20.07.21 Technická analýza BTC/USD – veří trh, že je konec bull runu?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Ve včerejší analýze na Bitcoin (BTC) jsme si řekli, že na týdenním grafu došlo k významnému signálu v podobě close pod klouzavým průměrem – MA 50. Když posledně došlo k týdennímu close pod MA 20, byl z toho v květnu dost dramatický výplach. Proto je vysoce pravděpodobné, že investoři budou brát aktuální signál též velmi vážně.

Bitcoin, sentiment a ostatní trhy

I navzdory tomu, že jsme de facto ještě dolů neprorazili, jsem si všiml, že se sentiment od začátku letních prázdnin viditelně zhoršil. Na sociálních sítích je to znát a i z produkce těch nejrůznějších rádoby analytiků, kteří ty své ovečky navádějí k shortování. Skutečně se nám sentiment překlápí na ryzího medvěda.

Respektive už i retailoví investoři začínají chápat, že situace není růžová. Instituce to věděli již od počátku roku a proto dluhopisy, dolarový index a zlato šlo postupně nahoru. Inflace strmě rostla, začalo velké stahování z BTC. A i když Bitcoin konsoliduje již několik týdnů, je dost možné, že velký kapitál i nadále z trhu odchází.

brent crude

Jinak včera se vylila ropa. Za tenhle rok druhý největší pád, ale nejdůležitější je, že se tak stalo u horní stěny dlouhodobého klesajícího kanálu. Půjde ropa letos testovat nová low? Dočkáme se zase cen 20 USD za barel? V každém případě i akciové trhy mají za sebou slušný držkopád.

Uvidíme, co z toho vzejde. Nicméně je teď zřejmé, že risk-off se projevuje čím dál více. A jestli to takhle bude pokračovat, jednoho dne na trzích ta panika začne. Z čehož mám v souvislosti s BTC docela obavy, protože když přijde na akciový trh masivní panika, Bitcoin nemá dobrou výchozí pozici.

Mohli bychom spadnout mnohem hlouběji, než jsme třeba i původně očekávali. Je sice fajn, že na trh přichází nové příležitosti, ale příliš velký pád není vůbec zdravý. Pak pracují hrozně moc emoce a padají i hodně silné supporty.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC

Konečně se dostáváme ke grafu BTC. Bitcoin dnes prorazil těch 30 000 USD, ale zatím je volatilita průměrná a objemy zůstávají hodně podprůměrné. Zdá se, že trh průlom kulatých 30 000 USD nebere až tak vážně, nebo nevím, jak jinak vysvětlit aktuální situaci. Respektive mi není moc jasné, proč trh tak otálí a je bez dynamiky.

Avšak nákupní tlak je v těchto chvílích minimální. Sice se Bitcoin plouží, ale postupně pokračuje ve vyklesávání. Jsou to malé pohyby, ale když to takhle bude pokračovat, kurz časem překročí hranici, která spustí lavinu. Otázkou tedy je, kde ta hranice je? Je to až pod ročním low z června? Těžko říct, musíme být trpěliví.

V každém případě je první nejbližší support na 27 000 USD. Dlouho jsem ho do grafu nechtěl zaznačovat, protože řečenou úroveň považuji za dosti slabou. Což ale neznamená, že zde nemůže třeba dojít ke zbrzdění poklesu. Leč první významnější support spočívá kolem 23 000 USD.

A vůbec nejsilnější hladinu máme na 19 000 USD, tedy původní all time high z roku 2017. Osobně jsem toho názoru, že poslední vyjmenované pásmo musí Bitcoin udržet. Jestli kurz padne pod, něco se evidentně pokazilo, prostě flash crash. Snad k tomu ale nedojde.

Indikátory

Křivka RSI definitivně padla pod supportní diagonálu. Aktuální hodnoty jsou 34 bodů a pořád je momentum negativní, takže asi těch hraničních 30 bodů Bitcoin otestuje. Na MACD se zatím potvrzuje ten čerstvý bearish cross.

Závěrem

Když bychom si to měli tedy nějak shrnout, sentiment se na trhu rychle zhoršil. Stále více se věří, že bull run je definitivně ukončený, což se projevuje i na cenovém vývoji BTC. V každém případě je zřejmé, že risk-off naprosto dominuje, protože se to projevuje již na akciovém trhu. Jestli započne na globálním trhu panika, smete to logicky i Bitcoin.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

17 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: