí již od začátku letních prázdnin. Když jsme v červnu projeli tímto supportem, okamžitě to bylo ze strany nakupujících podchyceno.

Následovalo relativně rychlé vykoupení ceny k horní hranici supportního pásma, tedy k 34 000 USD. A nyní si vývoj z 22. června srovnejte s úterkem. Nakupujících nejenom že dovolili, aby cena zůstala pod 30 000 USD, ale dokonce se zde úterní cena zavřela. Což je přirozeně špatně, protože nám to opravdu říká, že býci jsou naprosto pasivní.

Zas na druhou stranu, podstatná část medvědů zůstává též chladná. Respektive v obecné rovině jednoznačně vítězí, ale každý z nás vidí, že zas tak agresivně Bitcoin dolů netlačí. Ona setrvačnost poklesu je tuze slabá, což je asi fakt dáno tím, že jsou letní prázdniny. Leč takový stav dlouho vydržet nemůže. Sice cena klesá pomalu, ale v jednu chvíli projdeme hranicí, která by měla sepnout dynamiku.

Indikátory

Křivka indikátoru RSI jednoznačně prorazila směrem dolů, ale v těchto chvílích je zrovna momentum pozitivní. Lokální low máme na 34,3 bodech, takže jsme se těch hraničních 30 bodů prozatím ani nedotkli. Na MACD stále platí bearish momentum, ale je slabé. Což však může stačit na pomalý pokles ceny.

Bitcoin závěrem

Když bych to měl na závěr zase shrnout, spolu s týdenním close pod MA 50 tady máme další důležitý signál, který nám naznačuje budoucí směřování trhu. Na trhu zkrátka nevidím absolutně nic, co bychom mohli považovat za býčí signál. Sice je pozitivní, že support víceméně drží, ale na jak dlouho?

Kromě toho je z jiných trhů znát, že risk-off sentiment je čím dál větší. A zase, v jednu chvíli to překoná tu pomyslnou čáru, která bude pro trh neakceptovatelná. Pak začnou velké výprodeje, panika…znáte to. Kdy k tomu ovšem dojde, to nikdo neví. Pravděpodobně je to ale blízko.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

27 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: