16.07.20 Technická analýza indexů S&P 500 a Nasdaq – Jenom korekce nebo začátek hlubšího poklesu?

5
(3)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Máme více jak deset dní od předešlé analýzy na akciové indexy S&P 500 a Nasdaq. Vzhledem k velmi dynamickému růstu došlo samozřejmě k nějakému posunu a to především na technologickém indexu Nasdaq. Index S&P 500 měl sice taky docela dynamický price action, ale znatelně zaostává.

Na S&P 500 jsme se v podstatě od začátku minulého měsíce nikam výrazně po technické stránce neposunuli. Dost to zaostává a je to z grafu znát. V těchto chvílích se zrovna bojuje o to, zda hodnota indexu definitivně udělá vyšší lokální high a bude se pokračovat v růstu po cenové relace historického maxima z února letošního roku.

Ovšem aktuální týden je na akciových trzích ve znamení rudé, což vyplývá i z mé poslední analýzy na akciové tituly Tesla a Amazon. Jedná se pouze o jednu z mnoha krátkých korekcí, které trvají jen po několik dní? Nebo je to začátek hlubšího poklesu?

Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (futures)

Momentální historické maximum je na technologickém indexu Nasdaq 11 058 bodů. Zapomněl jsem to do grafu zaznačit, ale ta nejvyšší 4H svíce se zavřela jako shooting star – svíce bearish povahy. Není tedy divu, že následoval docela strmý výprodej, který ovšem netrval zrovna dlouho. Pokles se prozatím zastavil nad S/R levelem 10 315 bodů.

Pak následoval pullback k S/R hladině 10 730 bodů, kde to vypadá na odraz. Tím pádem tu máme možné otestování hladiny, ze které se tak stala rezistence. Z toho důvodu očekávám, že bude sestup kurzu pokračovat po zakreslenou trendovou čáru. To implikuje pokles do rozmezí hladin 10 315 bodů – 10 144 bodů.

Vlastně to zatím vypadá jako obyčejná korekce, kterých jsme tu měli za posledních pár měsíců již dost. Doteď se vždy udělalo akorát nižší low (HL) a posléze vyšší high. Je to moc hezký růstový trend a dokud se tahle struktura nenaruší, tak není co řešit.

Počítám tedy, že se v rozmezí výše řečených úrovní akorát dělá vyšší dno a pak trh bude směle pokračovat v expanzi. Rozhodně ale nezapomínat na to, co neustále opakuji ve svých analýzách. Index Nasdaq je šíleně přepálený trh – je to lidově řečeno bublina, která každou chvíli může prasknout.

Indikátory

Na RSI indikátoru byla menší anomálie v podobě medvědí divergence. Vzhledem k tomu propadu došlo k uplatnění. Lokální dno je na RSI 37,75 bodů, takže ten drop sám o sobě nebyl strašný. Ovšem jestli mám pravdu a dojde ještě k poklesu ke zmiňovaným levelům, tak určitě hraničních 30 bodů na tomto indikátoru otestujeme.

Co se týče MACD, tak i tady byla stejná anomálie o podobné velikosti. Negativní momentum zpočátku hned nabralo dost velkou sílu a po krátkém „odpočinku“ nabírá sílu opětovně.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (futures)

Jak bylo již řečeno, tak vývoj na indexu S&P 500 není tak slavný jako u „bratříčka“. Od začátku června se zatím nepovedlo nikam výrazně posunout, i když tu aktuálně jakási snaha je. Čistě technicky vzato máme čerstvě nové lokální high z 13. a 15. července. Ovšem trh má očividně problém překonat S/R level okolo 3 231 bodů.

Pokud se průraz nepovede a postup up bude zase zamítnut, tak hrozí vytvoření reverzní struktury double top, což jsem do grafu zaznačil. Že je na tom trhu problém potvrzují i objemy, které jsou zkrátka nic neříkající. Vůbec se tedy nedivím, že kurz není schopen se pořádně pohnout.

V současnosti by víc dával smysl pokles, ale S&P 500 se drží, protože pár akciových titulů lidé zběsile vykupují, čímž index ještě „stojí na nohou“. Není jich ale v tomto indexu tolik, abychom měli takovou jízdu jako na čistě technologickém indexu Nasdaq. Nicméně, pokud se přece jenom podaří překonat nejbližší rezistenci (3 231 bodů), tak musí trh reagovat pokračováním v expanzi.

Indikátory

S RSI jsou hned dva problémy – evidentně není trh schopný překonat hraničních 70 bodů a dokonce se uplatnila medvědí divergence, aniž by byly vrcholy v překoupené oblasti. I když se ten trh nesesypal, tak jsou to jenom další negativní signály, které nás varují. Co se týče MACD indikátoru, tak je to jeden cross za druhým – irelevantní signály.

Závěr

Máme tu velmi zvláštní situaci, kdy na indexu Nasdaq se bez diskuze nafukuje už i tak nafouknutá bublina. Zatímco index S&P 500 absolutně nestačí a tudíž struktura obou trhů je dost odlišná.

Tohle je docela dost zajímavá anomálie, protože price action je na těchto indexech zpravidla dosti podobný. Zase se dostáváme k tomu, že je na akciovém trhu s technologickými tituly mnohem větší poptávkový tlak.

Je tato poptávka ale opodstatněná? Vážně je důvod k tomu, aby technologické tituly takhle pumpovaly? Tuhle otázku si určitě klade spousta lidí. Vzhledem k tomu, že já dávám především ohled na techniku makrodata, tak jsem na 100 % přesvědčený, že to bublina je.

Vzhledem k tomu, že jsem mikro nikdy neměl moc rád, tak alespoň sleduji názor pár analytiků, kteří se fundamentem více zabývají a koresponduje to i s „moji“ technikou, která říká, že jsou akciové tituly technologických firem nafouknuté jako balón.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: