21.07.21 Technická analýza BTC/USD – první denní close pod 30 000 USD v roce

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Ve včerejší analýze na Bitcoin (BTC) jsme si ukázali, že došlo k průlomu klíčového supportu 30 000 USD, což je samozřejmě důležitá událost. Nicméně odezva trhu byla velmi vlažná, objemy zůstaly podprůměrné, volatilita se též držela při zemi. Pro nás ale bylo nejdůležitější, zda bude pod těmi 30 000 USD i denní close, což se stalo.

Nové roční low sice nemáme, ale to nevadí – close pod 30 000 USD můžeme klidně brát jako potvrzení pro další pokles kurzu. Těžko ovšem říct, kde je ta pomyslná čára, která spustí lavinu. Dovolil bych si tvrdit, že většina kalkulovala právě s těmi 30 000 USD, ale už dříve se ukázalo, že průlom uvedené úrovně velké výprodeje nespustí. Likvidační ceny a stop lossy jsou evidentně mnohem níže.

Risk-off na trzích trvá

Jak jsem se již několikrát nechal slyšet, v této době je nutné bedlivě sledovat dluhopisový trh, dolarový index a zlato. My víme, že risk-off sentiment na trzích momentálně dominuje, ale nejedná se o statickou záležitost. Má to dynamický vývoj, který lze právě na těchto trzích sledovat.

Dluhopisové ETF

Dluhopisové ETF se včera slušně vylilo, o cca 2 %. Na tomhle trhu se jedná o dost silný pokles, což se ihned projevilo třeba na akciovém trhu, který má za sebou pěkný odraz. Leč celkové momentum je na tomto trhu zřejmé – jdeme nahoru. A čím výš cena poleze, tím větší tlaky na akciové trhy a Bitcoin to přinese.

Osobně jsem hrozně zvědavý, jak dlouho bude moci akciový trh tuhle skutečnost nechat bez odezvy. Dovolil bych si tvrdit, že bez té dodávané likvidity formou kvantitativního uvolňování ze strany Federální rezervní banky bychom šli už tvrdě dolů. To samé platí samozřejmě i pro Bitcoin, respektive náš kanárek je příliš citlivý a ani QE od dubna nějak nepomáhá.

Jinak, co se týče techniky trhu dluhopisového ETF, kurz se pěkně drží nad S/R levelem 148,38 USD. První větší rezistenční oblast je dle Volume Profile kolem 158 USD, kde začíná být větší špičatost profilu. Cesta sem by ale měla být bezproblémová.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC

Nyní se tedy dostáváme ke grafu BTC. Jak jsem říkal v úvodu, kurz se dostal pod těch 30 000 USD a máme zde i úterní close, čímž trh jaksi potvrdil své směřování. Hlavně na tom můžeme sledovat změnu prostředí, které platí již od začátku letních prázdnin. Když jsme v červnu projeli tímto supportem, okamžitě to bylo ze strany nakupujících podchyceno.

Následovalo relativně rychlé vykoupení ceny k horní hranici supportního pásma, tedy k 34 000 USD. A nyní si vývoj z 22. června srovnejte s úterkem. Nakupujících nejenom že dovolili, aby cena zůstala pod 30 000 USD, ale dokonce se zde úterní cena zavřela. Což je přirozeně špatně, protože nám to opravdu říká, že býci jsou naprosto pasivní.

Zas na druhou stranu, podstatná část medvědů zůstává též chladná. Respektive v obecné rovině jednoznačně vítězí, ale každý z nás vidí, že zas tak agresivně Bitcoin dolů netlačí. Ona setrvačnost poklesu je tuze slabá, což je asi fakt dáno tím, že jsou letní prázdniny. Leč takový stav dlouho vydržet nemůže. Sice cena klesá pomalu, ale v jednu chvíli projdeme hranicí, která by měla sepnout dynamiku.

Indikátory

Křivka indikátoru RSI jednoznačně prorazila směrem dolů, ale v těchto chvílích je zrovna momentum pozitivní. Lokální low máme na 34,3 bodech, takže jsme se těch hraničních 30 bodů prozatím ani nedotkli. Na MACD stále platí bearish momentum, ale je slabé. Což však může stačit na pomalý pokles ceny.

Bitcoin závěrem

Když bych to měl na závěr zase shrnout, spolu s týdenním close pod MA 50 tady máme další důležitý signál, který nám naznačuje budoucí směřování trhu. Na trhu zkrátka nevidím absolutně nic, co bychom mohli považovat za býčí signál. Sice je pozitivní, že support víceméně drží, ale na jak dlouho?

Kromě toho je z jiných trhů znát, že risk-off sentiment je čím dál větší. A zase, v jednu chvíli to překoná tu pomyslnou čáru, která bude pro trh neakceptovatelná. Pak začnou velké výprodeje, panika…znáte to. Kdy k tomu ovšem dojde, to nikdo neví. Pravděpodobně je to ale blízko.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

27 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

nic nemusí být tak horké, klidně se může stát, že těch současných 30 je dno a níž už to nikdy nepujde, byt nikdy neříkej nikdy, že

Fantom

Všechno je možné, ale mnohem pravděpodobnější je, že se z 30k stane velmi brzy neprolomitelná rezistence. Tedy trvalé prolomení supportu na 30k a jeho proměna v silnou rezistenci.

Poslední editace 11 měsíců před přes Fantom
Tomáš

HAHAH na tebe jsem čekal. Ten co tady predikoval 20k a jiný bláboly, už mudrlandi o tom, jak je 30k silná supportní zóna. Jahaha, fakt šašek. Jarolím vol. 2. Doufám že máš ty a tobě podobný hlupáci stále nastavený nákupy za drobný v pásmu kam se podíváme leda že by se vypnul internet 😀
Doufám že mě máš pořád v paměti, protože se ti budu smát snad už navždy, co si zač.

Rob

Kolik vám je? Tohle posmívání je jak ze školky, ale zdá se, že vaše urážky pramení ve skutečnosti z projekce. Ano, tím chci říci, že přisuzujete ve skutečnosti vlastní charakterové rysy ostatním. Je to častý, nijak výjimečný, sociální jev. Nejlepší obranou je uvědomění si, že tito lidé za to nemohou. Ani génius nemůže za to, že se nenarodil hloupý. Víte… Začínám mít též pocit, že nemáte s trhem kryptoměn žádné zkušenosti, protože jinak byste se neposmíval jako dítě někomu, jehož názory se mohou úplně klidně ukázat jako pravda. Nechci vás nijak urazit, ikdyž si o to prostřednictvím projevů nadřazenosti říkáte. Chce to více pokory a méně cukru.

Vojtech

Přesně tak. A klobouk dolů za to, jak taktně jsi svůj dojem vyjádřil👍

Petr 2

S tím cukrem bych souhlasil , možná je adhd a potřebuje upustit páru .

Semerád

Mě je 44 let a mám za sebou úspěšné podnikání. A taky si myslím že bitcoin půjde nahoru a nějaká technická analýza na pár týdnů ho nezajímá. A ano Jarolím je odpůrce bitcoinu jako takového. Nehodí se mu k jeho zlatu co mu FED před pár týdny dumpl víc než Elon btc :). A měl po žížalkách i s technickou analýzou taky :).

Petr 2

Jedna technická zlato se neprodáva , ono se jen dokupuje , zase vedle . A obchodníci né sponzoři obchodují portfolio složeno s několika fin instrumentu , zlato dluhopisy akcie krypto nemovitosti atd to jsou investice , jen mamlas si myslí že obchodník jede jeden titul a to proto že se finance přelévají ale to už je pro vás moc složité to chápu ….nezbývá než zase jen utočit že .

