20.03.21 Technická analýza XAUUSD (zlato) – Zatím pěkný odraz, co dál?

4.5
(10)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Ve včerejší analýze jsme si v krátkosti ukázali, že na ropném trhu se něco pokazilo, což způsobilo dost nepěkné zakončení obchodního týdne. Jak je na tom ale třeba zlato (xauusd), které už více jak půl roku soustavně klesá? V minulé analýze jsme si řekli, že má žlutý kov zrovna po strmém několikatýdenním poklesu, což jistě spousta investorů ještě v minulém roce neočekávala.

Zlato a inflace

Technicky to bylo způsobené tím, že padl jeden z důležitých supportů, ale fundamentální důvod spočívá v absenci inflace. Když Federální rezervní banka obnovila agresivní monetární politiku, investoři předpokládali, že to hodně rychle způsobí inflaci na trzích zboží a služeb. Leč nic takového se nestalo, což si po několika měsících uvědomili a tak zase zlato začali prodávat.

Zlato funguje jako instrument pro zajištění, ze kterého vyloženě nezbohatnete. Tudíž bez růstu cen ztratilo smysl tyto pozice držet, protože zlato samo o sobě nenese žádný výnos a hlavně jsou s tím i spojené náklady. Obzvlášť když někdo skladuje drahý kov někde v trezorech. Každopádně kvantitativní uvolňování (QE) skutečně nefunguje jako „money brrr“, které by mělo automaticky způsobit hyperinflaci, jak někteří proroci zkázy hned věští.

Je ovšem pravda, že současné bublině na nemovitostech, Bitcoinu a akcií děkujeme hlavně QE. Jinak řečeno, jestli inflace v USA vzroste k 3 % a bude se u této hodnoty několik kvartálů držet, na drahých kovech začnou opět žně.

Aktuální situace na 1W TF XAUUSD (zlato)

zlato

Dle týdenního grafu se opravdu podařil slušný odraz od té spodní zvýrazněné oblasti, kde je konfluence v podobě silného S/R levelu 1 678 USD/unce a dlouhodobé supportní diagonály. Trh se řečené konfluence rozhodl využít, díky čemuž necelé dva obchodní týdny zlato expanduje.

Ta horní zvýrazněná oblast u S/R levelu 1 786 USD/unce je též důležitá, protože očekávám její otestování. Kromě toho zlato otestuje i EMA 55, zespoda nahoru, což jsme od konce roku 2018 na trhu neměli. Jestli dojde na křivce EMA 55 k zamítnutí, jedná se o dost špatný signál.

Indikátory

Dno RSI stále zůstává na cca 35 bodech a od té doby je momentum stále pozitivní. Žádná sláva, ale aspoň něco. U MACD je pořád technicky downtrend, ale mírně zeslábl. Na případný bullish cross bychom si ještě museli počkat.

Aktuální situace na 4H TF XAUUSD (zlato)

Co se týče aktuálního růstu, máme před sebou velmi střídmý uptrend, jež trvá necelé dva týdny. Sklon je tedy zdravý a podle mě udržitelný. Zároveň kurz vcelku hezky respektuje zakreslené S/R levely, což je bezesporu pro technické analytiky přínosné. Pokud se tedy zlato udrží v rámci expanzivního kanálu, jdeme přirozeně nahoru.

Ve spojitosti s nynější dynamikou trendu, bychom se mohli dostat k rezistencím, které jsem zmínil u předešlého grafu, během několika obchodních dní. Kromě dvou již řečených rezistencí je nutné prorazit ještě i tu lokální na S/R levelu 1 756 USD/unce a posléze horní stěnu regresního kanálu. Jednoduše řečeno, těch technických odporů je na trhu vážně docela dost. Dokud je kurz neprorazí, trh se žlutým kovem nemůže být v dobré formě.

Indikátory

Z RSI lze vysledovat, že hodnoty indikátoru nedokázaly prorazit nad 70 bodů, což je zase špatný signál. Silný trend by neměl mít problém na 4H RSI prorážet hraniční úroveň. Co se týče MACD, tak řečený indikátor je nyní k ničemu. Křivky se kroutí jako had, takže generuje jeden falešný signál za druhým.

Závěrem

Někteří zlí jazykové předpokládají, že zlato bude nuceno sestoupit ještě níž – k cca těm 1 568 USD/unce. Větší medvědi dokonce odhadují ceny blížící se k 1 300 USD/unce. Pravdou je, že dokud není vysoká inflace, nevyplatí se drahé kovy držet. Respektive neexistuje tolik silná motivace se v nich zajišťovat. Leč zrovna zlato je spolehlivý uchovatel hodnoty. I když klesá už od začátku srpna, od ATH po nejbližší low byla ztráta pouze 19 %.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal

Inflace je tu, přátelé. Dnes jsem kupoval granule pro psa – 1,5 kg za 450, dřív stály 420. A konzervu za 98, dřív za 72 😀 Přichází apokalypsa, ihned jsem běžel koupit cihlu zlata.

Jobo

Abys ty granule pak nežral sám!!

spot_img