Zlato se dostává na nové maximum kolem 3 030 USD za unci. Cena stříbra a mědi ho následují v růstu. Americká burza COMEX ukončuje obchodování několika futures produktů na Londýnské burze drahých kovů. Americký akciový trh se částečně stabilizuje. Pravděpodobnost pro americkou recesi roste na 45 procent.
Makro kalendář a zasedání Fedu
Další zajímavá data jsou pondělní propad Newyorského výrobního indexu na -20 bodů (očekával se pokles ze 5,7 na 2 body). Ve čtvrtek bude zveřejněný vývoj počátečních žádostí o podporu v nezaměstnání.
Scott Bessent varuje před korekcí na akciovém trhu
Nový šéf americké státní pokladny, Scott Bessent varuje před korekcí na akciových trzích. V pondělním rozhovoru upozornil na překoupené americké akciové trhy. Podle jeho slov jsou korekce velmi zdravé a normální. Co není normální je neustálý růst trhů bez korekce.
Trhy se stali závislé na nadměrném utrácení americké vlády na úkor deficitu vládního rozpočtu. Americká ekonomika je na hraně před kolapsem, vláda Donalda Trumpa nemá na výběr a musí snížit deficit. To s vysokou pravděpodobností způsobí propad ekonomiky a uměle odkládanou recesi (pomocí umělého zvyšování deficitu a HDP).
Elon Musk v rozhovorech opakovaně poukazuje na propojenost předchozí americké vlády (demokratické strany) na mimovládky (NGO). Těch za poslední roky vznikali vyšší stovky až tisíce. Velká část z nich našla způsob jak čerpat peníze z vládního rozpočtu skrze dotace.
Momentálně však většina těchto mimovládních organizací přichází o podvodní zdroj financování a proto většina útočí na současnou vládu Donalda Trumpa a Elona Muska. Detailněji jsme si to popsali v minulém přehledu trhu.
Donald Trump musí jednat rychle a podepisuje další exekutivní příkaz pro ukončení činnosti pro dalších osm vládních agentur. Tato snaha šokem snížit korupci a navázanost demokratické strany na tyto agentury jím značné oseká financování politických aktivit. Zároveň může zachránit desítky až nižší stovky miliard ročně ze státního rozpočtu.
Sentiment akciových investorů prudce klesá
Sentiment amerických investorů prudce klesá do zóny deprese. Aktuálně je kolem 57,9 bodu, to odpovídá vývoji před ekonomickou krizí v roce 2007 až 2009. Pravděpodobnost pro americkou recesi se zvyšuje na 43 procent. Dokonce se dá uvažovat, že americká ekonomika už je v ekonomické recesi.
Korporátní „insideři“ prodávají své akcie rekordním tempem za posledních 20 let. Na americkém akciovém trhu je nadvláda prodejců. Proto můžeme vidět propad akciového indexu S&P 500.
Akciový index S&P 500 se dočasně stabilizuje
Akciový index S&P 500 dočasně roste po poklese na 5 500 bodů zpátky po exponenciální klouzavý průměr EMA 200 1D (oranžová). Dosahuje hladinu 5 675 bodů. Tím se nám vyplňuje varianta pro vytvoření nižšího vrcholu před dalším propadem (na grafu zelená střední varianta vývoje). Každý takovýto růst beru jako prodejní příležitost nebo možnost pro vstup do krátké pozice pro velké hráče.
Aktuálně by dle technické analýzy největší smysl dával další pokles a proražení pod 5 500 bodů. Tím bychom prorazili psychologický bod, kdy velká část trhu usoudí, že riziko je až moc velké a raději se zbaví své pozice. Zároveň se budou ve ztrátě zavírat spekulativní napákované dlouhé pozice. Další dočasnou zastávku bych viděl kolem 5 100 bodů. Retailový investoři skrze pasivní ETF fondy začnou prodávat až jako poslední. Většinou v nejhorší situaci, kde je bolest ze ztráty až moc velká a zároveň tam začínají nakupovat profesionální investoři.
Navzdory propadu o přibližně 10 procent od maxima je nadále silné překoupený podle většiny metrik pro ohodnocení valuace tohoto indexu a největších společností, které zahrnuje. Takže z mého pohledu ruce pryč a jenom se dívat na propad než se objeví příležitost pro nákup mnohem níže.
Obdobná situace je na grafu Bitcoinu, kde se poslední formuje medvědí vlajka očekávám propad ke 72 000 USD (nejdříve, následné i níže) s poklesem akciových trhů. Detailněji si jeho graf rozebereme v následujícím přehledu.
Prozkoumejte defenzivní akcie na platformě XTB
Zlato za 3 040 USD a zlatý stablecoin
Zlato v úterý ráno překonává hladinu 3 040 USD za unci a pokračuje v hezkém růstu. Za posledních 12 měsíců si připisuje už přes 52 procent. Jeho celková valuace dosahuje už přes 20 biliónů USD. Za posledních 6 let si připsal přes 148 procent (respektive 12 biliónů USD). Každý další výrazný růst bude těžší.
Je však nutné si uvědomit, že cena zlata se v čase nemění. Výrazně se propadá hodnota jednotlivých měn, ve kterých se jeho hodnota vyjadřuje. Pokud držíte hodně hotovosti, můžete v reálném čase sledovat jak degraduje její hodnota.
Kyrgyzstán vydává svojí digitální měnu krytou zlatem, zlatý digitální stablecoin. S výrazným růstem ceny zlata očekávám další podobné novinky, které vyvolají FOMO efekt. Zároveň se objevuje počet společností, které najednou obchodují se zlatem.
Případně se tváří, že jsou producenti/exploreři zlata a jiných drahých kovů, aby se svezli na růstovém trendu. Vždy hledejte jejich historii a historii manažmentu. Mnohem vyšší jistota je vybírat společností, které jsou v sektoru dlouhé roky a manažment má ověřitelné zkušenosti a úspěchy se stejným typem společností.
Nejlepší příležitost pro investici do zlata a sektoru byla před rokem, kdy zlato začalo překonávat 2 000 USD za unci. To se drtivá většina lidí jenom smála. Pro ty z Vás, kdo plánuje investovat do sektoru až teď, doporučuji zvýšenou obezřetnost. Na třídenním a týdenním grafu se nám formují lehké divergence.
Nejbližší rezistenční pásmo proto projektuji mezi 3 067 až 3 276 USD za unci (tedy 1,414 až 1,618 Fibonaciho extenze předchozí impulsní vlny). Právě někde v této zóně budu vybírat první zisky a čekat na korekci.
Následně by dával smysl pokles zpátky na přibližně 2 800 až 2 600 USD za unci. Může však být i výrazně menší. Nezapomínejme, že poslední roky zlato nakupují primárně centrální banky. Zároveň se nakupuje víc než je roční produkce a probíhá vykoupení všech skladů. Od začátku roku má Londýnská burza (LBMA) problém s dodávkou fyzického zlata a stříbra. Vnímám to jako koordinovaný útok na silně napákované krátké pozice.
Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB
Využijte časového testu ve svůj prospěch.
Stříbro nad 34 USD za unci. Short squeeze na obzoru?
Aktuálně nám z rostoucím zlatem silně roste i cena stříbra a mědi. Stříbro proráží nad 34,12 USD za unci, čím se obrovské množství krátkých pozic na burzách dostává do značné ztráty. Od začátku roku jsme si ukázali, že stříbro má za poslední 4 roky extrémní deficit těžby pod fyzickou poptávkou.
Nadzemní skladové zásoby se poslední roky prudce propadají. Navzdory tomu je několik finančních skupin, které se pokoušejí cíleně tlačit na cenu stříbra skrze napákované krátké futures (papírové) pozice.
Tím pádem je stříbro nejvíce shortována komodita na světě. Odhaduje se, že v krátkých pozicích je až nad 840 miliónů uncí stříbra. To je téměř celoroční světová těžba stříbra. Od začátku roku extrémně vyskočili poplatky za vypůjčení fyzického stříbra ke shortování až po 15 procent měsíčně. Mnohé krátké pozice budou silně ve ztrátě.
Newyorská burza COMEX od začátku roku dováží přes 1 500 tun zlata primárně z Londýnské burzy, ale i jiných zemí jako Singapur, Švýcarsko a Japonsko. Podobná situace nastává i pro fyzickou dodávku stříbra. Tento týden delistuje obchodování futures kontraktů, které jsou primárně obchodované v Londýně. Newyorský Comex ruší obchodování pro spot futures zlaté kontrakty, spot futures stříbrné kontrakty a OTC zlaté forwardové kontrakty.
Existují dohady, že je to cílený útok amerických institucí pod tlakem americké vlády na likvidaci Londýnské burzy drahých kovů. Právě o ní se za poslední roky spekuluje o velkém množství různých podvodů na manipulaci ceny, dvojité účetnictví skladových rezerv a další.
Šanghajská burza se během posledních 3 let stává hlavní burza, která určuje vývoj ceny fyzického zlata a stříbra. Aktuálně se stříbro s fyzickou dodávkou obchoduje s prémiem kolem 5,5 procenta nad tržní cenou.
Na týdenním grafu stříbra se pokoušíme překonat nejdůležitější rezistenci od 34 po 35 USD za unci. Překonání nahoru, zlomí vaz shortařů a otevře prostor pro obrovský růst ceny po rezistence kolem 40 a 50 USD za unci. To už budou hluboko ve ztrátě a donucení zavírat své pozice nákupem za stovky miliónů až jednotky miliard dolarů. Nezapomeňme, že stříbrný trh je velmi malý ve srovnání se zlatem a nízkou likviditou. Tím pádem může nastat velmi lehce short squeeze.
Raketový růst ceny stříbra může odpálit býčí trh v sektoru těžby stříbra. Existuje jen pár desítek skutečných primárních težařů stříbra. Proto je dobrý nápad mít v portfoliu pár společností, které z růstu ceny stříbra budou těžit. Pár nejlepších těžařů má náklady na těžbu kolem 12 až 16 USD za unci.
Na současných cenách mají čisté marže přes 50% a dále rostou. U hladiny 40 až 50 USD to bude kolem 75 až 80 % čistá marže. Prakticky jsou to tiskárny na peníze, o které se téměř nikdo nezajímá. Všichni raději spekulují na altcoinech a technologických firmách.
Kdo nemá čas a kapacitu studovat konkrétní společnosti (občas velmi rizikové), může k tomu využít některé z ETF fondů pro investici. Je však nutné si uvědomit, že v balíčku třeba 40 až 50 společností koupíte 10 velmi dobrých, 20 průměrných a 10 až 20 velmi špatných společností. Ve finále to nemusí být špatná investice v růstovém trendu ceny zlata.
Třeba indexy GDX a HUI si za poslední rok připsali přes 70% zisku. Index SLV přes 52 procent zisku. Jednotlivé středně velké až velké těžařské společnosti doručili zisk v rozsahu 70 až 250 procent. Blíží se čas pro částečný výběr zisku před korekcí růstu.
Prozkoumejte stříbrné ETF na platformě XTB
Využijte časového testu ve svůj prospěch.
Sám jsem Zvědavý zda nakoupím v rozmezí 60 až 65 000 za BTC 😀👍
P.S. pro intraday vstup
Aktuálně vyčkávám na 72 151 až po 71 000 USD a budu tam postupné nabírat.
Avšak pokud se propadneme pod 68 000 USD tak jsem mimo trh a vétřím daleko vétší problém na trhu s hlubším poklesem.
Hlubší pokles pod 60tis. ? Pod cca 57.000 těžaři prodělávají. Je to teoreticky možné.
P.S. Nejvíce mě ale zajímá kdo koupí od Ameriky těch 9 000 000 000 000 $ s jejich současnou špatnou pověstí…