18.07.20 Technická analýza drahých kovů (zlato a stříbro) – Zlato stagnuje, ale stříbro exceluje!

4
(1)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Bitcoin se vzpamatoval a je opět nad 50 000 USD • Jack Dorsey spustil NFT horečku • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého víkendu v kryptosvětě. TRHY Kryptotrhy se během víkendu silně...

[Večerní souhrn článků] • Společnost MicroStrategy nakoupila opět BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.
[speaker]

Máme týden od poslední analýzy na trhy s drahými kovy (stříbro a zlato) a musím říci, že se zrovna neotálelo. Za ten jediný týden si to update zaslouží, protože především na stříbru se odehrává dílčí, ale významný krok k tomu, aby na tomto trhu začal býčí trend. Zlato tento týden stagnovalo, ale nemyslím si, že by to mělo znamenat něco špatného.

Jestli se okolnosti nijak významně nezmění, tak drahé kovy čeká ohromný bull run. Na zlatě bull trend sice už nějakou tu dobu je, ale pokořením svého historického maxima může tento drahý kov udělat ještě mnohem větší zhodnocení, než doposud. Tady ale musím upozornit na jednu důležitou věc, která může ještě s trhem zlata a stříbra značně otřást.

Jestli sledujete pravidelně moje analýzy, tak víte, že jsem přesvědčený o tom, že je na akciovém trhu investiční bublina. Jestli ta bublina praskne, tak minimálně z krátkodobého hlediska to uškodí i drahým kovům. Podstatná část poptávky je pouze spekulace skrze nejrůznější deriváty a těch se holt spekulanti při nejistotě raději zbavují – papírové zlato nemá žádnou hodnotu.

Aktuální situace na 1D TF komodity stříbro (CFD)

Začneme napřed stříbrem, které dokázalo překonat dlouhodobou rezistenční trendovku (červená čerchovaná) a tím se vymanit z medvědí struktury trhu. Růst pokračoval docela přesvědčivě až po S/R hladinu 19,475 USD/unce. Cena na této rezistenci negativně reagovala už 13. července, ale i tak nákupní tlak neustával, což kurz protlačil zase zpátky.

Předevčírem trh zase reagoval negativně, ale to je přesně to, co bych očekával. Po samotném průrazu to chce ještě potvrzení. Potvrzení dostaneme tak, že dojde k throwbacku k rezistenční trendovce, kde proběhne její otestování. Když se kurz odsud odrazí, tak je to úspěšné, protože z původně rezistenční trendové čáry se stala supportní čára.

Navíc je tu i hladina podpory 18,485 USD/unce a tu bych taky moc rád viděl otestovanou. Tento popsaný scénář je pro konzervativní obchodníky výborná příležitost pro vstup do trhu. Ovšem k throwbacku vůbec nemusí nakonec dojít a tak by právě ti konzervativní obchodníci „utřeli nos“.

Každopádně, jestli býci vyvinou značnou iniciativu, tak je samozřejmě i bez toho možné prorazit aktuální úroveň odporu. Za mě by to ale bylo až příliš agresivní. Mám raději expanze, které nejsou tak strmé, protože jsou udržitelnější a pády nejsou tak nepředvídatelně rychlé.

Indikátory

Na RSI je současný vrchol skoro na 75 bodech, takže jsme se dostali do překoupené části. Dlouho se trh v těchto hodnotách neudržel, ale je to určitě signál, že nakupující vedou. Na MACD je momentum pozitivní a prozatím bez hrozby bearish crossu.

Aktuální situace na 1D TF komodity zlato (spot)

Jak jsem v úvodu psal, tak kurz zlata aktuální obchodní týden stagnoval. Ovšem nepovažuji to vůbec za něco negativního, protože býci očividně hladinu 1 794 USD/unce vykupují, čímž se nám z této úrovně stal spolehlivý support. Nicméně, čím déle cena na supportu bude, tak tím větší nebezpečí, že se to propálí skrz.

Proto je potřeba, aby kurz následující týden začal znovu expandovat a my byli svědky pokusu o překonání rezistence v S/R levelu 1 837 USD/unce. Potom je úplně poslední překážkou ATH hladina 1 903 USD/unce z roku 2011.

Osobně ale neočekávám, že to půjde hladce. Na druhou stranu mi nepřijde nepravděpodobné, že se cena dostane tak daleko a pak by to mělo zcela selhat. Proto může u ATH hladiny klidně dojít ke krátkodobé korekci, ale nemělo by to skončit naprostým selháním.

Indikátory

Podle RSI indikátoru má trh problém překonat hraničních 70 bodů. Aby bull run pokračoval, tak je důležité se dostat bez problémů hluboko do překoupené částí. Zároveň to ale vysvětluje, proč cena zatím nepumpla – hranice mezi „normálními“ a „extrémními“ hodnotami vždy funguje jako S/R level. Na MACD se schyluje k bearish crossu. Tento prodejní signál by mohl klidně avizovat začátek korekce.

Závěr

Oběma trhům nemohu zatím nic vytknout. Především stříbro docela překvapilo, když se jeho cena tak hladce vymanila z té bear struktury. Musím ale upozornit, že je to pouze první krok k avizovanému bull runu. Ještě přetrvává riziko, že může dojít k neočekávanému dropu, což by cenu jistě navrátilo zpátky dovnitř medvědí struktury.

Zlato nám sice stagnuje, ale podstatné je, že kurz nepropadl a je velmi blízko od historického maxima. Dovolil bych si momentálně tvrdit, že stříbro svého „sourozence“ tak trochu vysává. Respektive, středobodem zájmu je teď určitě pro mnohé spíše stříbro než zlato.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře