Kurz zlata (XAU) v minulém týdnu zaznamenal dramatický růst. Pro kurz zlata šlo o vůbec nejsilnější týden od března letošního roku. A technicky vzato to byl největší úspěch za předešlé dva roky. Jelikož impuls střídal další impuls. Takové pěkné price action se zkrátka jen tak nevidí. Znamená to ovšem, že nalezlo zlato dno?
Centrální banky nakoupily nejvíce zlata za předešlých 50 let
Možná jste narazili na zprávu, že centrální banky za předešlý kvartál nakupovaly zlato v ohromném objemu. Dle dat šlo skoro o 400 tun. Což znamená, že centrální banky za jeden kvartál nakoupily nejvíce zlata za předešlých 50 let. Centrálním bankám je samozřejmě zlato k ničemu, protože měny jím nejsou kryté. Je to pouze hra o důvěru. Veřejnost má ráda, když centrální banka drží něco, čím může teoreticky krýt hodnotu státní měny.
Zlato a inflace
Často svým čtenářům vysvětluji, že kurz zlata se odvíjí primárně od inflačního očekávání. Když trhy předpokládají vysokou inflaci, začnou to logicky s předstihem započítávat do kurzů. Když je ovšem inflační očekávání kroceno, například růstem úrokových sazeb, zlato má jednoduše smůlu.
Nicméně fans do zlata mají pořád tendenci věřit tomu, že Fed inflaci pod kontrolu nedostane. Respektive nevydrží zvyšovat úrokové sazby dostatečně dlouho, aby inflace klesla na tu tolerovanou hladinu kolem 2 %. Jestli se to někdy v dohledné době potvrdí, je to pro kurz zlata významný býčí signál. Ale já jsem přesvědčen, že Fed do poloviny následujícího roku sazby zvyšovat bude. Proto si nejsem úplně jistý, jestli má zlato ideální podmínky pokračovat v nějakém udržitelném růstu.
79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.
Kurz zlata a impulsní růst
Kurz zlata od začátku listopadu až po 15. listopad vzrostl o téměř 11 %. Z toho byl minulý týden nejagresivnější. Všimněte si hlavně struktury kurzové expanze, která má impulsní podobu. Dlouho jsem na trhu se zlatem neviděl tři impulsní svíce téměř v řadě za sebou. Tolik impulsních svíček znamená, že poptávka bez větších problémů dokázala nabídku absorbovat. A to během relativně krátkého časového období.
Bez větších problémů kurz překonal S/R level 1 765 USD/unce. Na uvedené úrovni se i kurz zlata nyní zdržuje. Můžeme sledovat z aktuálního týdne zamítnutí na point of control objemového profilu. Tohle je právě ta nejsilnější rezistence, kterou na trhu vůbec máme. Proto je přirozené, že došlo k zamítavé reakci na dotyk.
Ale co nyní? Může po konsolidaci na supportu růst zase pokračovat? Ta impulsní vlna vypadá v grafu opravdu dobře. A mohla by to být známka toho, že větší hráči tlačí cenu nahoru. Což potvrzují právě objemy obchodů, které jsou na futures trhu jistě nadprůměrné.
Závěrem
Zlato v grafu vytvořilo velmi slušný pohyb. A to z cenové hladiny, kde jsme to upřímně příliš nečekal. Právě tento impulsní pohyb lze považovat za vstup institucionálních hráčů do trhu. Jelikož takový push jsme tu neměli vážně dlouho a objemy jsou též nadstandardní. Nesmíme zapomínat i na ty ohromné nákupy centrálních bank. Mohou v tom klidně pokračovat i nadále, protože se globální ekonomika řítí do recese.
Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.
POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik