05.12.20 Technická analýza zlata – Nekonečná korekce na zlatě?

3.3
(35)

Zprávy a souhrny

17.01.21 Týdenní přehled zpráv: Kryptoměny, Defi, Regulace, Firmy, Burzy, Banky

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste...

[Večerní souhrn článků] • PayPal očekává obrat 2 miliardy dolarů z kryptoměn • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Trh se zlatem je i v těchto chvílích v regresi, takže korekce trvá už přibližně čtyři měsíce. Každopádně je trh se zlatem jako na trní, protože před pěti týdny to vypadalo už docela nadějně. Holt se podmínky neustále dynamicky mění, ale zas na druhou stranu tento trh prozatím nedělá nic překvapujícího.

Vlastně současný vývoj opakuje cenové pohyb z roku 2008, kdy se snad po 28 letech povedlo překonat předešlé all time high. Korekce tehdy trvala dvě třetiny roku a byla i ralativně hluboká, takže netrpělivce to z trhu jednoznačně vyšplouchlo. Těm, co vydrželi, tak následující dva roky jim zlato přineslo solidní zhodnocení.

Pokud se tedy tento průběh akorát zopakuje, tak by aktuální korekce měla brzy dospět ke svému konci. Navíc média a veřejnost všeobecně o žlutý kov ztratila zájem, což je nepochybně bullish signál. Když si všímají už i mainstreamové zpravodajské portály, tak je jednoduše už pozdě.

Tyhle hlásné trouby jsou zároveň součástí problému, díky kterému nevědomý retail přichází o svoje naškudlené úspory. Čím prostě větší médium, tak tím víc musí člověk brát od nich  plynoucí informace s rezervou.

Aktuální situace na 4H TF komodity zlato (spot)

Začneme s 4H grafem, kde můžeme podrobněji sledovat vývoj z druhé poloviny letošního roku. Doplnil jsem to i pěknými obrázky, protože z psychologického hlediska barevné obrazce zlepšují náladu. Co se tedy týče price action, tak první listopadový týden se povedlo překonat tu zakreslenou rezistenční trendovku.

Nicméně se kurz nad ní dlouho neudržel a došlo k propadu až k S/R levelu 1 850 USD/unce. Nastal zase pullback k trendovce, kde růst opětovně selhal a vrátil se k řečené úrovni. Poslední listopadový týden se zlato na poměry trhu docela drasticky vylilo, což přisuzuji té zdlouhavé neschopnosti navázat na předešlou expanzi.

Některým investorům a obchodníkům očividně došla trpělivost. Pokles trval celý týden až k silnému S/R levelu 1 756 USD/unce. Až zde jsem počítal s odrazem, ale trhu bohatě stačila spodní hranice oblasti hodnoty (VAL) na Volume profile, což jsem pro lepší přehled ještě zvýraznil černou horizontální linií. Díky tomu byl celý týden růstový, ale trh začal váhat u S/R levelu 1 850 USD/unce.

Nicméně je vysoká pravděpodobnost, že alespoň rezistenční trendovku otestujeme. Je ovšem pochopitelné, že poslední řečený level bude tvrdým oříškem, protože relativně dlouhou dobu ho nakupující bránili.

Indikátory

Dle RSI je prostoru pro pokračující expanzi dost. Nicméně je očividné, že trh má problém s překonáním 70 bodů, což je medvědí signál. Na MACD pak hrozí bearih cross.

Aktuální situace na 1M TF komodity zlato

Pro dostatečný přehled nad děním na trhu přikládám ještě měsíční graf, kde je krasně vidět kurzový vývoj po překonání ATH v roce 2008. Tehdy korekce trvala hrozně dlouho a je dost možné, že podstatná část investorů a obchodníků už v další růst nevěřila. Nicméně se po nějakých devíti měsících trh zmátořil na nejbližších silných úrovní a bull run mohl pokračovat.

Proto bych si opravdu dovolil tvrdit, že aktuální korekce není ničím zvláštním a nemyslím si, že by čtyři roky trvající býčí trh měl nyní skončit. Navíc korekce není ani vůbec hluboká a pouze akorát trvá relativně dlouho. Vzhledem k tomu, že cena nepoklesla zrovna hluboko, tak v tom by paradoxně mohl být problém. Nedivil bych se, když by drop vyvrcholil ještě v jednu masivní červenou svíci.

Indikátory

Měsíční RSI se nedávno propadlo z překoupené oblasti, což zase nutně nic špatného neznamená. Fakticky je překonání 70 bodů jako jednoznačné potvrzení pro býčí cyklus. Trh by se však měl brzy do zmíněných hodnot vrátit. Na MACD hrozí bearish cross, ale minulý bull run ukazuje, že ke generování těchto signálů docházelo i tehdy, ale byly falešné.

Závěrem

Subjektivně vypadá zlato po technické stránce fajnově, protože se po rally z první poloviny roku dostatečně pročistilo. Plus nejdůležitější supporty zůstaly nedotčeny a jako bonus k tomu všemu je, že žlutý kov nikoho z veřejnosti zase nezajímá. Lidé jsou prostě hloupí a chtějí nakupovat, až ve chvíli, kdy je vše drahé.

Přemýšlejte zcela opačně, což je první důležitý krok k navýšení svých šancí na kapitálovém trhu.Když se člověk oprostí od davového myšlení, tak dosáhne nejvyšší efektivnosti, kterou je jednotlivec schopen ze svého potenciálu vytěžit.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 35

Buď první kdo článek ohodnotí

7 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře