10. 7. 2023 Tržní přehled – Bitcoin vyčkává na 30 000 USD, drahé kovy připravené na růst?

4.9
(10)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin se během víkendu nadále držel kolem cenové hladiny 30 300 USD. Drahé kovy v pátek uzavřeli na rezistenci a možná je čeká pokračování růstu. Podíváme se co můžeme od finančních trhu tento týden očekávat.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin byl během víkendu relativně stabilní a držel se lehce nad hladinou 30 000 USD. Altcoiny dostali další prostor žít vlastním životem a předváděli pohyby v jednotkách procent. Mnoho jich čeká na pohyb Bitcoinu neutrálním pohybem do strany.

Makro kalendář a zprávy trhu

Tento týden vypadá podle makro kalendáře jako jeden z těch klidnějších. Najde se nějaká fundamentálně silná událost, která dokáže trhy překvapit a zvýší volatilitu? V první polovině týdne budou zajímavé obzvláště výrobní a průmyslové indexy z Ameriky, prodeje domů a žádosti o podporu v nezaměstnanosti ve středu.

Nejžhavějším trhem je aktuálně Británie. Tamní trh zažívá nejvýraznější snahu centrální banky potlačit inflaci. Podle očekávaní analytiků by mohla Britská celková i jádrová inflace za červen začít výrazněji klesat. Maloobchodní prodeje budou s velkou pravděpodobností dle predikcí nadále klesat.

Z eurozóny nás v úterý čeká inflace za červen, která nabrala správný směr a předpokládá se značnější pokles z 6,1 na 5,5 procentních bodů.

Dolarový index a drahé kovy

Dolarový index v pátek uzavřel obchodní týden značným poklesem a zamítnutím pod rezistencí ve formě klouzavého průměru EMA 200 na denním grafu. Propadají se i indikátory RSI a MACD, které signalizují nižší zájem investorů o držení amerických dolarů. Investoři raději přesouvají svoje peníze do jiných aktiv, otázka zní do jakých?

Pokles k nejbližší supportní zóně kolem 102,2 až 100,8 bodů by mohlo částečně nahrávat i akciovým indexům.

Drahé kovy klesly k supportnímu pásmu a začínají vykazovat znaky dokončování korekce po předešlé impulsní vlně, kterou se stříbro dostalo až na 26 USD/trójskou unci.

Na krátkodobém denním grafu je viditelnější formace korekčních vln a návrat na horní linii (žlutá) dlouhodobějšího korekčního kanálu. V případě, že tento support podrží (a světová ekonomika dá dostatečný důvod pro akumulaci drahých kovů) můžeme vidět pořádný odraz směrem nahoru. Nadále se domnívám, že stříbro je o 1 krok v předstihu před zlatem. Na denním grafu níže už můžeme vidět konvergence indikátoru RSI a MACD.

Na týdenním grafu (vlevo) i denním grafu zlata (vpravo) se formuje rozeznatelná korekční struktura. Na denním grafu můžeme vidět pomalé otáčení indikátoru RSI nahoru, co značí postupný zájem investorů o reakumulaci do dlouhé pozice. Po třetím zamítnutí růstu u cenové hladiny 2072 USD za trójskou unci to znamená korekci o – 8% od maxima. V případě pozitivního vývoje pro spekulanty na růst zlata (recese) se zlato může bez problémů dostat až do zóny 2500 – 3000 USD za unci.

Akciový index S&P 500

Akciový index S&P 500 našel zamítnutí u hladiny 4445 bodů, a zároveň v pátek vyplnil malý gap nad aktuální hladinou na futures grafu, který vznikl začátkem minulého týdne. Aktuálně mu nic nebrání začít klesat a pokusit se vyplnit otevřené gapy pod aktuální cenovou hladinou. Poklesovou variantu naznačují i divergence indikátorů a zamítnutí RSI u rezistence.

Domnívám se, že ve velmi blízké době se index S&P 500 pokusí vyplnit alespoň část otevřených gapů, které se táhnou až po hladinu 3960 bodů (zelená varianta). Na této hladině bych očekával velký zájem investorů o vstup do dlouhé pozice.

Pokud se z nějakého důvodu ekonomická situace zhorší a propadneme pod klouzavý průměr EMA 200 1D a spodní růstovou linii (oranžová) zvýší se šance pro poklesovou variantu.

Bitcoin zatím stabilní kolem 30 000 USD

Bitcoin se během víkendu nadále drží kolem hladiny 30 000 USD. Zároveň formuje stranovou konsolidační strukturu v úzkém pásmu po 31 500 USD. S ohledem na její charakter bych očekával další lehký růst. Zatím není jasné jestli se dostaneme až po 34 000 nebo 37 000 USD, kde jsou další silné rezistence.

Nadále platí 3 varianty možného vývoje, které sledovat:

  1. Pro dlouhodobé investory spekulující na růst Bitcoinu je nejlepší metoda pravidelných nákupů DCA. V nejlepším případě Bitcoin prorazí do rezistenční zóny 34 – 37 000 USD, lehce zkoriguje růst a prorazí nahoru čím potvrdí Býčí trh. Je nutné sledovat hladinu 24 250 pod kterou by Bitcoin neměl propadnout (v tom případě by nás čekala hlubší korekce).
  2. Neutrálnější varianta je korekce z aktuální rezistenční zóny zpátky ke klouzavým průměrům EMA 200 a EMA 55 1W (tzn. 26 – 25 000 USD). Táto zóna je nejzajímavější pro obchodníky uvažující o vstupu do dlouhé pozice. I tady platí invalidační hladina 24 250 USD, pod kterou by Bitcoin neměl padnout (stop-loss).
  3. Negativní medvědí varianta nastává v případě propadu pod 24 250 USD. Tam by šlo spekulovat na hlubší pokles a možná otevřít krátkou pozici (pro zkušenější tradery). Pro méně zkušené to bude zóna pro další akumulaci pozice.

Závěrem:

Aktuální situace si vyžaduje velkou dávku trpělivosti pro dlouhodobé investory. Domnívám se, že riziko je daleko vyšší než potenciální zisk u akciového indexu S&P 500, o čem jsem se rozepsal v nedávném přehledu trhu.

Daleko lepší potenciál zisku nabízejí menší akciové společnosti i v rámci indexu S&P 500 nebo mimo něj, které kurzově dost klesly. Doporučuji se podívat po nich a vybrat jiný index nebo konkrétní společnosti. Pro některé méně zkušené investory to může být nebezpečné, avšak máte celé léto na studium jak ohodnotit akcie jestli je nadhodnocena nebo podhodnocena. Tato schopnost Vám jednou může přinést velké zhodnocen prostředků.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img