Tak už jsou to dva týdny od předešlé analýzy na trhy se zlatem (XAUUSD) a stříbrem (XAGUSD) z 3. října. Právě v úvodu té předešlé analýzy jsem trochu rozebral sentiment, který hlavně kolem zlata tento rok byl. Ty emoce byly až nápadně pozitivní a to by měla každému hned zablikat v hlavě výstražná kontrolka.
Zlato se stříbrem je výborný nástroj pro uchování hodnoty, ale pokud investoři začnou přemýšlet nad těmito instrumenty jako o něčem extrémně spekulativním (na čem se dá hodně vydělat), tak je to špatně. Už totiž Adam Smith v roce 1776 dokázal, že hodnota stříbra reálně od dob antického Říma vůbec nevzrostla. Nominálně samozřejmě ano, ale reálně nikoliv.
Proto když člověk slyší už i od pisálků z mainstreamových médií, že by měl do zlata nyní investovat každý, tak je to problém. Bohužel i průměrný investor nerozezná investici (kontext uchovat současnou hodnotu kapitálu) od spekulace – upozorňuji, že to opravdu není to samé. Spousta lidí je ochotno se kvůli tomu do krve hádat, ale je rozdíl otevírat pozice s pákou max na pár měsíců (spekulace) a tím, když někdo nakoupí několik cihliček a drží je i celý život.
Aktuální situace na 4H TF komodity zlato (spot)
Tak máme nyní před sebou spotový trh se zlatem, kde je struktura vcelku jasná. Má to podobu falling wedge, což je prostě korekční pattern s bullish pozadím. Pravděpodobněji by proto cena měla spíše navázat na tu předešlou expanzi. Po technické stránce by to zkrátka smysl dávalo. Ale stejně jako pro Bitcoin je nutné, aby dolar pokračoval v downtrendu. Jinak by to i zlato vysálo.
Jak jsem ale už říkal v minulé analýze, tak se mi trochu nelíbí, jak kurz neustále proráží úroveň 1 903 USD/unce. Je to předešlé all time high a proto mi přijde podivné, že tím trh projíždí jako nůž máslem. Ale asi to úplně problém není, což ukážu na dalším grafu s týdenním časovým rámcem.
Aktuální situace na týdenním TF komodity zlato (spot)
Když trh v roce 2008 překonal skoro třicet let staré historické maximu, tak ten následující vývoj taky nebyl hned příznivý. Několik měsíců cena klesala, což se zastavilo až na dva roky starém swing high. Že by byl průběh vývoje ceny stejný i nyní? Ne, ale může být obdobný. Všichni si naivně mysleli, že po překonání toho ATH přijde strašlivá pumpa, ale ono se to nestalo.
A přitom jsme měli nápovědu v historickém price action a proto je potřeba sledovat především vyšší časové rámce. Další důležitá věc je fakt, že při předchozím průrazu ATH na to trh potřeboval skoro třicet let. Nyní to trvalo devět let. Co z toho lze implikovat? Že nevidím důvod v tom, aby nemusela stačit korekce v rámci toho falling wedge na předchozím grafu.
Nelze ale vyloučit, že třeba padneme po swing high z května letošního roku. Už delší dobu považuji S/R level 1 756 USD/unce za příznivou příležitost. Podotýkám, že níž by cena jít neměla – osobně bych to vnímal tak, že se něco dost pokazilo. Co se týče ještě toho korekčního patternu, tak je uvnitř dost prostoru až do konce roku.
Leč poté kalkuluji s breakoutem up a se stejně strmou expanzí jako tomu bylo v letech 2008 až 2011. Tudíž si nemyslím, že dochází k distribuci, ale k akumulaci. A vzhledem k tomu, že ta akumulace už teď trvá pár měsíců, tak to potom asi bude slušná jízda, která asi v následujícím roce vyroste do spekulativní bubliny. A pak zase tvrdě dolů, jak je historicky zvykem.
Aktuální situace na 4H TF komodity stříbro (CFD)
Stříbro jen v krátkosti, neboť to se stejně jen veze se zlatem. Od historického maxima jsme ještě dost daleko a proto se může právě stříbro jevit jako lepší příležitost. Navíc se zdá mnohem levnější než zlato, což jsem i já tak vnímal. Jenže po přečtení práce Davida Ricarda (Zásady politické ekonomie a zdanění) už si tím nejsem vůbec jistý.
Ale souhrnem lze rozhodně říci, že ze spekulativního hlediska má stříbro mnohem věší potenciál zhodnocení. Hrubě totiž vidíme, že pohyb na zlatě o procento znamená u stříbra pohyb o několik procent. Co se týče struktury trhu, tak je v grafu identifikovatelný klesající kanál. Na vyšších časových rámcích je to jednoznačně velký bull flag.
Stejně jako falling wedge na zlatě, tak bull flag je korekční grafický útvar s bullish pozadím a proto i tady předpokládám ve finále breakout up. A i zde by k tomu mělo dojít do konce roku, protože když je ve vlajkách cena příliš dlouho, tak roste riziko, že pattern selže.
Závěr
Z technického hlediska jsem neoddiskutovatelně na drahé kovy bullish, ale nelíbil se mi ten příliš pozitivní sentiment ze srpna. Nicméně, zlato překonalo přeci jen ATH a tak krátkodobá pozornost byla asi logická.
Nyní ta pozornost směřující k drahým kovů zase opadla – takže sebe sami pochvalte, že se i teď zajímáte. Vězte, že většina lidi se začne zase zajímat, až když cena bude pumpovat a řeknou jim v mainstreamu, že by měli investovat do zlata. Jenomže to už budě pozdě.
POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!
Umíte vůbec popsat ten proces česky? Angličtina je fajn jazyk, ale chcete-li něco sdělit Čechům. pište pro Čechy česky. Investice do zlata, respektive do jeho vlastnosti uchovat hodnotu dnes zajímá mnoho lidí. Ale z vašeho článku nebudou mít radost asi ani oboroví specialisté.
Oboroví specialisté vůbec češtinu nepoužívají.
Mimochodem, pokud je pro vás problém rozlouskat pár slov jako je swing high, ATH, tak se raději investování do ČEHOKOLIV vyhněte. Pokud se nejste schopni naučit ani několik slovíček oborového slangu, tak ten proces učení se u vás nebude zrovna vyhovovující.