16.03.23 Analýza S&P 500 a VIX – Akciový trh čeká na příští týden

5
(4)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Akciový index S&P 500 se již po několik dnů nikam obzvlášť nepohnul. Pořád je index na hraně downtrendové struktury, takže existuje pořád možnost kladného vývoje. Strach na trzích byl však značný, což dokládá i index strachu VIX. Proto se i nyní zdá, že trhy čekají až na příští úterý.

Trh víceméně počítá s růstem úrokových sazeb

Trhy na futures rates v těchto chvílích víceméně oceňuje, že ve středu Federální rezervní systém zvýší úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu. Po vystoupení Jeroma Powella v kongresu to spíše vypadalo na 0,5 procentního bodu, což si trhy uvědomovaly. Ovšem s rychlým příchodem finanční nestability na americkém bankovním trhu, je jasné, že tam takovou „bombu“ nehodí.

Bylo by každopádně naivní si myslet, že úrokové sazby nevzrostou vůbec. Pak nás čeká minimálně ještě jeden hike. O třetím si nejsem tak jistý. Bude hodně záležet na nových datech o inflaci. Jak jsem zmiňoval dříve, mohou zvyšovat úrokové sazby velmi pomalým tempem po většinu roku. Tím dosáhnou nakonec svého, ale nebudou tolik trhy šokovat.

Index S&P 500 nad propastí?

Prvně si ukážeme index „strachu“ VIX, kde jsme za ty poslední dny mohli sledovat poměrně slušnou volatilitu. Což jsme tu od podzimu minulého roku vůbec neměli. Akciový trh byl jednoznačně plný obav. Protože pád Silicon Valley Bank mohla být předzvěst ohromné finanční nestability. Jenomže Fed si s tím poradil skrze nově uvedený nástroj bank term funding program. A vcelku excelentně, protože nedochází k bailoutu těchto bank. Pouze jsou ochráněni vkladatelé.

Kurz akciového indexu S&P 500 se pořád drží kolem S/R pásma 3 950 bodů. U této úrovně se kurz nachází už několik dnů. Takže k technickému posunu nedochází. Ale volatilita je pořád velmi vysoká. Což víme i z indexu VIX. Index S&P 500 opakovaně otestoval i zakreslenou rezistenční diagonálu. Tato diagonála je technicky hrozně důležitá, protože kurz se přes ní zhruba rok nedokázal vůbec dostat. Kurz indexu po otestování šel vždy na nová low. Tedy s výjimkou letošního roku.

Jestli se kurz indexu propadne zpátky pod zmíněnou diagonálu, kurz se tím zároveň vrátí do té downtrendové struktury. Technicky se tím jednoduše potvrdí medvědí trh. A nejspíš i pokles na nová low. Do středy ale příliš neočekávám, že se kamkoliv pohneme.

Závěrem

Trh vcelku rychle pád Silicon Valley Bank rozdýchal. Alespoň se trh tak tváří. Byl bych ale velmi opatrný, protože se situace v tomto ohledu může vskutku dynamicky zhoršit. Osobně jsem toho názoru, že zásah Fed zachránil trhy před mnohem větším poklesem. Respektive to mělo ohromný vliv na psychologii trhu. Jenomže ten nástroj vyloženě banky nezachrání. Pouze ochrání vkladatele. Když se objeví další banky se špatně řízenou likviditou, prostě padnou.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img