Semerád

Zlato je po nástupu kryptoměn přežitek. Nezbývá než učit se.

Jan

Přežitek ano, ovšem k diverzifikaci se stále hodí. Třeba na 5 až sedm či deset procent portfolia.

Rob

Navíc si pletete supportní a rezistenční zónu. Není to totéž. Je v tom rozdíl. Pokud vím, tak Fantom mudruje o rezistenční zóně, jak už se to tak stává. Vaše názory naopak nepůsobí úplně moudře.

Fantom

Tak jen pro info. Nákupy již byly provedeny a dnes prodávám – swing trading. Ale nebylo to na BTC ale na XMR. Nákupy v pásmu 190-179 usd a dnes prodeje 192+ stále ještě prodávám, zbývají ještě 3 ordery. Nečekám že půjdeme přes 200usd. Uvidím kam až se to vyšplhá, možná u neprovedených orderů snížím cenu. Další týden očekávám hlubší propad a další nákupy/prodeje. Možná to bude i dříve anebo později, počkám si. Nevím proč si myslíš že na těchto vysokých cenách nemůžu obchodovat. Bylo to sice za málo – jen pár set USD, ale i ten drobný zisk je fajn, nenudím se a baví mě to. Právě protože jsme na vysokých cenách tak obchoduju malé částky, kdykoliv může přijít flash crash. Klidně se směj a směj se navždy 🙂

Zellosh

Ano Tome,skvělý koment.Ted už se jen poplácat po rameni.Jste úžasný🤭

Poslední editace 11 měsíců před přes Zellosh
Libor

je to na 31700 a jestli to dnes nesjede zpět pod 30, tak si myslím, že naopak bude 30 support

Vojtech

Já nevím. Podle mě je to tak trochu reakce na včerejší poprurazovou medvedi slabotu. Část obchodníků to vzala jako příležitost svézt se na malé vlnce. Jiní zase loví stop lossy. Atd. Já tedy rozhodně nečekám, že současný reakční pohyb nahoru by měl být potvrzením, že červnové low bylo totální dno a toto je začátek odpichu směr ath. I kdybychom dnes zavřeli nad 32k. Já se prostě přikláním k tomu, že střednědoby směr je dolů. A těžko hádat, kde a kdy bude to dno.

Fantom

Rozhodně souhlasím. Tohle jsou nejlepší obchodní příležitosti v bear marketu (už tam rozhodně jsme i když to stále ještě někteří moon boys nechtějí uznat). Hlubší propad a od stanovéné hranice nákupy po menších částkách, pak se narazí na lokální dno a dojde k odrazu a nárůstu ceny – zde prodávat. Druhá možnost je počkat si a odhadnout ten odraz a tam nakoupit a než vlna opadne tak prodat. Nevýhoda druhé možnosti je, že je nutné být stále online a hlídat cenu. V první variantě stačí zadat nákupní ordery a potom až proběhnou tak zase zadat ty prodejní. 🙂

Semerád

A středně době je jako co? 6-12měsíců? :)) To může btc bít klidně za bambilión :)). A cena v pár následujících týdnech zajímá leda tak ty co mají máslo na hlavě nebo se těší jak levně nikdy nenakoupí :)).

Vojtech

Ano, tak nejak. Střednědobe je pro mne v tomto kontextu minimálně tak do října, případně nejdéle až cca do jara 2022. Záleží, jak rychle to vyklesavani bude. Déle snad dno hledat nebudeme. Aspoň doufám😀

Fantom

Do konce měsíce dojde k definitivnímu prolomení a pak se ze supportu stane rezistence. Je to běžný jev.

Vojtech

Na druhou stranu, upřímně, nikdo podle mě v posledku nevíme nic. A tak i já, byť se přikláním k scénáři o konci tohoto bull runu a mám nastaveny nákupy až po 12,6k (poněvadž co kdyby), jsem nedávno na 32k za 1/5 svých vyhrazených busd nakoupil – poněvadž co kdyby🙂 Ukaze-li se, že je to skutečně pocinajici konec tohoto cyklu, byla to jen 1/5, tak to holt kousnu a hódl do příštího Bull runu. A pokud to celé je grandiózní fake (nakonec proč ne – trh je zmanipulovaný, jako snad žádný jiný, k tomu mladý a aktuálně i plný bezprecedentních podmínek) a po téhle plácanici pojedeme hore (jako spadla by mi brada, to vážně), tak fajn, nakoupil jsem za 1/5 téměř na dně😉 A naposled k těm zdejším dišputacím – jen hlupák může zdejší fórum prožívat jako kolbiště ve smyslu soutěže o to, “kdo je tu Šalamoun a kdo vůl”. Já si cením všech zdejších přispěvovatelů, kteří diskutují na úrovni, sdílí věcně své myšlenky, bez emocí, předsudků, atd. Prndání typu “já ti to říkal, ty…” a “budu se ti vždycky smát” je skutečně mimo mísu a za mne plný souhlas s tím, jak to zhodnotil Rob.

Semerád

Bitcoin půjde nahoru a žádná technická analýza na tom nic nezmění. Onchain data pro tento rok jsou jasná.

Vojtech

Ještě mi v poslední době vrtá hlavou, jak se zase v médiích čím dál vic hrotí tether a obecně USD stablecoiny – co nejhoršího se podle vás může stát? Včera prý nad tím v USA oficiálně schůzovali, což je jistě samo o sobě signál trhu a bylo to tak jistě i míněno. Je podle vás reálné, že by z toho v dohledné době vzešel ban? Jak by případně takový zákaz provedli? Dosáhli by případně i na zákaz nebo omezení obchodování např. busd, když Binance má sidlo mimo US, tuším, na Maltě? Už kdyby hamtli jen na tether, tak by to nejspíš znamenalo brutální odliv kapitálu z krypta, no ne? A tedy i volný pád celého trhu. No, dělá mi to starost🤔 Budu rád za každý názor.

Fantom

Tether není krytý 1:1 s USD. I když původně společnost která za ním stojí tvrdila opak. Nyní uvádí, že je kromě USD kryt také jinými aktivy. USD je zastoupen méně než 10% podle některých tvrzení méně než 5%. Zdá se že Tether je skutečně podvod a až praskne tak to bude mít obrovský vliv na celý kryptotrh. Já mám většinu v BUSD na Binance a část v EUR na Krakenu. Problém je, že i Binance je v Tetheru zainteresována a jeho krach těžce postihne i ji a možná i BUSD. Binance sama tvrdí že má sidlo na Maltě, ale poslední prohlášení maltských úřadů bylo, že Binance nemá povolení místního regulátora. To nejhorší co se asi může stát je to, že Binance zkrachuje/bude ji bráněno v podnikání. Může dopadnout i jako MtGox. Obecně regulace krypta může být účinně vedena proti infrastruktuře – burzy a znemožnění výběru fiatu – tedy spojení kryptoburz a bank. Přímý dopad na BTC byl byl asi dramatický pokles vůči USD a extrémní nárůst vůči USDT. Přeci jen bude-li USDT považován za téměř bezcenný, budete si za něj chtít koupit cokoliv … .

Vojtech

Díky, to jsou pro mě cenné info i odhady! No ano, vůči Binance to vypadá, že se velkokapital už z části semknul a smyčku utahují čím dál víc. Vzato z jejich pohledu se tomu nedivím. O té absenci povolení maltských úřadu jsem neměl tušení. O (ne)krytí tetheru nedávno proběhly médií nové info, četl jsem to buď tu nebo na cryptopotato (?), už nevím. Tuším, že to jsou snad 4%, co nedávno přiznali nebo to snad i vyplynulo z nějaké kontroly. Píšeš, že přímý důsledek by byl asi dramatický pokles vůči dolaru – no, to je právě ten důvod, proč mám nyní nastavené nákupy až tak relativně nízko, po cca 12k. Raději obětuji kus potenciálního profitu na swing tradingu, poněvadž toto by byl flash Crash jak sviňa. I těch 12k je možná vysoko. Dává mi totiž smysl, že v současné době je z pohledu velkokapitalu už už slintajícího nad brzkým zavedením digitálních měn nutno nejdřív maximálně zdiskreditovat krypto, zadupat ho do země na základě brutálního propadu, stories o tom, jak chudí ještě víc zchudli a bohatí si namastili kapsy, atd., nutno tedy “chránit chudé, regulovat” a ano, nejefektivněji přes blokádu, resp. max. ztizeni činnosti burz a časem třeba i regulaci P2P portálů. Atd. Ten narrativ už médií rezonuje nyní. Vedle financování terorismu atd. No, někde psali, že právě tether by mohl být tou černou labutí současného cyklu. Taky většinu obchodují v busd. Plus částečně usdc, dai a euro. Asi ale brzy přejdu komplet na euro. Dá se též obchodovat na binance, jen to přepočítávat je fakt oser😀 Kraken, říkáš? Dobrý nápad, asi to též rozdělíme na více burz pro umenšení rizika (dosud jen binance a coinbase + něco občas smenim přes swissborg app). Kouknu na to. Dík😉

Radek Kalina

Hoši, neviděl bych to tak černě. On totiž velkokapitál moc dobře ví, co by případný rychlý a brutální výplach krypta způsobil jinde.

Slavný FIAT je ve velmi ošidné situaci, protože už se některé dluhy tak tak drží na uzdě zápornými výnosy a QE a i tak nechutně rostou. Představa, jak se z krypto skokově v hodinách (max. dnech) vylije pár set miliard $$ a budou se lít kam to půjde, no potěš.

Ono už taky několik bank – včetně Deutsche Bank – vydalo varování, ať se o to politici nepokoušejí, protože by to mohlo způsobit velmi ohavné efekty.

Stále si připomínejme, že státy jako Itálie či Španělsko fakticky zbankrotovaly a nad vodou je drží jedině €. Poslední co EU potřebuje je nějaký průser v této oblasti…

Vojtech

Hm, díky. Popravdě, toto už naráží na limity mého chápání. Nemám takový záběr, abych si dokázal představit tak komplexní a dalekosáhlé důsledky. O to víc díky za názor, budu to mít na paměti a zkusím o tom i popřemýšlel🙂

Fantom

Já jsem taky nepochopil co chtěl Radek Kalina svým příspěvkem říct. Je otázka jak moc se velkokapitál (hedge fondy, institucionální investoři,..) angažuje v kryptu. Asi moc ne. Hlavním tahounem byl retail a některé současné články to potvrzují – viz. objemy na Robinhood a Etoro kde jsou rekordy v objemech na krytpu za 1Q/21 a to je pouze retail. Stejně tak výsledek nějaké ankety kde mladí přiznávají že jejich první investice byla v 1Q/21 – BTC a DOGE a někteří si na to dokonce půjčili. To si přímo říká o výplach z trhu. Na druhou stranu uznávám že současné pomalé vyklesávání, hlubší propad a vždy následující menší nárůst naznačuje manipulaci trhu, kdy si velcí hráči – velryby nepřejí brutální propad. Takhle mohou vydělat víc. Běžná reakce trhu by měla být prasknutí bubliny a flash crash. Co nechápu vůbec je tvrzení že výplach na kryptu by způsobil krach Španělska a Itále. Sice tyto země společně s Řeckem de facto opravdu měly zkrachovat, ale výplach na kryptu eurozóna spíše uvítá. Řeknou – vidíte, my jsme vám to říkali, krypto nemá žádnou cenu, nikdo za tím nestojí a nejlepší je náš fiat s garancí rozpočtově odpovědných vlád 🙂 🙂

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: