19.07.21 Technická analýza BTC/USD – týdenní close pod MA 50, významný signál?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Dneškem budeme pokračovat v textové analýze na Bitcoin (BTC). Máme po týdenním close, takže si v krátkosti rozebereme i týdenní graf, kde se vygeneroval signál, který může být pro trh velmi relevantní. Tudíž je dobré ho znát a chápat případné důsledky, když se trh rozhodne pro jeho uplatnění.

V každém případě ještě uvedu, že dolarový index (DXY) otevírá nový týden v zeleném, což pro nás znamená, že tzv. risk-off prostředí na trzích jednoznačně dominuje. Uvidíme ještě, co udělá dluhopisové ETF, až se odpoledne trhy otevřou. Dovolil bych si ovšem tvrdit, že začnou nový týden též růstově. Čili dokud americký dolar a dluhopisový trh posiluje, sentiment investorů se postupně zhoršuje.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

BTC

Jak bylo slíbeno, začneme s týdenním grafem BTC. Asi bych nejprve začal objemy a podobou čerstvě zavřené svíce, která je vizuálně určitě medvědí povahy. Avšak nejedná se o nějakou významnou ztrátu. Objemy jsou téměř stejné jako v předminulém týdnu, takže v tomto ohledu žádná změna. Okurková sezóna zkrátka pokračuje.

Avšak týdenní graf vygeneroval jeden velmi důležitý signál – máme vůbec první close pod MA 50 za posledních cca 15 měsíců. Určitě se jedná o dost důležitý signál, u kterého hrozí, že trh zareaguje dalším silným výplachem jako posledně při týdenním close pod MA 20 z května. Skutečně mají trhy ve zvyku MA 20, MA 50, MA 100 a další nenechávat bez odezvy.

V květnu Bitcoin na close pod MA 20 reagoval téměř okamžitě, takže už proto si aktuální týden zaslouží naši bedlivou pozornost. Jestli přijde obdobná odezva jako v květnu, je dobré kalkulovat s propadem o cca 35 – 40 %, což by Bitcoin dovedlo k cca 20 000 USD. Což je právě úroveň, na kterou mnozí z nás čekají.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC

Co se týče denního grafu, jak jsem říkal v nedělní video analýze, všiml jsem si, že se čím dál více objevuje v grafech zakreslený klesající klín. Já s tímhle patternem osobně příliš nesouhlasím z důvodů, které jsem uvedl právě v neděli. Nicméně když se čím dál více objevuje ve veřejném prostoru, pro úplnost jsem si ho tam nakreslil.

V každém případě je Bitcoin více jak týden uvnitř zaznačeného supportního pásma. Opakuji, že se na trhu zřetelně změnilo prostředí, protože do konce června byl každý průnik do pásma rychle vykoupen. Začátkem června se tato iniciativa ze strany nakupujících začala vytrácet a posledních sedm dní je úplně pryč.

Setrvávání kurzu uvnitř pásma není logicky zrovna býčí, naopak. Zas na druhou stranu, ani prodejci situace příliš nevyužívají. Respektive zde není znát nějaký větší tah a snaha dovést kurz k průlomu 30 000 USD. Obecně vzato jsou obě strany barikád nyní dost pasivní, ale v rámci pásma 30 000 – 42 000 USD zřetelně vítězí medvědi.

Jak jsem říkal již v týdnu, spíše se klaním k tomu, že v druhé polovině července dojde k většímu pohybu. A vzhledem k čerstvému signálu v podobě close pod MA 50 je nemalá možnost, že k němu dojde již tento týden. Proto se jistě vyplatí Bitcoin tento týden aktivně sledovat.

Indikátory

Křivka RSI definitivně prorazila spodní supportní trendovku, ale Bitcoin prozatím nijak neodpověděl. Na MACD došlo čerstvě k bearish crossu, též logicky žádná odezva.

Závěrem

Když bych to měl dnes nějak shrnout, po několika týdnech jsme se zase dočkali nového signálu, který lze klasifikovat za významný. Určitě bych týdenní close pod MA 50 nepodceňoval. Pak tu máme další signály v podobě bearish crossu na denním MACD a průraz křivky denního RSI skrze supportní diagonálu.

Těch medvědích signálů bylo za posledních několik měsíců vážně fůra. Zatímco býčích signálů moc nebylo, na vyšších časových rámcích nejsou prakticky žádné. Abych to vysvětlil polopaticky, zatím neexistuje žádný důkaz, že by se Bitcoin měl odrazit. Nelze tento scénář samozřejmě zcela vyloučit, ale bez důkazů s ním nelze kalkulovat.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: