16.12.20 Technická analýza zlata – Býci to zkouší zase, povede se?

4.1
(7)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Grayscale zvažuje nové kryptoměnové produkty • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy opět krvácí, Bitcoin se krátce dostal pod 45 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Bitcoin by se mohl propadnout...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Na základě velkého zájmu o analýzy na zlato, jsem se rozhodl udělat další zpracování na tento konkrétní trh. Přeci jenom je to s Bitcoinem nyní dost takové nejasné a nezbývá nám nic jiného, než si v klidu počkat. Trpělivost vždy nakonec růže přináší. Co se tedy trhu se zlatem týče, zde nějaký price action si probíhá, ale stále v negativním slova smyslu.

Zlato není schopno se vymanit z korekce, ve které je už od počátku srpna. Což je i důvodem, proč ve veřejném prostoru tolik o žlutém drahém kovu neslyšíme. Je potřeba si nalít čistého vína a chápat náležitosti, které si uvědomovali i první průkopníci sociální psychologie. Někteří se minule čuřili, když jsem napsal, že retailové davy jsou obecně tupé a naprosto iracionální.

Přitom to jsou více jak 120 let staré znalosti od autorů jako je Gustave le Bon, který si nebral servítky a v roce 1895 vcelku akurátně popsal hloupost davového myšlení. Je šance se z davu vymanit? Ano, je potřeba být ochotný se učit a trénovat kritické myšlení. Už jenom to, že čtete tuhle analýzu je jakýsi krok vpřed, protože váš zájem o aktivum, které už skoro půl roku ztrácí na hodnotě, je dobrým předpokladem k vystoupení z davu. Ostatní si zase všimnou ve chvíli, kdy bude unce za více jak 2 000 USD.

Aktuální situace na 4H TF komodity zlato (spot)

Co se tedy změnilo od předešlé analýzy? Nakupující dokázali držet tempo do chvíle, kdy narazili na naši střednědobou rezistenční trendovku, která jaksi nechce cenu pustit výš. Je zřejmé, že trh diagonálu nanejvýš respektuje. Avšak, i kdyby se býkům povedl průraz, není nic vyhráno. Tržní struktura má totiž podobu klesajícího kanálu, takže dokud je cena uvnitř, přirozeně bude klesat.

Tudíž průraz rezistenční trendové čáry je pouze dílčím krokem k navázání na předešlé rally. Rozhodující je breakout ze zakresleného kanálu a potom už stojí zlatu v cestě pouze zaznačené S/R levely. I to jsou samozřejmě silné překážky, ale jakmile cena prorazí z té korekční struktury, pro nakupující to bude důležitý impuls. Zkrátka by se tím podmínky na trhu začaly zase měnit k lepšímu.

Co se každopádně týče čerstvého price action, kurz zrovna v těchto chvílích opětovně útočí na rezistenční trendovku. Zatím to vypadá docela nadějně a výsledek snažení se asi brzy dozvíme. Respektive, pokud dojde k zamítnutí, bude to rychlé jako v předešlých případech. Jestli však nakupující svůj nátlak udrží dostatečně silní, ještě tento týden bychom se třeba mohli dočkat pokusu o průraz horní stěny kanálu.

Kdyby popsané snažení vyšlo vniveč, není to vůbec problém. Support 1 756 USD je stále platný a jestli se cena dostane až sem, nakupující určitě neodolají. Stejně jako tomu bylo 30. listopadu. Vlastně by bylo vcelku fajn, když by se tam vytvořilo double bottom, což by šlo moc hezky zahrát. Je tam totiž konfluence v podobě cenového supportu a spodní hranice oblasti hodnoty na Volume profile. Co víc si přát?

Indikátory

RSI je očividně bullish. Zatím to není sice nijak extra silné, ale pokud si trh udrží momentum, je tu obrovská šance na slušný růst. Respektive struktura vývoje křivky indikátoru nenasvědčuje, že by expanze musela hned skončit. Na MACD došlo čerstvě k bullish cross a navíc je už přes dva týdny zmíněný indikátor docela bullish.

Závěr

Co se týče fundamentálního hlediska, makroekonomicky musí zlato jít nahoru. Jednoduše proto, že ten inflační tlak na dolar je natolik silný, že v průběhu času logicky musí ztrácet na hodnotě. Dolar se vlastně vůbec nevyplatí dlouhodobě držet, protože stačí aby americký kongres rozhodl o mohutném fiskálním balíčku a měna se ihned ponoří do hlubin.

Vzhledem k tomu, že je americký dolar celosvětovou rezervní měnou, v podstatě jim ty finanční injekce hradí celý svět. Pokud je to možné, od dolaru ruce pryč. Avšak už několik týdnů se očekává, že dojde alespoň střednědobému oživení. Od března americký dolar tvrdě klesá, takže korekce je na místě.

Avšak pro zlato, stříbro a i Bitcoin by to dobré přirozeně nebylo, protože ta negativní korelace zde existuje. Proto je potřeba mít nějaký plán a snažit se být racionální. Jsme ale samozřejmě lidské bytosti, které emoce mají. Nikdy je tudíž zcela neeliminujete, ale můžete se naučit je ovládat.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře